חרף הצהרותיו: נתניהו התנגד להכללת אבות בחוק הפונדקאות

רה"מ הגיע במיוחד למליאה והצביע נגד ההסתייגות הקובעת שהחוק יחול גם על גברים יחידנים • מקורבי נתניהו: התיקון לחוק - במושב הבא • ארגוני קהילת הלהט"ב: נשבות בראשון

חרף הצהרותיו: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיע היום (רביעי) במיוחד לכנסת והצביע נגד ההסתייגות הקוראת להכליל גם אבות גאים בחוק הפונדקאות. זאת בשל דרישת הסיעות החרדיות לאשר את חוק הלאום בתמורה להפלת חוק הפונדקאות. קריאות בוז נשמעו לעבר נתניהו במליאה. חברי הכנסת יואל חסון וסתיו שפיר הורחקו מהישיבה. החוק עבר ברוב של 59 תומכים מול 52 מתנגדים.

החוק עבר ללא הסעיף של ח"כ אמיר אוחנה להחילו גם על גברים. נתניהו נאלץ להגיע במיוחד מפני שאוחנה וח"כ מרב בן ארי (כולנו) החליטו להצביע בעד ההסתייגות לכלול אבות בחוק ומפני שח"כ אורן חזן (הליכוד) נעדר.

נתניהו לא רצה להגיע לכנסת ולהצביע נגד ההסתייגות, אך אולץ בשל לחץ מהקואליציה. במפלגות כולנו וישראל ביתנו פנו אמש לאנשי נתניהו ואמרו שבמידה והוא ייעדר מההצבעה, אין סיבה שלא יאפשרו לחבריהם הרוצים בכך להצביע עם בעד הקהילה הגאה. לכן נאלץ נתניהו לצאת מביתו ולהגיע למשכן, למרות שעד כה מיעט מאד להשתתף במרתון ההצבעות.

מקורבי נתניהו מסרו כי ראש הממשלה יתמוך בחוק פונדקאות לאבות גאים במושב הכנסת הבא. בעקבות האמירה, אוחנה ובן ארי הוציאו הודעה משותפת לפיה הגישו הצעת חוק מתוקנת שתעלה מיד לאחר פתיחת מושב הכנסת הקרוב, בתמיכת סיעות הליכוד וכולנו.

בווידאו: מיכל בירן מגישה לנתניהו את הספר "אבא ואבא"

״לאור אישורה הצפוי של הצעת חוק הפונדקאות מטעם משרד הבריאות הלילה, ובעקבות דבריו החיוביים של ראש הממשלה בנושא, ניסחנו והגשנו הצעת חוק שתערוך מספר שינויים בחוק הפונדקאות. "נחתים על החוק שורה ארוכה של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה - ונפעל במלוא המרץ כדי לקדם אותו״, מסרו חברי הכנסת.

כשנתניהו הגיע לכנסת כדי להתנגד להסתייגות, הגישה לו ח"כ מיכל בירן (המחנ"צ) את הספר "אבא ואבא", עם ההקדשה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו, אפילו ילדים כבר יודעים, שמשפחות מגיעות בכל הצורות והצבעים. מקווה שהספר יעורר בך השראה לעמוד בהבטחתך לקהילה הגאה".

בתגובה להחלטה להעביר את החוק ללא הסעיף המאפשר לגברים יחידנים פונדקאות, ארגוני קהילת הלהט"ב הכריזו על שביתה כללית ביום ראשון, במסגרתה קריאה לחברות וחברי הקהילה להיעדר ממקומות העבודה, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי. בד בבד, מאות הפגינו הערב בתל אביב ובירושלים במחאה על אישור חוק הפונדקאות. המפגינים קראו קריאות כגון "הומופוביה היא טרור, שום תירוץ לא יעזור".

חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב: "מאסנו בפוליטיקאים שמטיפים נגד שנאת חינם אבל פועלים כדי לפגוע, להדיר ולשלול זכויות מחברות וחברי הקהילה הלהט"בית . מאסנו בפער שבין התמיכה הציבורית המובהקת במשפחות הלהט"ביות לבין כניעת הקואליציה לתכתיבים של הסמוטריצ'ים והליצמנים. מאסנו בהבטחות הריקות של ראש הממשלה נתניהו ושל הליברלים בקואליציה שתומכים בנו בהצהרות ומצביעים נגדנו במליאה. שמחבקים אותנו במצעדים ומונעים מאיתנו להתחתן ולהקים משפחה. מאסנו באלימות שמופנית כלפינו, בהתעמרות הבירוקרטית, בעמדות החשוכות שמשמיעה הפקידות הציבורית. מאסנו בצביעות, בקיפוח ובאפליה. אני  קוראת לחברות וחברי הקהילה הלהט"בית להפגין סולידריות ולקחת חלק במאבק, כי זו זכותנו וחובתנו".

