ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי, רויטרס

איראן: בנינו מתקן שמסוגל לייצר ביום מדחפים ל-60 צנטריפוגות

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית האיראנית, עלי אכבר סאלחי, אמר כי המפעל נבנה בעת המשא ומתן על הסכם הגרעין, וכעת מתחיל לפעול. "יש לנו מלאי של 950 טון אורניום"

ראש הסוכנות לאנגריה אטומית באיראן, עלי אכבר סאלחי, אמר הערב (רביעי) כי למדינתו יש מפעל שמסוגל לייצר ביום מדחפים ל-60 צנטריפוגות. לדברי סאלחי, קיום המפעל אינו מפר את הסכם הגרעין. דובר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמר כי הארגון מודע להודעת האיראנים אך סירב להגיב מעבר לכך.

"במקום לבנות את המפעל הזה בשבע או שמונה השנים הבאות, בנינו אותו במהלך המשא ומתן על הסכם הגרעין, אך לא הפעלנו אותו", אמר סלחי, "כמובן, המנהיג העליון התעדכן בזמן אמת בכל הפרטים. כעת, הוא נתן את ההוראה להתחיל את העבודות במפעל".

נוסף על כך, אמר סלחי כי לאיראן יש מלאי של כ-950 טון אורניום. לדבריו, איראן ייבאה 550 מהם טרם הסכם הגרעין, וקנתה כ-400 טון נוספים לאחר החתימה על ההסכם. סאלחי לא ציין מהיכן הגיעו 400 הטון הנוספים.

 
 
 
 חמינאי וטראמפ
 

חמינאי וטראמפ (רויטרס)

 

כזכור, לפני כחודש וחצי, כתב שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "עוקב אחר הדיווחים לפיהם איראן מתכננת להרחיב את יכולות העשרת האורניום שלה". עוד הוסיף כי "ארצות הברית לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני". פומפאו הדגיש כי הממשל האמריקני נחוש למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני: "איראן מודעת לנחישות שלנו. זו דוגמה נוספת לאופן הטיפשי בו טהרן מבזבזת את משאבי הציבור. אף אחד לא צריך להיות מופתע אם המחאות נגד המשטר יימשכו".

דבריו של פומפאו מגיעים לאחר שסאלחי איים כי כבר בחודש הבא תושלם הקמתו של מתקן גרעיני לבניית צנטריפוגות מתקדמות בנתנז. סאלחי אמר בטלוויזיה המקומית כי "לאחר הוראת המנהיג העליון האייתוללה חמינאי הכנו את המקום תוך 48 שעות".

יומיים קודם לכן, הודיעה סוכנות הגרעין האיראנית כי תעביר לאו"ם הודעה רשמית על כוונתה להגדיל את היקף העשרת האורניום באמצעות הצנטריפוגות שברשותה. דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז קמאלוונדי, אמר: "אם גורמים נוספים מעוניינים בפרישה מהסכם הגרעין, יש ביכולתינו להאיץ את ייצור האטום".

באותו יום נפגש נשיא צרפת עמנואל מקרון עם ראש הממשלה נתניהו. בסיום פגישתם אמר מקרון כי "אנו מודאגים מהפעילות האיראנית באזור. אני ועמיתי באירופה חושבים שצריך לשמר את הסכם הגרעין עם איראן. אנו מעוניינים ביותר יציבות באזור. הסכם הגרעין עם איראן הוא מרכיב אחד לו צריך להוסיף הסכם נוסף על מה יקרה אחרי שנת 2025, הסכם על תכנית הטילים הבליסטיים והסכם על הפעילות האיראנית באזור".

יום קודם לכן, אמר נתניהו, בתדרוך עם כתבים לאחר פגישתו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי הבהיר לה שעם הסכם גרעין או בלעדיו ישראל מתנגדת נחרצות לכל פעולה של איראן שמקדמת אותה לנשק גרעיני. "אם יהיה ניסיון כזה אנו מחויבים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו.

מרקל התייחסה אף היא לנושא, ואמרה: "יש לנו דעות שונות על הסכם הגרעין, אך אנחנו מאמינים שההשפעה האזורית של איראן מדאיגה מבחינת ביטחון ישראל". עוד הוסיפה כי "נפעל דיפלומטית נגד תכנית הטילים האיראנית ונגד פעילותה  בסוריה. נפעיל את השפעתנו כדי להוציא את איראן מאזור הגבול הישראלי-סורי".