מריחואנה רפואית, רויטרס

הכנסת אישרה סופית: אי הפללה למשתמשים בקנאביס

על פי המתווה שנוסח במשך חודשים ארוכים, מי שייתפס עם כמות קטנה בשטח ציבורי יידרש לשלם קנס כספי בלבד. השר ארדן: "אין הצדקה להטיל כתם פלילי באזרח נורמטיבי"

שעות ספורות לפני נעילת מושב הקיץ של מליאת הכנסת, אושר הלילה (חמישי) סופית החוק המורה על ביצוע רפורמת אי הפללת צרכני קנאביס מיוזמתו של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן. על פי המתווה שנוסח במשך חודשים ארוכים בכנסת, מי שייתפס עם כמות קטנה של קנאביס בשטח ציבורי יידרש לשלם קנס כספי ורק לאחר שיחזור על ביצוע העבירה מספר פעמים יופנה להליך פלילי. 

המשטרה תאכוף את עבירת השימוש באמצעות הטלת קנסות של 1,000 שקלים בפעם הראשונה, 2,000 שקלים בפעם השנייה, רק אם נתפס בתוך חמש שנים ממועד ביצוע העבירה הראשונה, ו"הסדר מותנה" בפעם השלישית, כלומר הודאה וענישה כמו תשלום קנס או עבודות לשירות הציבור, בתמורה לאי הגשת כתב אישום.

מדובר בשינוי משמעותי מאוד, שכן על פי הערכות ישנם בישראל קרוב למליון צרכני קנאביס. השר ארדן אמר עם העברת הרפורמה כי "אני גאה שהובלתי שינוי הסטורי שמשנה את מדיניות האכיפה כנגד שימוש בסמים מאכיפה פלילית לקנסות מינהליים", והוסיף: "אין צורך ואין הצדקה להטיל כתם פלילי באזרח נורמטיבי ונשקיע יותר בחינוך והסברת נזקי השימוש בסמים בכדי לצמצם את השימוש בהם ובעיקר בקרב בני הנוער שלנו".

 
 

הצעת החוק הממשלתית אושרה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית מוקדם יותר החודש בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. ח"כ מירב בן ארי (כולנו), מסרה לאחר אישור המתווה בוועדה: "מדובר בצעד ראשון וחשוב שהכנסת פועלת בצורה גלויה וחיובית בנושא. אני בהחלט מקווה שהכסף מהקנסות יוקצה למען הקמת קרן לחינוך, הסברה, טיפול ושיקום של מכורים במקום לקחת את הכספים לקופת המדינה. עשינו היום מהלך שמהווה תפנית משמעותית בתפיסה הציבורית בכל הנוגע לשימוש בקנאביס. יש עוד דרך לעשות, אך אין ספק שאנחנו בכיוון הנכון".