אלן רובר, הספיידרמן הצרפתי, בזמן טיפוס על מגדל הורן בלונדון, יוטיוב

פרשת המסרונים: הדחת השופטת היא עונש חמור ולא מידתי • פרשנות

הרכב השופטים בראשות השופט גרוניס סיפק החלטה מרחיקת לכת. השאלה היא האם לא היה מדובר במסר יותר מדי חריף - גם אם במחיר אמון הציבור

הרכב השופטים בראשות השופט גרוניס סיפק היום (רביעי) החלטה מרחיקת לכת. ידוע בעולם המשפט שהמקרה של רונית פוזננסקי-כץ שנחשף בחדשות עשר הוא לא מקרה יחיד. זה היה נוהל נפוץ, הסכם בלתי כתוב לפיו שופטים ופרקליטים רבים פעלו.

המסר החשוב בעיניי הוא ההחלטה המערכתית של הנשיאה חיות בנוגע לתופעה וקביעתה כי צריך להפסיק עם הנוהל הפסול. לדעתי, ואני סבור שגם בכירי מערכת המשפט יחשבו כך, ההדחה היא עונש מאוד חמור. לדעתי גם מדובר בעונש לא מידתי.

מה שהשופטת פוזננסקי-כץ עשתה הוא לא מעשה קל אבל זה היה לא צריך להיגמר בהדחה. גם אם לשופט גרוניס לא הייתה סמכות להשעותה, היו צריכים למצוא פתרון ביניים. הדחת שופטת היא מעשה קשה. עונש מאוד קשה כלפי פוזננסקי-כץ ואני חושב שהיא נענשה יותר מדי. כמובן שהיא הייתה צריכה להיענש אבל זה עונש קשה.

השופט גרוניס העביר כאן מסר. השאלה היא האם המסר לא חריף מדי. בעיניי מדובר במסר חריף, גם אם במחיר אמון הציבור.

  השופטת פוזננסקי כץ
 

השופטת פוזננסקי כץ (חדשות עשר)

 

כאמור, בעקבות פרשת המסרונים שנחשפה בחדשות עשר, קבע בית הדין המשמעתי להדיח את השופטת פוזננסקי-כץ מתפקידה. בחודש אפריל הרשיע בית הדין את פוזננסקי-כץ בעבירת משמעת של התנהגות באופן שאינו הולם את מעמדו של שופט בישראל, ובהפרה של כללי האתיקה לשופטים, לאחר שהודתה במעשיה.

התביעה ושרת המשפטים איילת שקד ביקשו להשעותה לשנה מהתפקיד ולמנוע ממנה מלעסוק במשפט פלילי במשך שנתיים נוספות. בדיון ההרשעה שנערך בפני הרכב בית הדין המשמעתי בראשות הנשיא בדימוס השופט אשר גרוניס, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל וסגנית נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת השופטת אסתר הלמן, הודתה פוזננסקי-כץ כי ההתכתבויות שערכה עם ערן שחם-שביט לא היו ראויות.

בחודש שעבר הבהיר השופט גרוניס, לנציגיה של פוזננסקי-כץ ולנציג השרה שקד, כי אין לו סמכות להשעות את השופטת וכי האפשרויות שעומדות בפניו הן גזר דין של הדחה או נזיפה. עורכי דינה של השופטת, ציון אמיר ואייל רוזובסקי, ביקשו להסתפק בנזיפה בלבד. נציגה של השרה שקד טען בשמה בדיון כי במשרד המשפטים לא מסתפקים בנזיפה כיוון שלדעת אנשי המשרד, מדובר בפגיעה חמורה באמון הציבור. כמו כן, הודיע הנציג כי במשרד סבורים שלחברי הוועדה יש סמכות להשעות וכי השרה שקד סבורה כי הדחה זהו עונש חמור מדי.

בחודש פברואר חשף כתב חדשות עשר דורון הרמן התכתבויות בין פוזננסקי-כץ לנציג רשות ניירות הערך בפרשת 4000 (תיק בזק-וואלה) ערן שחם-שביט. המסרונים העלו חשש לתיאום ימי המעצר שתקבע השופטת לחשודים בתיק, אך השניים טענו כי ההתכתבויות נגעו לדיון מקדים בין נציג ני"ע למציג המשטרה.

תחילה הורחקו פוזננסקי-כץ ושחם-שביט מטיפול בתיק. הוחלט כי השופט עלאא מסראווה יחליף את פוזננסקי-כץ בכל הדיונים בפרשה, וכן כי שחם-שביט יוחלף כמנהל החקירה מטעם הרשות לניירות ערך. בחודש שעבר חתם שחם שביט על הסדר טיעון עם נציבות שרות המדינה לפיו יודה בחלקו בפרשה, יקבל נזיפה חמורה, ויורד בדרגה למשך שנה. במסגרת ההסדר, שחם-שביט שב לעבודתו ברשות לניירות ערך. על פי ההסדר, תחילה, ישוב החוקר לתפקיד עורך דין במחלקת החקירות של הרשות, ובתום תקופה של תשעה חודשים יוכל לשוב לתפקידו הקודם כיועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות, ואף לייצגה בערכאות משפטיות.