גיא כהן, לשעבר מנכל אתר בחדרי חרדים, חדשות עשר

על הדמיון בין תיק "בחדרי חרדים" לתיקי נתניהו

לקראת תחקיר "המקור" שישודר הערב, משרטטת גלי גינת את מפת יועצי התקשורת שמילאו תפקיד בפרשה. צפו בקטע מהכתבה

לא מעט קווי דמיון עוברים בין תיק "בחדרי חרדים" לתיקים שנחקרים כרגע, כמו תיק 4000 של נתניהו-אלוביץ' ותיק 2000 של נתניהו-מוזס. אחד מהם הוא מעורבותם של יועצי תקשורת שממלאים תפקיד מרכזי בעסקה הפסולה בדומה לניר חפץ, שייעץ למשפחת נתניהו. הם החוליה שמלבינה את העסקאות המלוכלכות, הם אנשי הקשר בין שני צדי העסקה. את השמות שלהם הציבור ברובו לא יכיר, אבל הם בעלי השפעה עצומה במגזר החרדי.

ינקי ביכלר למשל הוא איש יחסי ציבור מוכר שבזמן האירוע ייעץ לגוף בשם "ועד הרבנים לענייני צדקה", שסבל מפרסומים שליליים בעקבות שני חברים שעזבו את הוועד והחלו להוציא את הכביסה המלוכלכת החוצה. ביכלר נחקר באזהרה בחשד לסחיטה באיומים ונטען שעבד יחד עם גיא כהן, מי שהיה בעלי אתר "בחדרי חרדים", מול הוועד.

בחקירתו סיפר ביכלר על הפגישה עם אנשי "בחדרי": "עשינו משא ומתן וסגרנו על עסקה של 120 אלף שקל למשך שנה שלמה שבה אוכל לקבל כתבות חדשותיות ויחצ"ניות על ועד הרבנים בכל חג ובכל אירוע ובכל מועד". הסכם כתוב לא היה, אבל לביכלר זו לא נראתה כמו עסקה מוזרה.

"האם זה נכון שאתה פנית לגפנר (חיים גפנר מוועד הרבנים) מיוזמתך בשליחות גיא כהן והצעת את עזרתך תמורת עזרה בהורדת החומר השלילי עליהם?", נשאל בחקירה. "שקר וכזב!", זעק ביכלר ואף הכחיש כי חלק מעסקת הפרסום היה הסרת ההכפשות נגד הוועד. רק אחרי ארבע שעות חקירה, נשבר ביכלר והודה כי סמנכ"ל השיווק של "בחדרי", אורי צור, הוא זה שהעלה את נושא ההכפשות כאשר שאל "בתמימות" האם העסקה החדשה קשורה לנושא ההכפשות.

עוד אמר ביכלר: "ברגע שאורי קלט שזה, שפתאום רוצים והעסקה הזאת לא רק הפרסום שביכלר מציע, אלא גם הורדת האשכולות, הוא אמר מה פתאום? אני רוצה לדפוק פה איזה חצי מיליון שקל. לא סתם. והוא חיים וייספיש (מהוועד) אמר לו אדוני, התנאי שלי זה הורדת האשכולות וזה יהיה המחיר...  העסקת פרסום שביכלר סגר, זה גם בעד ההכפשות וההשמצות. אתה מוכן? כן. אתה לא מוכן? אין עסקה".

גיא כהן, לשעבר מנכל אתר בחדרי חרדים
 

גיא כהן, לשעבר מנכל אתר בחדרי חרדים(חדשות עשר)

 

כמו ביכלר, גם יועץ התקשורת החרדי קובי איזק, האיש הקרוב ביותר לסגן שר הבריאות ליצמן שעובד גם עם עיריית ירושלים, נחקר באזהרה בחשד שסחט באיומים בכך שתיווך בין גיא כהן לבין אנשים שנסחטו על ידו. "לפני כשנתיים ראיתי שאני מושמץ באתר בחדרי", סיפר בחקירתו, "יצרתי קשר עם גיא כהן ואמרתי לו שאני לא מבין למה אני מושמץ. סיכמנו על קשרי פעולה שאני אשכנע את הלקוחות שלי שהם יפרסמו אצלו באתר ותמורת זה הוא יתחשב בי... גיא אמר אם אתה רוצה ממני טובה שהוא יוריד את האשכולות נגדי וידאג לי לכתבות חיוביות, הוא רוצה שאני אחבר אותו עם גופים עסקיים שאני עובד איתם או בקשר איתם ושאני אמליץ על האתר אצלם לגבי פרסום".

