משנה כיוון: טראמפ האשים את פוטין בהתערבות בבחירות בארה"ב

בריאיון לרשת "CBS" סתר הנשיא את הגישה שהציג השבוע במסיבת העיתונאים המשותפת בהלסינקי, והוסיף: "הודעתי לו בשיחתנו כי לא אסבול דבר כזה בעתיד"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר הלילה (חמישי) בריאיון שהעניק לרשת "CBS" כי הוא "רואה בפוטין אחראי להתערבות בבחירות לנשיאות", זאת בניגוד לדברים שהשמיע במסיבת העיתונאים המשותפת בה השתתפו שני הנשיאים בתום פסגת הלסינקי שנערכה ביום שני האחרון.

עוד אמר טראמפ בריאיון: "הודעתי לו בשיחתנו שלא אסבול דבר כזה בעתיד", ומאוחר יותר הוסיף: "אני מקבל את מסקנת ראש המודיעין הלאומי של ארה"ב, לפיה רוסיה ממשיכה להתערב בבחירות במדינתו". כזכור, טראמפ נשאל במסיבת העיתונאים למי הוא מאמין - לפוטין שמכחיש את ההתערבות או לסוכנות המודיעין האמריקנית?, והשיב כי "יש לי ביטחון רב בשירותי הביטחון, אך פוטין היה נחרץ מאוד בהכחשתו". 

אמירות אלו זיכו את טראמפ בביקורת חריפה מאוד וחוצת מפלגות בארצות הברית, שבעקבותה כינס מסיבת עיתונאים עם חזרתו לבית הלבן ובמהלכה טען כי בפגישתו עם פוטין הוא התכוון לומר כי הוא לא רואה שום סיבה "מדוע זו לא תהיה רוסיה שהתערבה בבחירות", במקום המשפט שאמר: "מדוע זו תהיה רוסיה שהתערבה בבחירות". לטענתו, התבלבל בגלל "שלילה כפולה". כמו כן, הבהיר הנשיא כי יפעל יחד עם ממשלו למניעת כל ניסיון להתערב בבחירות אמצע הכהונה, שנערכות בארה"ב השנה.

 טראמפ ופוטין
 

טראמפ ופוטין(רויטרס )

 
 
 
 

טראמפ הוסיף במסיבת העיתונאים בבית הלבן כי היחסים בין ארה"ב לרוסיה מעולם לא היו גרועים יותר, אך הם השתפרו ואולי ימשיכו להשתפר. טראמפ נשא את הדברים טרם פגישתו עם מחוקקים אמריקנים. בהמשך, כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו כי "הפגישה בינו לבין הנשיא פוטין הייתה הצלחה כבירה, חוץ מאשר בתקשורת ה'פייק ניוז'".

ההנחה היא שסיבוב הפרסה שביצע טראמפ עם נחיתתו בארצות הברית הוא תוצאה של אמירות כדוגמאת התבטאותו של יו"ר בית הנבחרים האמריקני, הרפובליקני פול ראיין, שאמר כי "אין שום ספק שרוסיה התערבה בבחירות לנשיאות. לא מדובר רק בקביעה של סוכנות המודיעין האמריקנית אלא גם של ועדת המודיעין של הבית הלבן".  ראיין הוסיף כי "טראמפ חייב להבין שרוסיה אינה בת בריתנו. הרוסים עוינים לערכים הבסיסיים ביותר במדינתנו וארה"ב חייבת לשים סוף לפגיעה הרוסית בדמוקרטיה שלנו".

ראיין אינו היחיד מהמפלגה הרפובליקנית שמתח ביקורת קשה נגד טראמפ, הסנאטור בוב קורקר, יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, אמר כי "התאכזבתי מאוד מתגובתו של טראמפ, במה שהציג את ארה"ב כ'ריבה חלשה'". עוד הוסיף כי "אני לא מצליח להבין מדוע הוא ממשיך להתעקש להכחיש את המעורבות". קורקר התייחס גם לנשיא הרוסי, ואמר כי "לפוטין היה זה הישג עצום. אני סבור שהוא אכל קוויאר בטיסתו חזרה לרוסיה".