"היסטוריה במליאת הכנסת": התגובות להצבעה על חוק הלאום

אדלשטיין כתב: "אחד החוקים החשובים שעברו בכנסת מעולם". זנדברג אמרה: "לילה מביש וכואב". חזן צייץ תמונה של טיבי וכתב: "לא טוב לך? מוזמן לשתות ממי הים של עזה"

חברי הכנסת מגיבים לאישור חוק הלאום: המחלוקת סביב החוק שהועבר הלילה (חמישי) לא שככה בתום הדיון הסוער, והעברתו גוררת גאווה רבה בקרב תומכיו, ותגובות חריפות מן המחנה הנגדי.

יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר ההצבעה: "היסטוריה במליאת הכנסת. העברנו חוק יסוד שמבטיח את היותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. ההמנון, הדגל והזכות שלנו להתיישב בארץ הזו מובטחים לדורות", והוסיף: "אחד החוקים החשובים שעברו בכנסת מעולם״.

לעומת זאת, יושבת ראש סיעת מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג כתבה: "לילה מביש וכואב. במקום רגע חגיגי בהסכמה רחבה, עבר חוק יסוד נגוע ומזוהם שכולו קומבינה פוליטית במרחב שבין ביבי ובנט. לפי החוק הזה, הציונות היא לא תנועה לאומית שבנתה בית לעם נרדף, אלא לאומנות כוחנית שמשפילה את המיעוט ומבססת עליונות גזעית", בהמשך כתבה גם כי "דקה אחרי שאמיר אוחנה העביר חוק גזעני שמבטל את מעמד השפה הערבית, הוא בא לספסלי הח"כים הערבים לבקש קיזוז להמשך הלילה".

 חבר הכנסת זחאלקה מוצא מאולם המליאה
 

חבר הכנסת זחאלקה מוצא מאולם המליאה (ערוץ הכנסת)

 
 
 

יו"ר הוועדה המשותפת לכינון החוק, חבר הכנסת אמיר אוחנה, ענה לה: "זה שהתרחקתם כל כך מהציונות שעבורך, ממש כמו זועבי וזחלקה, הציונות היא גזענות זו בעיה אחת, אבל הבעיה האמיתית היא שיש ציבור שמגדיר עצמו ציוני אך מצביע למפלגתך שהציעה בהסתייגויותיה שדגל המדינה יהיה שחור, ושהמנון המדינה יהיה האינטרנאציונאל. עם הערבים יש לי

פחות בעיה. אותם אני מבין". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון בדף הפייסבוק שלו, בו נראה שב לביתו לאחר ההצבעה הלילית במליאה. בנאומו טרם ההצבעה, אמר נתניהו כי "זהו רגע מכונן בתולדות הציונות ובתולדות מדינת ישראל. 122 שנה אחרי שהרצל פרסם את חזונו, קבענו בחוק את עקרון היסוד של קיומנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. מדינת לאום שמכבדת את זכויות הפרט של כל אזרחיה, ובמזרח התיכון רק ישראל מכבדת זכויות אלה". 

בהודעת התגובה שפורסמה מטעם הרשימה המשותפת נכתב כי הוא "רואה בחוק יסוד זה חוק אנטי-דמוקרטי, קולוניאלי, גזעני ובעל מאפיינים מובהקים של אפרטהייד. אם ההגדרה הרשמית עד היום דיברה על מדינה 'יהודית ודמוקרטית', בא חוק הלאום לקבוע שהמדינה היא מדינה יהודית ולא דמוקרטית. בחוק זה אין אזכור למלה דמוקרטיה ולמלה שוויון וכל כולו הדגשה גסה של עליונות אתנית, שלא מותירה ספק באשר לשני סוגי אזרחות סוג א' ליהודים וסוג ב' לערבים".
 

חבר הכנסת אורן חזן מהליכוד צייץ תמונה של חבר הכנסת אחמד טיבי בתוספת הכיתוב: "כן, יא אחמד, חוק הלאום עבר גם עבר וישראל היא, הייתה ותמיד תהיה מדינת הלאום של העם היהודי. לא טוב לך? אתה יודע, יש את מי הים של עזה - אתה וכל שאר שונאינו מוזמנים לשתות מהם לרווייה".

השר איוב קרא (הליכוד) כתב בטוויטר: "אני גאה להיות ישראלי ושמח שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי". לדבריו, "בזכות היהודים יש כאן חופש פולחן ודת, שיוויון הזדמנויות ומדינה פורחת ומשגשת. לערבית יש וימשיך להיות מעמד מיוחד, ולמיעוט יש זכויות - אבל איזה מזל שכאן זה לא סוריה או איראן". הוא חתם בדגל ישראל, וסיכם: "זהו אירוע היסטורי - ואני שמח שהייתי חלק ממנו".