בזמן ההוא עבד איזק עם עיריית ירושלים ועם משרד הבריאות, שני לקוחות משמעותיים. לשניהם הוא פנה והציע להם לפרסם ב"בחדרי". האם זה בגלל ההסכם עם כהן, נשאל על ידי החוקר. "לא הייתי פותח חזית נגד בחדרי", השיב. החוקר מקשה: "ואם הייתי אומר לגיא עזוב אותי, הוא היה חוזר להשמיץ אותך?". איזק: "לא בטוח, אך יש אפשרות כזו שהייתי נחשף להשמצות, גיא אדם לא קל. הוא די אגרסיבי, עומד על שלו ואתה מעדיף להיות בסדר ועל בסיס זה נהייתי חבר שלו".

בהמשך הוא מסביר: "אני הגעתי להבנה מהיכרותי עם התקשורת ועם העולם החרדי שאי אפשר להתעלם מעוצמת האתר ועדיף להיות בקשר טוב עם ההנהלה כי אז הלקוחות שלי יותר חשופים לביקורת ואני אישית חשוף יותר לביקורת. ביקורת", הוא מפרט, "זה הכפשות, השמצות, חסימה של כתבות שאתה מנסה להכניס".

לטענתו, בכל מקרה היה שומר על קשר כזה או אחר עם "בחדרי" בשל היות האתר מדיה מרכזית בציבור החרדי, ההשמצות היו רק "זרז" – "ללא ההשמצות הייתי הולך בקצב שלי ביצירת הקשר עם האתר כמו מול כלי התקשורת. גם ללא ההבנות עם גיא הייתי אומר למשרד הבריאות ולעיריית ירושלים לפרסם אצלו, לא כדאי להסתבך עם כלי תקשורת כזה גדול. אין כלי תקשורת כמוהו שבו ההמון יכול להשמיץ אותך ולפגוע בך ולגיא יש יכולת לקבוע את רמת ההשמצות ולהוריד אותן מהאתר".

גם דב פוברסקי, בכיר לשעבר ב"בחדרי" וגם העסקן החרדי דודי זילברשלג טענו בכתבה שלנו כי הסיבה ששונתה לרעה הכתבה הנעימה על זילברשלג בעקבות אירוע נערת הפיתוי שנשלחה אליו, היה תשלום שהגיע ל"בחדרי" מעמותת מאיר פנים, הגוף עמו הסתכסך. כהן הכחיש.

בחקירה נשאל איזק, כאמור יועצו הקרוב של ליצמן מבכירי חסידות גור אליה משתייכים גם אנשי "מאיר פנים", האם הוא זה שקישר בין העמותה שנחשדה אז ששלחה את נערת הפיתוי לזילברשלג, לאתר "בחדרי". איזק שלל את הטענה שהוא זה שיצר את הקשר, אבל הודה שהזכיר לגיא כהן את מסע הפרסום עם עמותת "מאיר פנים" כאשר התקשר אליו לגבי אזכור שמו של ליצמן בכתבה. סמיכות חשודה, אומר לו החוקר. "חס וחלילה", איזק הזדעק, אבל כאן לא הסתיים הקשר שלו לפרשה.

הוא סיפר כי יום אחד הודיעו לו שללשכת השר בירושלים הגיעה מעטפה בלתי מזוהה בשבילו ובה דיסק-און-קי. כשנבדק, התגלה כי הוא כולל בתוכו את התמונות הנפיצות של זילברשלג ונערת הפיתוי.

"פתחתי את ה-USB במחשב שלי, הורדתי אותו למחשב שלי... בשלב מסוים הראיתי אותו למספר אנשים ללא שהעברתי להם, ביניהם מישהי במאור פנים בלשכתי בעיריית ירושלים". עם זאת הוא מדגיש: "לא העברתי לשום כלי תקשורת". איזק הודה בחקירה כי חסידות גור באורח פלא מושמצת באתר רק "לעיתים רחוקות". ההסבר שלו: "היה שת"פ בין גור לבין "בחדרי" אבל אני לא יודע מה היה טיב השת"פ ומה הוא כלל".

