חוק הלאום אושר בכנסת; ח"כים ערבים התפרעו והוצאו מהמליאה

החוק השנוי במחלוקת עבר ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים. חברי הרשימה המשותפת זרקו ניירות על רה"מ. הרצוג בנאומו האחרון כח"כ: "שטובת המדינה תרחף מעל הבניין הזה"

הצעת "חוק הלאום" אושרה הלילה (חמישי) ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים בקריאה שנייה ושלישית, לאחר ימים של דיונים ב"וועדת הלאום", שהגיעו לשיאם בדיון המקדים וההצבעה שנמשכו לא פחות מ-11 שעות ברציפות. "חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".

עם סיום ההצבעה על כל אחד ואחד מסעיפי החוק, ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו לעלות לדוכן הנואמים ולברך על אישור החוק, אך נתקל בהתלהמות מצד חלק גדול מחברי הכנסת הערבים, חלקם אף זרקו לעברו ניירות. כשעלה לבסוף נתניהו לשאת את דבריו, התפרץ ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) והודיע: "אנחנו לא מעוניינים לשמוע". בעקבות הקריאה, קמו ויצאו חלק נכבד מחברי סיעתו.

מי שבחר להישאר באולם היה יושב ראש האופוזיציה היוצא, יצחק הרצוג, שנשא את נאומו האחרון בכנסת ואמר: "קצת עצוב שזה הרקע לנאומי האחרון. אני מקווה שטובת מדינת ישראל תרחף מעל הבניין הזה לדורי דורות".

ראש הממשלה אמר בנאומו: "זהו רגע מכונן בתולדות הציונות ובתולדות מדינת ישראל. 122 שנה אחרי שהרצל פרסם את חזונו, קבענו בחוק את עקרון היסוד של קיומנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. מדינת לאום שמכבדת את זכויות הפרט של כל אזרחיה, ובמזרח התיכון רק ישראל מכבדת זכויות אלה". נתניהו הוסיף: "בשנים האחרונות יש מי שמנסה לערער על כך ובכך לערער את יסודות קיומנו וזכויותינו. ובכן, היום חקקנו בסלע החוק, זוהי המדינה שלנו, זוהי השפה שלנו, זהו ההמנון שלנו וזהו הדגל שלנו. תחי מדינת ישראל".

 חבר הכנסת זחאלקה מוצא מאולם המליאה
 

חבר הכנסת זחאלקה מוצא מאולם המליאה (ערוץ הכנסת )

 


 

 
 
 


"חוק הלאום" פיצל את הכנסת, כשכל מפלגות האופוזיציה מתנגדות אליו באופן חריף, בעוד כל מפלגות הקואליציה תומכות בו. יוצא דופן הוא ח"כ בני בגין (הליכוד), שהודיע מעל דוכן המליאה כי יימנע בהצבעה, ולבסוף נעדר ממנה. יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, התחייב בפני סיעת יהדות התורה כי אם חוק הלאום יפגע באינטרסים החרדיים הוא ישונה במושב הכנסת הבא. ח"כ יהודה גליק מסיעת הליכוד הוידע שיצביע יחד עם הקואליציה, לאחר שהובטח לו על ידי השר יריב לוין ולשכת ראש הממשלה כי הצעת החוק שלו לאיסור פרסום מוצרי טבק לא תוסר מסדר היום, וההצבעה עליה תתקיים אף היא במושב הנוכחי.

 ח"כ בני בגין משתמש בסמארטפון
 

ח"כ בני בגין (חדשות עשר)

 

"זהו רגע מכונן בדברי הימים של מדינת ישראל, המדינה האחת והיחידה של העם היהודי", אמר ח"כ אוחנה, שעמד בראש הוועדה שהכינה את החוק. "הוועדה החלה את דיוניה לפני שנה ולמיטב ידיעתי חוק היסוד הזה זכה לעיסוק המקיף המעמיק והרציני ביותר ביחס לכל חוקי הייסוד הקיימים במדינת ישראל. הוועדה פעלה בלב פתוח ובנפש חפצה והראייה שבמהלך דיוני הוועדה נעשו שינויים משמעותיים בנוסח, בעקבות הערות רבות שקיבלנו ואת חלקן יישמנו. הנוסח שמוכן לפניכם כעת שונה מן הנוסח בתחילת הדרך".

