הוועדה המיוחדת של הכנסת לדיון בחוק יסוד הלאום, לע"מ

ראשי רשויות דרוזיות וצ'רקסיות נגד חוק הלאום: "הנצחת האפליה"

אנשי ציבור בכירים במגזרים פנו במכתב לראש הממשלה, מתחו ביקורת חריפה נגד נוסח החוק ודרשו להימנע מקידומו. "עומדים על הענקת שוויון אמיתי לציבור הדרוזי והצ'רקסי"

סערת חוק הלאום: ראשי רשויות במגזר הדרוזי והצ'רקסי פנו היום (שלישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, במכתב ובו מתחו ביקורת חריפה על חוק הלאום וביקשו להימנע מהמשך חקיקתו. זאת, מפני שלדבריהם הצעת החוק "נמנעת מלציין את חלקו של הציבור הדרוזי והצ'רקסי במדינת ישראל ובמרקם החיים הישראלי, ולהבטיח את זכויותיו".

המכתב מותח ביקורת על הסעיף הקובע כי המדינה תפעל לעודד התיישבות יהודית. "מיום הקמת המדינה, איבד הציבור הדרוזי למעלה מ-75% מהאדמות שהחזיק בו", נאמר במכתב, "בכפרים הדרוזיים קיימת מצוקת דיור חריפה, כאשר מעולם לא נבנה פרויקט של דיור ציבורי ברשויות הדרוזיות. הקביעה כי המדינה תעודד התיישבות יהודית פירושה הנצחת האפליה".

חוק הלאום עבר בקריאה ראשונה
 

הוועדה המיוחדת לדיון בעניין חוק הלאום (דוברות הכנסת)

 

נוסף על כך, נמתחה ביקורת בנוגע לסעיף שיבטל את מעמד השפה הערבית כשפה רשמית. "הנוסח הקודם, שביקש להבטיח נגישות לשונית של דוברי השפה הערבית לשירותי המדינה - נמחק. בכך טמונה פגיעה עמוקה בכל דוברי השפה הערבית בישראל", כתבו ראשי הרשויות, "איננו מבקשים לשנות את אופייה של המדינה, אולם אנו עומדים על הענקת שוויון אמיתי לציבור הדרוזי והצ'רקסי".

אנשי הציבור שחתומים על המכתב הם ראשי הרשויות אבו סנאן, בית ג'ן, ג'וליס, דאלית אל-כרמל, חורפיש, יאנוח ג'ת, ירכא, כסרא-סמיע, כפר קמא, מע'אר, סאג'ור, עוספיה, פקיעין, ראמה עין אל-אסד וריחניה.

 ההפגנה נגד חוק הלאום
 

ההפגנה נגד חוק הלאום (עומדים ביחד)

 

הבוקר הודיעה הוועדה המשותפת לחוק הלאום כי נדחו כל ההסתייגויות שהוגשו ביחס לחוק, וכי הדיון בעניינו יחודש מחר בבוקר. מספר תיקונים הוכנסו לסעיפי החוק השונים, ויושב ראש הוועדה, חבר הכנסת אמיר אוחנה מסיעת הליכוד, אפשר להגיש הסתייגויות ביחס אליהם עד השעה 12 היום.

הוועדה המשותפת לחוק הלאום דחתה את ההסתייגויות לסעיף 7 העוסק בפיתוח התיישבות יהודית, שעמד בלב המחלוקת, עד אשר הגיעו שלשום ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט לפשרה לגביו. השינויים החדשים שהוכנסו היום התייחסו לסעיף 4 העוסק ביחס המדינה לשפה הערבית, ולסעיף 10 העוסק בייחס לשבת, וכאמור ניתנה אפשרות להגיש הסתייגויות ביחס אליהם בשעות הקרובות.