דיווחים בסוריה: הושג הסכם עם המורדים - צבא אסד ישוב לקוניטרה

לפי המשטר, הצבא ישוב למחוז הסמוך לגבול הישראלי ללא קרב, וישתלט על הנקודות שבהן החזיק בראשית הלחימה, בליווי כוחות רוסיים. עם זאת, לא ברור אם כל המורדים יסכימו

הלחימה בסוריה: סוכנות הידיעות הממלכתית פרסמה היום (חמישי) כי קיימים דיווחים על הגעה להסכם עם המורדים במחוז קוניטרה, הסמוך לגבול הישראלי. על פי הדיווח, ההסכם מתבסס על עזיבת "הטרוריסטים", כלומר כל הארגונים המתנגדים למשטר, למחוז אידליב, לצד הסדרת מעמדם של לוחמי האופוזיציה המעוניינים להישאר באזור. 

גורם בקרב המורדים טען כי ההסכם כולל חזרה של שני גדודים של הצבא הסורי לאזור שביתת הנשק משנת 1974, בליווי כוחות רוסיים. עוד כווח כי המורדים ימסרו את הנשק הכבד שברשותם לשלטונות הסוריים, וכי חלק מהעמדות בהן החזיקו עד כה המורדים יועברו לידי האו"ם.

לפי המשטר בדמשק, מדובר ב"הסכם כניעה" של המורדים, הדומה להסכם שהושג לאחרונה במחוז דרעא, לפיו מי שלא מעוניין להישאר יעזוב עם בני משפחתו. בכל מקרה, לטענת המשטר, צבא אסד ייכנס לקוניטרה ללא קרב, וישוב לנקודות שהחזיק בהן לפני שנת 2011. עם זאת, קיימים חילוקי דעות בין מנהיגי המורדים בקוניטרה אם לקבל ההסכם, וצפויה להתקבל הכרעה בעניין בזמן הקרוב. 

 פליטים סורים מניפים דגל לבן
 

פליטים סורים מניפים דגל לבן (רויטרס)

 

מוקדם יותר השבוע, עשרות סורים התאספו באזור הגבול של ישראל עם סוריה, ליד רמת הגולן. לטענת עד ראייה ששוחח עם סוכנות הידיעות "רויטרס", הסורים צעדו ממחנות פליטים ונעצרו כ-200 מטרים מהגבול. חלק מהם הניפו בדים לבנים.

חיילי צה"ל, לפי הדיווחים, קראו לעברם: "אתם מתקרבים לגבול של ישראל. חזרו לאחור. אנחנו לא רוצים לפגוע בכם". כעבור זמן מה, פנו הסורים לאחור לכיוון מחנות הפליטים. בדובר צה"ל הוסיפו כי הפגנה שיצאה ממחנה הפליטים עמדה להיכנס לשדה מוקשים ולכן ביקשו מהסורים להתרחק.

בתוך כך, העיתון "אל-אחבאר", הרואה אור בלבנון ונחשב למקורב לחיזבאללה, דיווח כי ההנהגה הסורית קיבלה החלטה לשוב להסכם הפרדת הכוחות עם ישראל מ-1974. לפי הדיווח, כוחות מזויינים ונשק כבד יועברו מעמדות שיש עליהן מחלוקת לעמדות אחוריות. "הצעדים בהם נוקט הצבא הסורי הם במסגרת מדיניות שמטרתה לא להעניק לאויב תירוצים להתמודד איתנו, זאת במטרה להתמקד בדבר החשוב ביותר, שחרור דרום המדינה ותפיסת הגבול", אמרו מקורות.

בשנים האחרונות, מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה, קיימה ישראל מאמץ נרחב למתן סיוע הומניטרי ואספקת מזון ותרופות לאוכלוסייה האזרחית שבצד הסורי של הגבול ברמת הגולן, המזוהה עם המורדים במשטר אסד.

במסגרת זו גם נכנסו אלפי סורים לטיפולים רפואיים בבתי חולים בישראל, במקרים רבים טיפולים מצילי חיים. במסגרת ההבנות שהתפתחו בין הצדדים בשנים האחרונות פעלו אותן קבוצות מורדים כדי לשמור על השקט באזור הגבול ולמנוע כניסה של גורמי טרור.