בנט: "עדיף לחטוף גינויים מהעולם מלהספיד ילדים שייפגעו בגן"

שר החינוך אמר באזכרת הדר גולדין כי על ישראל לחסל את משגרי בלוני התבערה: "חוסר מוסריות הוא לחמול על מחבלים ולא על ילדים". ארגוני זכויות אדם קראו לפתיחת כרם שלום

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר הערב (שלישי), באירוע אזכרה להדר גולדין שבו השתתף, כי "בעולם מבקרים אותנו שהמדיניות כלפי רצועת עזה איננה מוסרית. יש לי חדשות לכל מבקרינו - חוסר מוסריות הוא לעמוד מן הצד ולהבליג בזמן שדרום הארץ בוער".

"חוסר מוסריות הוא לחמול על מחבלים מעזה ולא על ילדים מעוטף עזה", הוסיף בנט, "עדיף לחטוף גינויים מהעולם על שהרגנו משגרי עפיפוני תבערה מאשר להספיד ילדים שחלילה ייפגעו בגן ילדים. מי שמשגר בלוני אש לעבר ילדינו הוא מחבל ויש לחסלו".

על גולדין, אמר בנט כי "כחבר קבינט, שהיה בין אלו ששלחו את הדר להגן על אזרחי ישראל מפני אויבינו, אני גם מחויב להשיבו לביתו". הכאב היחיד שגדול יותר מכאב של הורים שאיבדו את בנם, הוא זה של הורים שאין להם קבר לבכות עליו", חתם שר החינוך את דבריו, "מבחינתי, מבצע צוק איתן יסתיים רק כאשר הדר ואורון יגיעו לקבר ישראל".

משפחת גולדין בטקס האזכרה
 

משפחת גולדין בטקס האזכרה (חדשות עשר)

 

בד בבד, 12 ארגוני זכויות אדם בישראל, ובהם "יש דין", "רופאים לזכויות אדם" ו"עדאלה", קראו לישראל לפתוח את מעבר כרם שלום ולהימנע מ"ענישה קולקטיבית" כלפי תושבי הרצועה.

"סגירת מעבר הסחורות המרכזי, צינור החיים הכמעט בלעדי של שני מיליון בני אדם, כמחציתם ילדים, היא מהלך של ענישה קולקטיבית, שהוא בלתי חוקי ושאינו מוסרי", נמסר מטעם הארגונים, "נתוני הפתיחה בעזה ידועים לכל – תנאי חיים קשים מנשוא, כלכלה במשבר חמור, אחוזי אבטלה קיצוניים – ועם זאת, בוחרת ישראל לנקוט בצעד פרוע, שתוצאותיו עשויות להיות הרות אסון לאזור כולו".

"אנו קוראים לממשלת ישראל לבטל לאלתר את הסנקציות כנגד תושבי רצועת עזה, לחדול מיד מהענישה הקולקטיבית של האוכלוסייה האזרחית", הוסיפו הארגונים, "השליטה המהותית של ישראל על חיי היומיום ברצועה מטילה עליה אחריות לדאוג לקידום חיים תקינים לתושבי רצועת עזה".

כזכור, בלון תבערה נחת היום בגן ילדים במושב במועצה האזורית שדות נגב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. "יצאנו עם הילדים לשחק בחצר אחרי ארוחת צהריים", סיפרה הגננת, בת שבע ברוכי, "אחרי חמש דקות נפל עלינו משהו בוער מהשמיים, עם עשן. ישר הבנתי שזה בלון תבערה".

"תוך 15 שניות היינו בממ"ד", הוסיפה ברוכי, "פינינו את כולם, הילדים תפקדו כמו שצריך. נכנסנו לממ"ד ואמרנו שיר המעלות. אנחנו בטוחים וסמוכים שממשלת ישראל עושה הכול כדי להגן עלינו". "ניצלנו, זה בלון תבערה, זה לא משהו הכי פשוט", אמרה הגננת, "ואם זה היה נופל על יד אחד הילדים?".

נזק מבלון תבערה בגן הילדים בדרום
 

נזק מבלון תבערה בגן הילדים בדרום (חדשות עשר)

 

מוקדם יותר היום, סייר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באוגדת עזה ביחד עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ, נדב ארגמן ואלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי.

"אתמול ביקרתי בשדרות וראיתי את קיר הפלדה של הנחישות האזרחית שלנו. היום אני מבקר פה בצה"ל יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, אלוף פיקוד הדרום וראש השב"כ. ראיתי את קיר הפלדה הצבאי. אנחנו במערכה. יש בה חילופי מהלומות. אני יכול להגיד לכם שצה"ל ערוך לכל תרחיש. אני מאוד התרשמתי ממה שראיתי כאן ואני יודע שכמוני כל אזרחי ישראל מאמינים בצה"ל ונותנים לו גיבוי לקראת כל התפתחות אפשרית", אמר ראש הממשלה.

בתשובה לשאלת חדשות עשר האם המנהיגים מאמינים שאפשר לפתור את המשבר מבלי להגיע למערכה רחבה כשהם רואים איך הצד השני פועל בימים האחרונים, השיב נתניהו: "אני מאמין שאנחנו עושים את הדברים הנכונים וכדאי שיתחילו לשים לב לא רק למה שאנחנו אומרים אלא גם למה שאנחנו עושים".

שר הביטחון ליברמן הוסיף: "שמענו בימים האחרונים הרבה דיבורים על מדיניות הביטחון של ממשלת ישראל. אז קודם כל, כדאי להבהיר שאסור שמדיניות ביטחון תהיה מענה ללחץ פוליטי או תקשורתי . אנחנו פועלים גם בעוצמה וגם בחוכמה. מה שנחוץ לנו זה קור רוח ועצבים מברזל ולא סטופר ביד או היסטריה תקשורתית. אנחנו עושים מה שצריך לעשות וצה"ל ערוך לכל תרחיש".