הרשו לנו לפקפק בעובדה שהיועץ הקרוב ביותר לליצמן שידו בכל, פתאום לא יודע על דברים שקשורים לחסידות גור, ולתהות לגבי טוב הלב של גיא כהן שמוריד אייטמים מבלי לקבל תמורה.  

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן( דוברות משרד הבריאות)

 

אברמי קרויזר, גם הוא יועץ תקשורת מוכר במגזר שטיפל בפרק זמן מסוים בקהילת "שובו בנים" של הרב ברלנד שהייתה נתונה בסכסוך פנימי. "בחנוכה התשע"א פנה אלי נפתלי זאבי מקהילת שובו בנים לבקשה לייעוץ אסטרטגי לטיפול במשבר פנימי שנוצר בקהילה. בדיון עלה היחס מהחומרים המוצגים באתר בחדרי חרדים. למרות שהמלצתי לא להשקיע אנרגיות, סוכם שאפנה לאתר ואבוא עם גיא כהן בדברים".

בפגישתו עם כהן הסביר קרויזר כי "שובו בנים" חפצים בתדמית חיובית. "היה ברור לאנשי שובו בנים שזה יעלה כסף וכן היה ברור לי. העסקה היתה שתמורת יחסי ציבור ותוכן חיובי גיא דורש 30 אלף שקל לחודש והנגזרת של זה היה שהוא שומר על הלקוחות שלו. והכוונה שיוסר החומר השלילי נגד הקהילה של 'שובו בנים'. למחרת התקשר אלי גיא כהן בעת שאני מדליק נרות חנוכה ועדכן אותי שאנשי שובו בנים היו צריכים לבוא אליו עם הכסף והם לא באו. הוא אמר לי שהוא לא יכול לחכות יותר ואם הם לא יבואו אין עסקה".

קרויזר התקשר לאחד מאנשי "שובו בנים". "הוא סיפר לי שמי שהיה צריך להעביר את הכסף לגיא התעכב באשדוד והם היו עם גיא בקשר וגיא אמר להם שאין להם מה לבוא ואם הם בכל זאת באים זה לא אותו סכום".

"אתה איש שמתעסק בתקשורת", שאל אותו החוקר, "האם זה מקובל לגבות כספים עבור תוכן חיובי שמלווה בהורדת תוכן שלילי?". כן, השיב קרויזר, "אולי זה לא תמיד נעשה תחת אחד אחד, או תחת אש אבל כן. מחיר של 30 אלף זה סביר", הסביר קרויזר לחוקר המופתע, "אולם המחיר החדש שנקב גיא – 120 אלף - זה כבר לא מקובל".

 הרב דב פוברסקי, לשעבר בכיר באתר "בחדרי חרדים"
 

הרב דב פוברסקי, לשעבר בכיר באתר "בחדרי חרדים"( חדשות עשר)

 

יוסי אליטוב הוא היום עורך עיתון "משפחה" החרדי, בעבר שימש כיועץ התקשורת של הרב יאשיהו פינטו. בעדותו בביהמ"ש סיפר כיצד הכיר את כהן: "יום אחד באתי וראיתי את גיא בסלון. לא ידעתי מה הוא עושה שם. עד אז, רוב אנשי התקשורת היו באים או דרכי או דרך אדם אחר...  באתי, לחצתי את היד, שלום, שלום גיא, מה שלומך, תשמע, אני יוסי, אנחנו אנשים מוכרים בתעשייה. והיה ככה עוד מפגש ועוד מפגש, אני זוכר פעם אחת את אחד מהאנשים שם, מה מקור הקשר בין הרב לגיא? ואז נאמר לי שהוא רואה ברב דמות אב, הוא רואה ברב רב ליברלי, כאילו כל מני דברים שכאילו יכלו להסתדר...