ח"כ בני בגין אמר כי "השתנו העיתים ושלילתה של הצהרה גלויה המחייבת שוויון זכויות לאזרחים, נחשבת היום כאילו איננה נוגדת את מה שכתוב במפורש בסמליל הליכוד – מפלגה לאומית ליברלית". לדבריו, "לאומיות שאיננה מקפידה על איחודה עם זכויות האדם על זכויות האדם, מתדרדרת ללאומנות. היזהרו חברים מהניתוק הזה. בתנאים שנוצרו לא אתנגד לחוק אך גם לא אוכל לתמוך בו".

 ח"כ איימן עודה מניף דגל שחור כמחאה נגד חוק הלאום
 

ח"כ איימן עודה מניף דגל שחור כמחאה נגד חוק הלאום (ערוץ הכנסת)

 

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי "כששאלתי חברי כנסת מהקואליציה למה הם לא מביאים את אותו חוק שאנחנו יכולים להתאחד סביבו מאה חברי כנסת, הם הסתכלו עלי בחיוך ציני ואמרו ש'נתניהו רוצה את החוק בשביל לריב, אחרת איך ידעו שהוא יותר לאומי מכם? מה יצא לנו מזה שתתמכו?' זו השיטה".

"החוק הזה מקדם אידיאולוגיה של ארץ ישראל השלמה. הוא מערבב בין ארץ ישראל ומדינת ישראל, ושולל את זכות ההגדרה העצמית מהעם הפלסטיני, ובכך הוא פוגע בעם ישראל", אמר ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), "כי לא יהיה עתיד, לא יהיה שלום ולא יהיה ביטחון לעם ישראל - אם לא יהיה עתיד, שלום וביטחון לעם הפלסטיני במדינתו העצמאית". בהמשך אמר, "האנטישמיות ממנה סבלנו, מופנית נגד עם שמי אחר שחי איתנו כאן".

קודם להצבעה התקיים במליאה דיון סוער, במהלכו הניף חבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) דגל שחור. יו"ר הוועדה המשותפת לכינון החוק, חבר הכנסת אמיר אוחנה, קרא מעל דוכן הכנסת: "התעשתו. צאו כבר מהגלות", ועורר תגובות סוערות מאנשי האופוזיציה. ח"כ מיכל רוזין (מרצ), שגם כיהנה כחברה ב"וועדת הלאום", אמרה כי ההצבעה על החוק היא "הצבעת אי אמון במגילת העצמאות עליה הוקמה והתבססה מדינת ישראל".

במהלך נאומה של רוזין, קבוצת פעילים מתנועת שלום עכשיו, שנכחה ביציע העיתונאים בכנסת, הניפה דגל שחור. זאת, לדברי התנועה, "במחאה נגד החוק המפלה והגזעני שמובילה הממשלה". עקב כך, הורחקו הפעילים מהמקום ע"י מאבטחים. שקד מורג, מנכ"לית שלום עכשיו, אמרה: "חוק הלאום הוא כתם שחור על הדמוקרטיה הישראלית, ניסיון דורסני ומכוער של ממשלה גזענית להפלות ולהדיר את כל מי שלא נראה לה - ערבים, להט"בים, עולים חדשים, נשים, חילונים וזרמים פלורליסטיים".

ג'רמי בן עמי, נשיא ומייסד ארגון היהודי-אמריקני J Street, יצא גם הוא נגד חוק הלאום. "הצעת החוק נולדה בחטא, כשמטרתה היחידה היא לשלוח מסר ישיר לציבור הערבי, לקהילה הלהט"בית ולמיעוטים אחרים בישראל, שהם לעולם לא יהיו אזרחים שווים בישראל", אמר בן עמי, "הקשר החזק בין ישראל והיהודים ברחבי העולם, מבוסס על הערכים של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אנו מודאגים מכך שבהעברת חוק הלאום, הממשלה הישראלית והקואליציה יחלישו את כוחה של הדמוקרטיה הישראלית".

