ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו בטקס קבלת פנים רשמית בפרלמנט ההונגרי, חיים צח / לע"מ

כך פעל רה"מ לביטול החרם האמריקני על הממשלה הלאומנית בהונגריה

לפי גורמים בכירים, נתניהו פעל כדי "לפתוח דלתות" בממשל טראמפ עבור ר"מ הונגריה השנוי במחלוקת, שיגיע מחר לביקור בארץ. מהסיבות לחרם: המאבק באיש העסקים היהודי סורוס

ראש הממשלה בנימין נתניהו פעל בשנה האחרונה כדי "לפתוח דלתות" בממשל טראמפ עבור ראש ממשלת הונגריה השנוי במחלוקת ויקטור אורבן, שעליו ועל ממשלתו הוטל בשנים האחרונות חרם לא רשמי בוושינגטון - כך אמרו לחדשות עשר בכירים ישראלים שמעורים בסוגיה.

אורבן עומד בראש ממשלה לאומנית וגזענית בהונגריה. הוא וממשלתו פועלים לצמצום הדמוקרטיה בהונגריה ולקדם מודל של "דמוקרטיה לא ליברלית" ואף מפלרטטים עם אנטישמיות. אורבן, שזכה לכינוי "דונלד טראמפ של אירופה", הוא בן ברית קרוב של נתניהו. מחר (רביעי) יגיע אורבן לביקור ראשון בישראל כראש ממשלה.

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה
 

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה(רויטרס )

 

פקידים ישראלים בכירים גילו כי בחודש יולי 2017 במהלך פגישתם בבודפשט ביקש אורבן מנתניהו לסייע לו בחימום היחסים עם ממשל טראמפ וזאת על רקע היחסים הקרירים בין ארה"ב לבין הונגריה וסירובו של ממשל אובמה ושל ממשל טראמפ לקבל בכירים הונגרים לפגישות בוושינגטון.

הסיבות לחרם הלא רשמי הזה מצד ארה"ב על ממשלת הונגריה היו הצעדים של אורבן לבלימת הגברת שיתוף הפעולה בין אוקראינה לבין נאט"ו, קשריו ההדוקים של אורבן עם נשיא רוסיה פוטין והרדיפה של אורבן נגד האוניברסיטה האמריקנית בבודפשט שהוקמה ע"י איש העסקים היהודי ממוצא הונגרי ג'ורג' סורוס. אורבן סימן את סורוס כאויב הגדול ביותר שלו ושל הונגריה והלחץ שהפעיל עליו גרם לסורוס לסגור את האוניברסיטה בבודפשט.

 קמפיין של ממשלת הונגריה נגד המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס
 

קמפיין של ממשלת הונגריה נגד המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס( רויטרס)

 

פקיד ישראלי בכיר אמר שבשנה האחרונה השגריר בוושינגטון רון דרמר ובכירים במשרד החוץ פנו כמה פעמים לאמריקנים וביקשו מהם לפתוח דף חדש עם אורבן ולחמם את היחסים עם ממשלתו.

כמו כן, בכיר נוסף אמר שישראל עידכנה את הונגריה כי פעלה מול ממשל טראמפ. לדבריו, ההונגרים אף הודו לישראל על מאמציה.

בחודשים האחרונים המאמצים האלה הניבו פירות. בחודש מאי התקיימה בוושינגטון פגישה ראשונה מזה שנים בין שר החוץ האמריקני פומפאו לבין עמיתו ההונגרי. במהלך הפגישה דרש פומפאו כי ממשלת הונגריה תפסיק את צעדיה נגד ארגוני החברה האזרחית ותפסיק לפעול נגד קירוב אוקראינה לנאט"ו. בחודש יוני התקיימה בבית הלבן פגישה בין יועצו המדיני הבכיר של אורבן לבין היועץ לביטחון לאומי של טראמפ ג'ון בולטון.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי הפרטים בכתבה אינם נכונים.