"ברגע שהתחממו היחסים אז אני הייתי, כאילו התבקשתי למשל להעביר לו כתבות, תמונות, לעדכן אותו, והייתי שולח והייתי רואה שזה עולה. בסדר. אז אמרתי יפה. אני שמחתי שהוא (פינטו) מקבל תקשורת חיובית. וככה הכל התגלגל. עד שבשלב מסוים גיא שואל אותי, תגיד דיברו איתך שאתה צריך לדבר עם נוחי (נוחי דנקנר), עם בן דב (אילן בן דב), עם זה? אמרתי לו את האמת - לא. אמרתי רגע, יש משהו שאני אמור לדבר? זה? אז אמרו לי אם אתה פוגש את אילן בן דב בפעם הבאה, תגיד לו שיחתן פרסום של אורנג' לאתר 'בחדרי חרדים'. למה שלא יפרסם שם? באתי לבן דב, אמרתי לו תגיד לי אילן, אתה יש לך שליטה? יש לך השפעה על של הפרסום במגזר החרדי? הוא אומר לי תשמע זה גדול עלי, זה קטן עלי, אני לא מגיע לרמות האלה. אז אמרתי תראה, אבל הרב ביקש שתנסה לראות שלא יקפחו את בחדרי חרדים, שיעזרו להם, שמשהו. עכשיו, בסדר. ואז הוא אומר לי זה, כאילו נתן לי להבין מה אני בא לדבר עם אדם כל כך גבוה על דבר כזה קטן.

"פעם אחרת היה עוד אירוע, כמדומני בהילטון תל אביב, שגיא שואל אותי, תגיד אמרו לך לדבר עם לסרי ראש עיריית אשדוד מאשדוד? קלטתי לאט לאט לפי השיחות האלה שיש כאילו איזה ריטואל שגיא מנהל קשר קרוב לרב, שאני לא חלק מהקשר הזה...  כשגיא שולח אותי אז הם אומרים לי, כן כן, תדבר איתו, זה חשוב. בשלב מסוים הדיבור עבר ממפרסמים למשקיעים. גיא אומר לי תגיד לי, אתה מבין למה האנשים של שוטנשטיין (ג'יי שוטנשטיין, איש עסקים חרדי, הבעלים של אמריקן איגל) לא עונים לי לטלפון? אני אומר לו מה האנשים של שוטנשטיין? אז הוא אומר לי, אז הוא אומר לי לא, אבל הרב אמר שהוא ידבר עם שוטנשטיין, אחרי זה זה התחיל משהו עם נוחי גם. איפה הקשר שלי היה עם גיא במקום הזה? שאני הייתי או שולח לו תכנים חיוביים שביקשו ממני, או שהייתי מדווח לו על אשכולות פוגעניים אישית נגד הרב והרבנית.

"כשהתחילה השיחה של המשקיעים הבנתי שאין תקשורת טובה בין גיא לחצר שם. ואז יש נסיעה לבולגריה. ראיתי כבר את הפנים של גיא שהם לא כתמול שלשום במטוס. הוא היה מאוד ככה כעוס לא נכנסתי לזה ואז כשהתבקשתי בפעם הבאה להזמין אותו לאיזשהו אירוע, הוא כאילו לא הגיב, כאילו ניתק מגע. והתחילו אז להעלות פתאום מינון של כל מני דברים באשכולות שם. עכשיו אני אמרתי אני אנסה לראות אם אני יכול להגיע לתיאום ציפיות במקום שאני לא הייתי צד בהסכמים שם.

"לכן היו שתי פגישות ביני לבין גיא. הוא אמר לי תשמע אני חשבתי, אני לא חסר לי מקום לאכול, אני לא צריך אירועים, אני חשבתי שבאים לעשות איתי, מתייחסים אלי ברצינות, עושים איתי עסקים נורמלי. אם מתייחסים אלי ברצינות ואני חלק מהעניין, בסדר. אם לא, שיהיו בריאים, שיעזבו אותי. זה היה, אם אני זוכר את הקונטקסט של השיחה. טוב. אז כתבתי, שהסתיימה הפגישה כתבתי לאנשים של הרב שישבתי איתו, אני מנסה להבין, להגיע לאיזה מודל וזה, ואז אחרי כמה שעות התחילו לעלות אשכולות קשים מאוד, אישיים, נגד הרב. אז אמרו לי אתה רואה? הוא צחק עליך".