מחאת הלהט"בים: ההסתדרות תומכת בשביתה; חברות גדולות הצטרפו

ועדי קק"ל, תנובה, פרטנר וחברות נוספות הגיעו לסיכום עם ההסתדרות. חברות רבות, בעיקר בתחום התקשורת וההייטק, כמו גם ביה"ח איכילוב, הודיעו על תמיכה בשביתה ביום ראשון

  • פורסם ב:
  • 19/07/2018 12:47
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/07/2018 14:55
  • |
  • כתבים:
  • נריה קראוס

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הוציא היום (חמישי) חוזר לעובדי ההסתדרות בו הוא מאשר לעובדים הלהט"בים בארגון לקחת חלק במחאה המתוכננת ביום ראשון. במקביל, חברות רבות, בעיקר מתחום התקשורת וההייטק, הודיעו כי יאפשרו לעובדיהם למחות ולשבות, וכי הן תומכות במאבק על חוק הפונדקאות שאושר, ומדיר ממנו גברים יחידנים וזוגות להט"ב.

בין החברות, "בזק", IBM, פייסבוק, טבע, סופר פארם וסודהסטרים, לצד שורה ארוכה של חברות ועסקים קטנים יותר. כמו כן, בית החולים איכילוב הודיע על תמיכה בשביתת המחאה, כמו גם ישראייר ואל על - שהדגישה כי תעשה "ככל שידה משגת לאפשר לאנשינו לקחת חלק במחאה, תוך התחשבות בלוח הטיסות הגדוש". הגדילו לעשות כמה חברות והצהירו כי יסייעו בעשרות אלפי שקלים למי שייבחר בתהליך פונדקאות.

בנוסף, יו"ר ההסתדרות הוציא חוזר לכלל הוועדים ברחבי הארץ בו הוא קרא לוועדים ולהנהלות לאפשר לעובדים, המשתייכים לקהילת הלהט"ב, להשתתף במחאה מבלי לפגוע בזכויותיהם. מההסתדרות נמסר כי "המאבק למען שוויון זכויות של קהילת הלהט"ב הוא מאבק חשוב על פניה של החברה הישראלית. ההסתדרות מתנגדת לכל סוג של אפליה".

עוד נמסר כי ראשי ועדים בחברות ובגופים רבים הודיעו כי יפעלו לסיכום מול ההנהלות על מנת לאפשר לעובדים המשתייכים לקהילת הלהט"ב להיעדר מהעבודה על מנת להשתתף במחאה ביום ראשון, ללא פגיעה בזכויותיהם. בין ראשי הוועדים שהגיעו לסיכום מול ההנהלות, יו"ר ועד העובדים בקק"ל ישראל גולדשטיין, יו"ר ארגון עובדי תנובה אחיאב שמחי, יו"ר ועד עובדי פרטנר קרן אופק, ויו"ר ועד עובדי פלאפון ברק לוי.

 מחאת חוק הפונדקאות בקריית הממשלה
 

מחאת חוק הפונדקאות בקריית הממשלה (חדשות עשר)

 

מוקדם יותר פנתה ח"כ מיכל רוזין (מרצ), יו"ר שותפה בשדולה הגאה בכנסת, לניסנקורן, בבקשה לגבות ולהביע תמיכה בשביתה של קהילת הלהט"ב. "רבים מתוך חברי הקהילה הגאה חברים וחברות בהסתדרות החדשה שבראשותך", כתבה רוזין. "מעבר לכך שמדובר בארגון העובדים והעובדות הגדול בישראל, הארגון גם שם לו למטרה את קידום השוויון וצמצום פערים בחברה הישראלית".

לאחר הכרזתו של ניסנקורן, מסרה רוזין כי היא "מברכת את יו"ר ההסתדרות שנענה לבקשתי והנחה את המעסיקים במשק לשתף פעולה עם מחאת הקהילה ביום ראשון הקרוב. דבריו מחזקים את המאבק ומוכיחים כי הגיעה שעת כושר שממשלת ישראל תתחיל להסתכל לקהילה הגאה בעיניים וששוויון זכויות זה לא המלצה, אלא חובה". 

יו״ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הודיע לעובדי המפלגה שיאפשר לשבות ביום ראשון כאות הזדהות עם המאבק לפונדקאות: "המאבק לשוויון זכויות מלא לקהילה הלהט"בית הוא מהמוצדקים שיש. העולם כבר שם. הגיע הזמן שגם אנחנו נתקדם לשם. מפלגת העבודה תאפשר לעובדיה לא להגיע ביום ראשון, לא רק לציון תשעה באב, אלא גם כאות הזדהות עם המאבק בחוק הפוליטי הרע שנועד לשמר קואליציה גם במחיר של פגיעה ברוב העם ובעמדותיו".

 
 

כמו כן, ראש המועצה האזורית עמק הירדן עידן גרינבאום הודיע הבוקר במסר לעובדים כי כל מי שמזדהה עם מאבק הקהילה הלהט"בית ומבקש לשבות ביום ראשון כחלק ממחאת הקהילה לא יחוייב בגין זאת בהורדה של יום חופש. גרינבאום הסביר כי מדובר במאבק לגיטימי וחשוב ביותר שכל אזרח בישראל חייב לתת עליו את הדעת. "הזכות להיות הורה אינה יכולה להישלל מאף בן אנוש וחברה בריאה וחפצת חיים חייבת לעטוף ולתמוך במי שזכותם הבסיסית להפוך להורים נמצאת בסכנה", מסר גרינבאום.

אתמול יצאו מאות מחברי הקהילה הלהט"בית ותומכיהם להפגין בתל אביב ובירושלים נגד אישור חוק הפונדקאות. בעיר הבירה נערכה הפגנה מול מעון ראש הממשלה ואילו בתל אביב נחסם צומת עזריאלי. המפגינים קראו קריאות כגון "הומופוביה היא טרור, שום תירוץ לא יעזור".

בתגובה להחלטה להעביר את החוק ללא הסעיף המאפשר לגברים יחידנים פונדקאות, ארגוני קהילת הלהט"ב הכריזו על שביתה כללית ביום ראשון, במסגרתה קריאה לחברות וחברי הקהילה להיעדר ממקומות העבודה, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי. חברי קהילה אשר משרתים במילואים העלו לרשתות החברתיות סטטוסים שבהם הצהירו כי לא יתייצבו לשירות.

בד בבד, חברי הכנסת אמיר אוחנה ומירב בן ארי טענו כי התיקון לפיו חוק הפונדקאות יחול גם על גברים יחידנים יקודם במושב החורף. "הצעת החוק תקודם בתמיכה ובסיוע של תנועת הליכוד ומפלגת כולנו, מהלך התואם את ערכיהן של שתי הסיעות. הצעת החוק תעלה לוועדת השרים מיד לאחר פתיחת המושב הקרוב. אנו נחתים על החוק שורה ארוכה של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה - ונפעל במלוא המרץ כדי לקדם אותו", מסרו השניים.