אהוד ברק נואם במוזיאון ישראל, חדשות עשר

ברק: "קיימת אפשרות היסטורית, מעשית מאוד, לכינון הנהגה אחרת"

רה"מ לשעבר, שעשוי לשוב לחיים הפוליטיים, טען בנאום בת"א כי "תחת שלטון נתניהו, חל שיבוש עמוק בחזון". על רקע סערת חוק הלאום, אמר: "הכרזת העצמאות תהיה חוקת ישראל"

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, אמר הערב (שלישי) בנאום שנשא באירוע של "הקתדרה" במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב כי "קיימת אפשרות היסטורית, מעשית מאוד, לכינון הנהגה אחרת. חזקה ומלוכדת, מפוכחת ונטולת פחדים, שתביא איתה חזון, תקווה, וכושר מעשה. אומץ לקבל החלטות וכוח לבצע אותן". כזכור, בשבוע שעבר פורסם בחדשות עשר כי ברק קיים לפני כחודש שיחה עם עמירם לוין ומוקי בצר, ובו נדון עתידו הפוליטי.

"בשנים האחרונות, במקום להתמקד בעצמנו, מצמיחים שלטון נתניהו והקיצונים חזון אחר, שבמוקדו: ׳הם׳, ולא ׳אנחנו'", אמר ברק, "פחד עמוק מ׳זרים׳, ׳גויים׳ ו׳עמלקים׳ מבחוץ, ומ׳בוגדים׳ ו׳משתפי פעולה׳ עם אויבינו מבפנים. שיסוי והסתה של ישראלים זה בזה וזריעת שנאת זרים, מוחלשים וקבוצות מיעוט".

 נתניהו וברק
 

נתניהו וברק(רויטרס)

 

"לנו יש ארבעה עיקרים שסביבם יכולים להתכנס שלושה רבעים מהציבור", הצהיר ברק, "ראשית - ביטחון, לפני ומעבר לכל שיקול אחר. שנית - שלמות העם קודמת לשלמות הארץ. שלישית - הכרזת העצמאות היא החוקה דה פקטו של ישראל. רביעית - הישגי המדינה וכוחה הם מהאזרחים. ולכן, גם הפירות וגם היכולת להשפיע הם שלהם".

"ממשלת הלאומנות האפלה המובילה אותנו היום איננה חוברת אל המדינות המובילות את ערכי החירות, הקדמה והשוויון ביבשת השכנה", הוסיף ראש הממשלה לשעבר, "אלא חוברת אל מוקדי הלאומנות האפלה של אירופה: הלא הם הונגריה, צ׳כיה, סלובקיה, וכמובן פולין. בעבור האחרונה מוכן היה ראש הממשלה, למרק את עוונות העבר, גם במחיר בגידה בזכר הנספים, ועלבון לניצולים - ובלבד שיגמלו לו לעת צרה בהצבעות בבריסל".

"אני קובע באחריות, כעמדה מקצועית, ושותפים לעמדתי גם כל הרמטכ"לים החיים עמנו, ורוב מוחלט של בכירי מערכות הביטחון לדורותיהם, כי אף אחד מהאיומים האלה איננו איום קיומי על מדינת ישראל", טען ברק. "האיום הגרעיני האיראני, שהוא היחידי שעלול, בטווח ארוך, להפוך לכזה, נעצר זמנית. ואכן עלינו להיערך, בתיאום עם ארצות הברית, על מנת להבטיח שהוא לא יבשיל לכזה בשום טווח זמן".

"האיום הקיומי היחידי על ישראל בעת הזאת הוא פנימי", חתם ברק, "האיום הקיומי הזה מקופל בטבעו של החזון של נתניהו והקיצונים וביעדי - סיכול של כל אופציה לגירושין מן הפלסטינים. תוצאתו ההכרחית של היעד הזה היא אחת: שקיעת ישראל אל מדינה שיש בה רוב מוסלמי, התנגשות פנימית אלימה וקבועה, והיא איננה יהודית, איננה ציונית ואיננה דמוקרטית".

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה לדבריו של ברק: "אין טעם להתייחס לניסיון השבועי של אהוד ברק, ראש הממשלה הכושל בתולדות ישראל, לקושש כמה כותרות בתקשורת".