ח"כ ציפי לבני (המחנ"צ) אמרה בנאום במליאה על חוק הפונדקאות: "חשבתי שאני יודעת מה זאת אהבה עד שהפכתי להיות אמא וגיליתי את הרגש המיוחד והחזק הזה שאין לתאר אותו. אני רוצה לחלוק אותו עם חבריי ההומואים, שנותנים הכל למען מדינת ישראל שהולכת לשלול מהם את הזכות הבסיסית הזאת. לכעס שלי על חוק הפונדקאות יש כתובת. לא החרדים - אתה ראש הממשלה. למה אתה נותן לזה יד ובעיקר למה אתה מפיץ סרטון שכולו אחיזת עיניים שכאילו תתמוך בעתיד? עוד מעט תחל כאן במליאה ההצבעה וכולם ידעו ששיקרת".

כזכור, נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד בשני: "אני תומך גם באבות יחידניים וצריך לתקן את זה (בחוק) אם אפשר אז עכשיו ואם לא בהמשך". ראש הממשלה העלה סרטון בנושא בעמוד הפייסבוק שלו וטען כי יתמוך בתיקון החוק.

בווידאו: נתניהו מתבטא בעד זכותם של אבות להיכלל בחוק הפונדקאות

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הגיב לדברי נתניהו ואמר: "ראש הממשלה, איתי אמיר אוחנה לא דיבר על חוק הפונדקאות. ובכל זאת, אתה יודע, אני יודע וכולם יודעים שעוד הלילה אפשר להעביר את התיקון שיאפשר פונדקאות לאבות יחידניים. אז לך עם האמת שלך. מובטח לך גם רוב עם עוד 24 האצבעות שלנו. למה שלא נשמח הערב הרבה מאוד ישראלים טובים, וגם את אמיר אוחנה?".

ביום שבת הפגינו כ-5,000 בני אדם מול קריית הממשלה בתל אביב במחאה על החוק. כמו כן, הבוקר חסמו פעילים את רחוב קינג ג'ורג' בתל אביב למשך זמן קצר במסגרת המחאה. 

 הספר אבא ואבא
 

הספר אבא ואבא(חדשות עשר )

 

"איך חברי וחברות הכנסת שלנו אוהבים להניף דגלי גאווה ולהתחבק איתנו, ובעיקר לדבר מעל לבמות שלנו, אבל ברגע האמת מצביעים נגדנו?" נכתב בהזמנה להפגנה בפייסבוק. שני זחמן, תושב ירושלים, סיפר כי "התיקון לחוק הולך להיות נגד הקהילה הגאה. אנחנו פה בעצם כדי להילחם על הזכות שלנו להיות הורים".

החוק, שבו נוסף תיקון המאפשר לנשים יחידניות לעבור תהליך פונדקאות בישראל, אינו מתייחס לבני הקהילה הלהט"בית, להם עדיין אסור לקיים תהליך כזה בארץ. המפגינים קראו לחברי הכנסת להצביע נגד התיקון לחוק, שיקבע את המצב בו זוגות להט"בים נאלצים לעבור את ההליך בארה"ב או בקנדה, דבר המייקר במיוחד את ההליך.

חבר הכנסת אמיר אוחנה
 

הצביע בעד ההסתייגות. חבר הכנסת אמיר אוחנה(חדשות עשר )

 

בתוך כך, "חוק הפייסבוק" של השרים גלעד ארדן ואיילת שקד אושר לקריאה שניה ושלישית, אך הוסר מסדר היום לבקשת נתניהו ולא יעבור בכנסת.

"מחשש לפגיעה בחופש הביטוי וכדי להבטיח את זכותם של אזרחי ישראל להביע ביקורת חופשית ברשת, ראש הממשלה ביקש לעצור את חקיקת 'חוק הפייסבוק' ולהחזירו למתכונתו ולתכליתו המקורית - מניעת הסתה לטרור ברשת", נמסר מהליכוד. "ראש הממשלה סבור כי הנוסח הנוכחי של החוק מאפשר פרשנות מרחיבה שעלולה לאפשר צנזורה של דעות ופגיעה קשה בחופש הביטוי במדינת ישראל".

ח״כ רויטל סויד, סגנית יו״ר הכנסת, יוזמת הצעת החוק הפייסבוק המקורית: ״שמחה שראש הממשלה עצר את 'חוק הפייסבוק' המסוכן. התרעתי בוועדה שהחוק צריך לחול רק על הסתה לטרור קבלו את ההסתייגויות שהגשתי ותחזירו את החוק למידותיו הראויות״.