אתמול הודיעה הוועדה המשותפת לחוק הלאום כי נדחו כל ההסתייגויות שהוגשו ביחס לחוק. הוועדה דחתה את ההסתייגויות לסעיף 7 העוסק בפיתוח התיישבות יהודית, שעמד בלב המחלוקת, עד אשר הגיעו ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט לפשרה לגביו. השינויים החדשים שהוכנסו אתמול התייחסו לסעיף 4 העוסק ביחס המדינה לשפה הערבית, ולסעיף 10 העוסק ביחס לשבת.

הנוסח המוצע לחוק היסוד כולל כמה שינויים מהנוסח שעבר בקריאה ראשונה לפני כחודשיים, בהם ביטול הסעיף המתייחס לסמכות בית המשפט לפרש את החקיקה "לאור עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של מורשת ישראל", ושינוי הניסוח הסעיף הקובע את מעמדה של השפה הערבית, תוך ביטול הניסוח לפיו "לדובריה זכות נגישות לשונית לשירותי המדינה".

חוק הלאום עבר בקריאה ראשונה
 

הוועדה המיוחדת לדיון בעניין חוק הלאום ( דוברות הכנסת)

 

אתמול פנו ראשי רשויות במגזר הדרוזי והצ'רקסי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, במכתב ובו מתחו ביקורת חריפה על החוק וביקשו להימנע מהמשך חקיקתו. זאת, מפני שלדבריהם, הצעת החוק "נמנעת מלציין את חלקו של הציבור הדרוזי והצ'רקסי במדינת ישראל ובמרקם החיים הישראלי, ולהבטיח את זכויותיו". הביקורת העיקרית שנמתחה במכתב הייתה על הסעיף הקובע כי המדינה תפעל לעודד התיישבות יהודית ועל הסעיף שמבטל את מעמד השפה הערבית כשפה רשמית.

בשבוע שעבר נערך דיון סוער ב"וועדת הלאום" לקראת ההצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. במהלך הדיון הוציא יו"ר הוועדה, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), את ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) לאחר שהקריאה חלקים ממגילת העצמאות. לבני בתגובה אמרה "בושה שמוציאים מדיון בגלל קריאת מגילת העצמאות". 

 ההפגנה נגד חוק הלאום
 

ההפגנה שנערכה ביום שבת בת"א נגד חוק הלאום (עומדים ביחד)

 

הדיון התקיים מספר שעות לאחר שהנשיא ראובן ריבלין פנה באופן חריג לחברי הוועדה המשותפת, והביע חשש כי הסעיף הקובע כי "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת", עלול לפגוע, לדבריו, בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל. ריבלין התייחס בדבריו ל"וועדות הקבלה" ביישובים קהילתיים קטנים, וציין כי חוק שעבר בנושא בשנת 2011, תחת כהונתו של ריבלין כיו"ר הכנסת, קובע איסור אפליה מטעמי גזע, דת, מין, לאום, מוגבלות, מעמד אישי, גיל, הורות, נטייה מינית, ארץ מוצא, השקפה או השתייכות מפלגתית-פוליטית.

כשעה לאחר מכן, שלח היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון חוות דעת משפטית לקראת הדיון, בה כתב כי הוא "ממליץ לא לאשר את הסעיף ועדות הקבלה בנוסח המוצע". בחוות דעתו כתב ינון כי הוא "סבור שהנוסח המוצע של הסעיף חורג בצורה משמעותית מן האיזונים העדינים הנדרשים בהקשר זה. הסעיף עלול להכתים את חוק היסוד החשוב, המבקש לעגן ברמה החוקתית, לראשונה בצורה מפורטת, את זהותה ואופיה של המדינה כמדינת הלאום של העם היהודי, ואף עלול להביא להתערבות שיפוטית תקדימית בחקיקת יסוד של הכנסת".