קוואי לנארד, שחקן סן אנטוניו ספרס , רויטרס

חשיפה לצפון: ההימור של טורונטו על קוואי לנארד

העיסקה שאפשרה לספרס לשמור על פאסון • האופי הבעייתי של לנארד שעלול לדרדר את הרפטורס • והאם מג’יק יראה עוד כוכב בורח? • פרשנות

1

כל עיר NBA שואפת לארח משחק אולסטאר, אבל טורונטו עוד עלולה להצטער על האירוע שאירחה בפברואר 2016. קור מקפיא ברחובות הפך את אחד היעדים האטרקטיביים והמקסימים בקנדה לעיר רפאים. אוהדים בקושי הסתובבו בהפנינג, ודמאר דרוזן הודה בפודקאסט שבו השתתף השנה שזה היה קידום המכירות הכי גרוע שאפשר לבקש מבחינת העיר.

עכשיו מזג האוויר המקפיא של העיר שמתגאה בססמה We the North הוא כבר לא הצרה שלו יותר. He the South.

הטרייד של דרוזן מטורונטו לסן אנטוניו תמורת קוואי לנארד אמנם לוקח מהספרס שחקן טופ-5 בליגה בשיאו, ואת אחד משני בני האנוש היחידים שיכולים להסתכל ללברון ג’יימס בלבן של העיניים במשך משחק שלם בשני צדי המגרש (השני לקח עליו שתי אליפויות רצופות, אם מישהו תהה). אבל בפרפראזה על ג׳וני מיטשל - הספרס יודעים היטב מה יש להם דווקא בזכות הסיטואציה הנוכחית. קוואי נעלם להם, והפך לנוכח-נפקד, בעיקר לנטל שמאיים להרוס את כל התדמית שבנו בעמל רב במשך 20 שנה. הספרס כבר איבדו סמל אחד הקיץ (טוני פארקר שעבר לשארלוט), אבל סימני השאלה שעמדו סביבם בקיץ 2018 נענו היום בסימן קריאה: הם עדיין לא מאבדים את גרג פופוביץ׳, ובטח שלא איבדו את הפאסון.

2

בהתחשב בכך שהספרס שיחקו רוב העונה שעברה בלי לנארד, הטרייד הנוכחי הוא חיזוק מרשים. ליד דז׳אנטה מורי נטול הקליעה שתורם בכל אספקט אחר, דרוזן יוכל להתמקד בנשק השלשות שפיתח בעונה האחרונה. בהגנה הוא לא יהווה שנמוך במקום דני גרין שהחל ממילא לאבד גובה, ולספרס יש קו אחורי מרתק בפוטנציה. גם העונה הם יהיו מועמדים לארבע הראשונות. ״פופוביץ׳ יכול לקחת חמישה מהעיתונאים שכאן ולגרום לכם לנצח״, אמר דרוזן בינואר האחרון לעיתונאי ג׳וש לוונברג. עכשיו לפופ יש את אולדריג׳ ודרוזן - אולי לא שחקנים שמביאים אליפות, אבל שני סופרסטארס נטולי גינוני פרימדונה שאוהבים לעבוד קשה ויתנו למאמן את כל מה שיש להם.

3

ההדחה מול לברון וקליבלנד היתה כואבת, וכאשר המנג’ר מסאי יוג׳ירי התייצב מול המיקרופונים והצהיר על ״שינוי התרבות״ בטורונטו, כולם הניחו שהמאמן דוויין קייסי, או אחד מצמד הכוכבים דרוזן וקייל לאורי, לא ישרדו את הקיץ. להפתעת כולם, הם לא רק שרדו, אלא גם שגשגו ולבלבו, שיחקו כדורסל יפה ומגוון יותר, והגיעו לשיא נצחונות ולמקום הראשון במזרח.

ההדחה הבאה מול לברון וקליבלנד, בדיוק מהסיבות האלו, באביב 2018, היתה הרבה יותר כואבת. הפעם יוג׳ירי לא הלך על הצהרות מפוצצות - אלא פשוט הצמיד דינמיט לקבוצה שלו. מאמן העונה דוויין קייסי נבעט, ועכשיו דרוזן נשלח דרומה. לרפטורס יש ערימת צעירים שאפשר לבנות סביבם, הנסיקה של בוסטון ופילדלפיה הפכה את המזרח למורכב יותר ממה שניתן היה לצפות עם עזיבת לברון, והמאמן החדש ניק נרס מקבל אתגר - שאם יעמוד בו, טורונטו עוד עשויה לגלות איך נראה כדורסל בחודש יוני. אבל כנראה שזה לא ממש תלוי בו.

4

כל המצקצקים שנהנים לחפש את הכוכב המפונק התורן בליגה ולהפוך אותו לשק חבטות, זכיתם בנער פוסטר חדש! אחרי לברון 2010, דווייט הווארד, קווין דוראנט 2016 וקיירי אירווינג 2017, הגיע קוואי וריטש את השיאים של קודמיו - בהתנהלות הצינית והמבישה שלו. מותר לא להנות במקום עבודה, גם אם לרובנו זה לא קורה עם מקומות שמשלמים לנו 19 מיליון דולר בעונה, ולגיטימי שיש חילוקי דעות רפואיים לגבי פציעה. אבל להחזיק את הקבוצה כבת ערובה, להפגין ניכור מוחלט ואפילו לא לבוא לתמוך בחבריך בפלייאוף, זו כבר התנהגות שמטילה כתם על קוואי האדם. מצד שני, וגם את זה קוואי יודע, אין מסיר כתמים טוב יותר מטבעת אליפות.

את הטבעת הזו הוא כנראה לא ישיג בטורונטו, למרות הכל. הרפטורס חולמים לחקות את אוקלהומה סיטי, שלקחה הימור עם פול ג׳ורג׳, עוד כוכב שכולם יודעים שרוצה את הלייקרס בקיץ 2019, והרוויחה אותו לעוד 3-4 עונות. אבל עם האופי של לנארד שמחפש תהילה, מזג האוויר הבעייתי, כוכב משני הרבה פחות ״מגניב״ מראסל ווסטברוק בדמותו של קייל לאורי, ומאמן רוקי - הרפטורס ניצבים בפני עונה שיכולה להיות די מייסרת ולהיגמר רע מאוד.

 מגיק גונסון
 

מג'יק ג'ונסון( רויטרס)

 

5

מג’יק ג’ונסון יצא מנצח לטווח קצר, ומוכן לשחק עם סכום ההימור של טורונטו. הוא מאמין - וכנראה גם לברון - שהעונה הנוכחית ממילא תהיה עונת הסתגלות של ג’יימס ללייקרס, ושהילדים אצלו, כולל ג׳וש הארט שקופץ קדימה ונבחר ל-MVP של ליגת הקיץ ולמחובק הראשון עם לברון באירוע פומבי, יכולים להוביל את המועדון לעידן מוזהב חדש. כרגע הוא לא הסכים למשכן את העתיד למען ההווה, אבל ייתכן שבדדליין העסקאות של 2019, במידה וטורונטו תבין שקוואי עומד לברוח לה והלייקרס ירגישו שהעונה שלהם תקועה בניוטרל - האפשרות של טרייד לאל.איי תשוב אל השולחן.

  • תגיות:
  • NBA