״חוק הפייסבוק היה אמור להיות חוק תקדימי שיחול רק על פייסבוק גוגל ומעצמות הרשת, ויאפשר לראשונה לחייב אותם לנטר ולהסיר תכנים של הסתה לטרור. הצעת החוק שעברה רחבה ומרחיקת לכת - היא חלה על כל עבירה פלילית ועל כל אתר אינטרנט. החוק היה צריך לחול רק על הסתה לטרור כפי שנוסח בהצעת החוק המקורית שיזמתי או לכל הפחות על רשימת עבירות סגורה כפי שהצעתי בוועדה״.

 מחאת חוק הפונדקאות בקריית הממשלה
 

מחאת חוק הפונדקאות בקריית הממשלה(חדשות עשר )

 

נוסף על כך, חוק הקולנוע, שאמור היה לערער על החלטות של קרנות הקולנוע על ידי מאגר לקטורים שיבחנו את התסריטים המוגשים לקרנות, לא יאושר במושב הנוכחי כתוצאה מפיליבסטר של האופוזיציה.

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, סירב לאשר את המשך הדיון על החוק בוועדות. "אמרתי מראש שלא אתן מחטפים בוועדות", אמר. מלשכת רגב נמסר: "נעשו מאמצים כבירים על מנת להעביר את חוק הקולנוע. לצערי יו"ר הכנסת התעקש לקטוע את ההצבעות בוועדת החינוך ולמנוע אותן - דבר שהיה מסתיים בתוך כחצי שעה, למרות שבמקביל הוא אישר ארכה בדיון על חוק הלאום. ההתנהלות של יולי אדלשטיין הנובעת ממקום אישי ולא מקצועי, פוגעת בהתנהלות הממלכתית הנדרשת בעבודת הכנסת. לא יכול להיות שסגירת חשבונות אישיים תפגע בעבודתם של משרדי הממשלה".

בד בבד, אושרה הצעתו של שר העבודה והרווחה חיים כץ לאסור על העסקת בני נוער באתרי הבנייה. לאור היקף התאונות של פועלי בניין, מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית גיבש בשבועות האחרונים תקנות למניעת העסקת בני נוער באתרי הבנייה.  לקראת חופשת הקיץ, יצא משרד העבודה והרווחה בתוכנית להגנה על בני הנוער המועסקים באתרים ופרסם כנדרש להתייעצות הציבור מסמך המציג את החלופות האפשריות לאופי איסור העבודה.

שר העבודה והרווחה חיים כץ: " סביבת העבודה באתרי הבנייה היא פצצה מתקתקת לבני נוער ועד שהיזמים והקבלנים לא יפנימו את הלך הרוח החדש וישקיעו כנדרש בבטיחות, אני לא שקט עם עבודת הנערים באתרים. חוסר הציות לחוק וניהול הבטיחות הלקוי של קבלנים רבים, הביאו אותי למסקנה כי קיים הכרח לאיסור גורף של כניסת נער לעבודה באתר בנייה, רק כך נוכל להרחיק את הסיכון מבני הנוער ולהבטיח כי ישובו בשלום לספסל הלימודים לאחר חופשת הקיץ. נמשיך לפעול על מנת לצמצם את מספר הנפגעים בענף הבינוי, בתיקוני חקיקה נוספים, בהגברת הפיקוח והאכיפה והרחבת המודעות בקרב עובדים ומעסיקים כאחד לסיכוני הבטיחות באתרי בנייה".

חוק נוסף שאושר היום הוא החוק של יו"ר הקואליציה דוד אמסלם הקובע כי בהחלטה שלא להעמיד לדין לא תצוין עילת סגירת התיק. "משמעותו המעשית של סגירת תיק חקירה בעילה של היעדר ראיות היא שלא נמצאו ראיות מספיקות להגשת כתב אישום כנגד חשוד ובכל זאת כתם החשדות ממשיך להתנוסס במרשם הפלילי כנגד החשוד ורישומו לא נמחק", נמסר בדברי ההסבר לחוק. "באופן פרדוקסלי, מצבו של חשוד שלא נמצאו ראיות מספיקות לאישומו חמור ממצבו של חשוד שנמצאו ראיות מספיקות להגשת אישום נגדו אך הן לא צלחו במשפט את רף ההרשעה מעבר לכל ספק סביר. הראשון ממשיך לשאת על גבו רישום פלילי בעוד האחרון, שהראיות נגדו מוצקות יותר, נותר חופשי מרישום".

ח"כ תמר זנדברג: "האוסף של כל החוקים האלו היא שהכנסת מנסה להגן על השחיתות וזה מצב בלתי נסבל. שמורי הסף שזה אנחנו כאילו נרדמים בשמירה. במקום לחוקק דברים גדולים ומשמעותיים לטובת אזרחי מדינת ישראל, או חוקים שיגבילו את השחיתות, קורה בדיוק להפך".