הדרג המדיני במסר לצה"ל: אם השריפות יימשכו – נצא למבצע ברצועה

במסר שהועבר למערכת הביטחון נאמר כי אם טרור העפיפונים לא ייפסק עד סוף השבוע, לא יהיה מנוס מיציאה למבצע. המצרים העבירו לישראל מסר מחמאס: ההצתות ייפסקו עד יום שישי

המתיחות בדרום: הדרג המדיני העביר לאחרונה מסר לצה"ל כי במידה וטרור העפיפונים לא ייפסק בקרוב – לא יהיה מנוס מיציאה למבצע צבאי ברצועת עזה, ועליהם להתכונן לכך.

על פי ההערכות, ישראל הציבה את יום שישי הקרוב כמועד אחרון להפסקת השריפות. במידה וזה יקרה, נראה כי צה"ל יבליג ולא ייצא למבצע. במידה ולא, ככל הנראה ישנה כוונה אמיתית לפתוח במערכה צבאית ברצועה.

לוחמי האש פועלים לכיבוי שריפה בעוטף עזה
 

לוחמי האש פועלים לכיבוי שריפה בעוטף עזה (צפריר ניר)

 

ישראל העבירה לחמאס מסר דומה באמצעות גורמי מודיעין מצרים. על פי גורמי ביטחון בכירים, הרושם בצה"ל הוא שהמסר נקלט בצד השני וכי חמאס הודיע כי כוחות רבים שלו כבר מוצבים על מנת להפסיק את ההצתות, וכי עד יום שישי הם ייפסקו כמעט לגמרי.

על פי מקורות פלסטינים, בכוונת חמאס להפסיק לחלוטין את טרור העפיפונים רק בתמורה להישג כלשהו. הישג זה עשוי להיות פתיחת מעבר רפיח על ידי מצרים, או הבנות עם ישראל בדבר המצב ברצועה, בכך שהמצב יישאר כמו שהוא מאז 2014.

 שריפה במועצה האזורית שדות נגב
 

שריפה במועצה האזורית שדות נגב (רפי בביאן)

 

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר אתמול (שלישי), באירוע אזכרה להדר גולדין שבו השתתף, כי "בעולם מבקרים אותנו שהמדיניות כלפי רצועת עזה איננה מוסרית. יש לי חדשות לכל מבקרינו - חוסר מוסריות הוא לעמוד מן הצד ולהבליג בזמן שדרום הארץ בוער".

"חוסר מוסריות הוא לחמול על מחבלים מעזה ולא על ילדים מעוטף עזה", הוסיף בנט, "עדיף לחטוף גינויים מהעולם על שהרגנו משגרי עפיפוני תבערה מאשר להספיד ילדים שחלילה ייפגעו בגן ילדים. מי שמשגר בלוני אש לעבר ילדינו הוא מחבל ויש לחסלו".

בד בבד, 12 ארגוני זכויות אדם בישראל, ובהם "יש דין", "רופאים לזכויות אדם" ו"עדאלה", קראו לישראל לפתוח את מעבר כרם שלום ולהימנע מ"ענישה קולקטיבית" כלפי תושבי הרצועה.

"סגירת מעבר הסחורות המרכזי, צינור החיים הכמעט בלעדי של שני מיליון בני אדם, כמחציתם ילדים, היא מהלך של ענישה קולקטיבית, שהוא בלתי חוקי ושאינו מוסרי", נמסר מטעם הארגונים, "נתוני הפתיחה בעזה ידועים לכל – תנאי חיים קשים מנשוא, כלכלה במשבר חמור, אחוזי אבטלה קיצוניים – ועם זאת, בוחרת ישראל לנקוט בצעד פרוע, שתוצאותיו עשויות להיות הרות אסון לאזור כולו".

בנט נואם בטקס האזכרה להדר גולדין
 

בנט נואם בטקס האזכרה להדר גולדין (חדשות עשר)

 

כזכור, בלון תבערה נחת אתמול בגן ילדים במושב במועצה האזורית שדות נגב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. "יצאנו עם הילדים לשחק בחצר אחרי ארוחת צהריים", סיפרה הגננת, בת שבע ברוכי, "אחרי חמש דקות נפל עלינו משהו בוער מהשמיים, עם עשן. ישר הבנתי שזה בלון תבערה".

"תוך 15 שניות היינו בממ"ד", הוסיפה ברוכי, "פינינו את כולם, הילדים תפקדו כמו שצריך. נכנסנו לממ"ד ואמרנו שיר המעלות. אנחנו בטוחים וסמוכים שממשלת ישראל עושה הכול כדי להגן עלינו". "ניצלנו, זה בלון תבערה, זה לא משהו הכי פשוט", אמרה הגננת, "ואם זה היה נופל על יד אחד הילדים?". משעות הבוקר, 17 שריפות פרצו בעוטף עזה.

מוקדם יותר אתמול, סייר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באוגדת עזה ביחד עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ, נדב ארגמן ואלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי.

"ביום שני ביקרתי בשדרות וראיתי את קיר הפלדה של הנחישות האזרחית שלנו. היום אני מבקר פה בצה"ל יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, אלוף פיקוד הדרום וראש השב"כ. ראיתי את קיר הפלדה הצבאי. אנחנו במערכה. יש בה חילופי מהלומות. אני יכול להגיד לכם שצה"ל ערוך לכל תרחיש. אני מאוד התרשמתי ממה שראיתי כאן ואני יודע שכמוני כל אזרחי ישראל מאמינים בצה"ל ונותנים לו גיבוי לקראת כל התפתחות אפשרית", אמר ראש הממשלה.

בתשובה לשאלת חדשות עשר האם המנהיגים מאמינים שאפשר לפתור את המשבר מבלי להגיע למערכה רחבה כשהם רואים איך הצד השני פועל בימים האחרונים, השיב נתניהו: "אני מאמין שאנחנו עושים את הדברים הנכונים וכדאי שיתחילו לשים לב לא רק למה שאנחנו אומרים אלא גם למה שאנחנו עושים".

שר הביטחון ליברמן הוסיף: "שמענו בימים האחרונים הרבה דיבורים על מדיניות הביטחון של ממשלת ישראל. אז קודם כל, כדאי להבהיר שאסור שמדיניות ביטחון תהיה מענה ללחץ פוליטי או תקשורתי . אנחנו פועלים גם בעוצמה וגם בחוכמה. מה שנחוץ לנו זה קור רוח ועצבים מברזל ולא סטופר ביד או היסטריה תקשורתית. אנחנו עושים מה שצריך לעשות וצה"ל ערוך לכל תרחיש".