דיפלומטים מערביים: "ישראל וחמאס הסכימו - לא יוצאים למלחמה"

על פי הדיווח ב"אל-חיאת", חמאס הודיע שירסן את שיגור בלוני התבערה, על מנת "לתת הזדמנות להסרת המצור על עזה". לטענת הארגון, אם המצור לא יוסר - יופסקו פעולות הריסון

ישראל וארגון חמאס הגיעו להסכמה באמצעות צד שלישי, לפיה תיפסק ההסלמה באזור רצועת עזה - כך דווח היום (חמישי) בעיתון "אל-חיאת", הרואה אור בלונדון בשפה הערבית, מפי מקורות דיפלומטיים מערביים. עוד דווח כי חמאס הודיע למתווך כי הוא פועל באופן נמרץ לעצירת שיגור בלוני התבערה, ובתמורה לכך קיבל הבטחה ישראלית שלא לפתוח במלחמה.

כמו כן, דווח כי חמאס הודיע לצד השלישי כי לא יסכים לשאת במשימת אבטחת הגבול כל עוד נמשך "המצור על עזה", אך כי הוא מסכים לרסן את משגרי העיפונים והבלונים על מנת לתת הזדמנות להסרתו. בחמאס הדגישו כי במידה והמצור לא יוסר, יופסקו הפעולות למניעת השיגורים. במקביל נמסר כי מצרים פועלת למען פיוס פנים פלסטיני בין חמאס לפת"ח, אשר עשוי לסייע בשיפור המצב ההומניטרי ברצועת עזה.

לוחמי האש פועלים לכיבוי שריפה בעוטף עזה
 

לוחמי האש פועלים לכיבוי שריפה בעוטף עזה ( צפריר ניר)

 

אתמול בבוקר נשמעה התרעת צבע אדום באשקלון, ובמועצה האזורית חוף אשקלון. בהמשך, הודיע דובר צה"ל כי מדובר באזעקת שווא. עוד לפני כן  דווח באתר הפלסטיני "אל-קודס", מפי מקורות פלסטינים, כי חמאס יעצור החל מהשבוע הבא את שיגור עפיפוני ובלוני התבערה, מחשש לעימות עם ישראל.

לפי הדיווח, מצרים וגורמים נוספים ביקשו מחמאס להפסיק את שיגור העפיפונים במטרה למנוע מלחמה בעזה "לאור התנאים הקשים של תושבי הרצועה". המצרים אמרו שיש לעצור את התקיפות כדי "לא לתת לישראל סיבה לתקיפה צבאית גדולה". מנגד, גורמים ב״יחידות שיגור העפיפונים והבלונים״ מסרו כי "לא קיבלנו הוראה מאף אחד להפסיק השיגורים. נמשיך לשגר עפיפונים ובלונים עד לשבירת המצור".