משרד החינוך: בית ג'אן במקום הראשון בזכאות התלמידים לבגרות

גבעתיים ניצבת במקום השני, ואילו בתחתית הטבלה נמצאות מודיעין עילית ובני ברק. נוסף לכך, נרשם שיא בכל הזמנים באחוז התלמידים שקיבלו התאמות בלימודים • צפו בנתונים

משרד החינוך פרסם היום (רביעי) את הנתונים וההישגים של כל בתי הספר והיישובים בארץ לשנת 2017. הנתונים מציגים את אחוז זכאות לבגרות, הצטיינות, העתקות בבחינות, נשירת תלמידים ועוד.

ביישובים שבהם יש יותר מ-300 תלמידים בתיכון, לא כולל תלמידי החינוך המיוחד, בית ג'אן נמצאת במקום הראשון עם 99% זכאות לבגרות. עם זאת, אחוז גבוה מתלמידים קיבל ציוני מגן גבוהים בהרבה מציוני בחינות הבגרות.

במקום השני ניצבת העיר גבעתיים, עם 97.7% זכאות, נתון מרשים במיוחד לאור כמות התלמידים בעיר. מועצה אזורית דרום השרון נמצאת במקום השלישי עם 97.4%, אלקנה במקום הרביעי עם 97.3% זכאים, וגוש עציון במקום החמישי עם 96.9% זכאות לבגרות. דיר חנא, יישוב ערבי חלש כלכלית, נמצא במקום השביעי עם 94.7%. עם זאת הנתונים המצביעים על העתקות בבחינות בישוב עומד על 3.3%, מספר גבוה מהממוצע.

אחוז זכאות ל 5 יח' באנגלית ומתמטיקה לפי רשויות

בתחתית הטבלה נמצאות הערים החרדיות מודיעין עילית עם 1.6% זכאות, בני ברק עם 9.8% ובית"ר עילית עם 13.8% תלמידים הזכאים לבגרות. היישובים הבדואים עין מאהל, ערערה, נווה מדבר והמועצה היהודית חצור הגלילית עומדים על 40.6% זכאות בלבד. מבין הערים הגדולות, ירושלים ניצבת במקום האחרון עם 43.5% זכאות.

אחוז הזכאים לבגרות ולבגרות מצטיינת לפי רשויות 

לשליש מתלמידי רמת השרון בגרות מצטיינת, ובדומה לשנה שעברה הם ניצבים במקום הראשון מכל היישובים בארץ. גם במתמטיקה רמת השרון נמצאת במקום גבוה, כאשר שניים מכל חמישה תלמידים, 40.8%, סיימו בגרות ברמת 5 יחידות. לעומת זאת, פחות מ-3% מתלמידי אור יהודה סיימו 5 יחידות מתמטיקה, ובעיר רמלה פחות מ-5%.

ברמת בית הספר, 51 תיכונים ניצבים במקום הראשון עם 100% זכאות לבגרות. בית הספר הדרוזי למדעים ומנהיגות בירכא הוא המוביל בהצטיינות התלמידים. כמעט שני שליש, 62.3%, עם בגרות מצטיינת - 97.1% מהתלמידים סיימו עם בגרות 5 יחידות באנגלית, ו-91.3% סיימו עם 5 יחידות במתמטיקה.

שר החינוך נפתלי בנט הוביל בשנים האחרונות רפורמה לצמצום מספר התלמידים בכיתות בבתי הספר היסודיים, אבל בחטיבת הביניים הצפיפות עדיין גדולה. ביישוב אורנית ממוצע התלמידים בחטיבות הביניים הוא גם המספר המקסימלי – 40 תלמידים. בלב השרון, 38.7 תלמידים מצטופפים בכיתה ממוצעת, ואילו בתל מונד המספר עומד על 38.1.

גודל כיתה רשותי יסודי, חט"ב וחט"ע

עלות תלמיד רשותי יסודי, חט"ב וחט"ע

בשנים האחרונות חל גידול עצום באחוז התלמידים הזכאים להתאמות בשל ליקויי למידה. על פי מחקרים שנעשו בנושא, ברוב המקרים יש קשר מובהק בין היכולת הכלכלית של ההורים לבין הסיכוי שהתלמיד יקבל הקלות בבחינות הבגרות – ללא קשר אם יש לו לקות אמתית או לא. לטענת משרד החינוך, הם נלחמים בתופעת ההתאמות שמנציחה את הפערים החברתיים והופכת את הסוגיה לסחר, אולם מהנתונים עולה שיא של כל הזמנים באחוז התלמידים שקיבלו הקלות – מאות אחוזים מעל אחוז בעלי הלקויות בכלל האוכלוסייה.

מי ששברו את שיא האבסורד הם הורי ותלמידי כפר קאסם, שלפי הנתונים מצטייר ככפר הלקויים, שבו 84% מהתלמידים זוכית להתאמות. בתל מונד שלושה מכל ארבעה תלמידים, 76%, זוכים להתאמות, בשומרון 73%, וביישובי השרון כ-70% מהתלמידים מקבלים הקלות בלימודים. לעומת זאת, ביישובים דרוזים, בדואים וחרדים, וכן ביישובים בהם עיקר האוכלוסייה היא חילונית או דתית מוחלשת כלכלית, הרבה פחות מהתלמידים זוכים להתאמות למידה.

אחוז התאמות, שאלוני שק"ד ונשירה לפי רשויות

שיעור מחברות פסולות לפי רשויות

"הנתונים הארציים בתמונה מבטאים מסקנה ברורה: תלמידי ישראל בתנופה חינוכית", אמר השר בנט, "הזכאות לבגרות ואיכות התעודה בעלייה, לצד ירידה מתמדת בנשירה. מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר בתגובה כי "היום אנחנו עושים צעד נוסף בהגברת השקיפות לציבור, אנחנו מציגים את מגוון העשייה הערכית והלימודית של בתי הספר בכל רמות הגיל. בכך, אנחנו פורסים בפני ההורים והציבור כולו מניפה רחבה על מערכת החינוך בישראל".

שיעור המורים בעלי תואר שני ומעלה לפי רשויות