בנימין נתניהו ומיקי זוהר , רויטרס

"קואליציה של מושחתים": פטור ממס לנתניהו על הוצאות רכב ודיור

50 ח"כים תמכו בחוק שיזם חבר הכנסת מיקי זוהר ואשר יקל על ראש הממשלה. "אם אתה רוצה ראש ממשלה שמתפקד בצורה טובה, אז אתה צריך לשלם לו שכר הוגן"

בתום דיון לילי ממושך, ולאחר שנדחו מאות ההסתייגויות שהגישו חברי האופוזיציה, אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לתיקון פקודת מס הכנסה (מס' 248),התשע"ח-2018, של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), ברוב של 50 תומכים מול 44 מתנגדים.

החוק קובע כי תשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה או לראש הממשלה לשעבר או לשאיריו בקשר למילוי תפקידו כראש הממשלה, למעט משכורת וקצבה, יהיו פטורים ממס. החוק ייכנס לתוקפו רטרואקטיבית מתחילת 2018 אך לא יחול על ראשי ממשלה קודמים. כמו כן, החוק קובע גם כי נתניהו ייהנה מפטור ממס גם למשך חמש שנים מפרישתו, על השימוש ברכב השרד הממוגן, ותשלום הוצאות לווילה הפרטית שלו מקופת המדינה.

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "פקודת מס הכנסה מעניקה פטור ממס לתשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה לנשיא המדינה בקשר למילוי תפקידו כנשיא. מוצע לקבוע הוראת פטור דומה גם ביחס לתשלומים הניתנים לראש הממשלה בקשר למילוי תפקידו".

ח"כ מיקי זוהר אמר במהלך הדיון: "החוק הזה מדבר על ראשי ממשלה, שלא יכולים להיות במצב, שהם עוזבים איזושהי קריירה או מוותרים על איזושהי קריירה לטובת הדבר הנכסף ביותר, לשרת את מדינת ישראל. הציבור רוצה במדינת ישראל לשלם משכורת הוגנת לראש ממשלה. אין אחד במדינת ישראל שיאמר לך שהוא רוצה שראש הממשלה ירוויח לא טוב, אם אתה רוצה ראש ממשלה שמתפקד בצורה טובה, בצורה ראויה, בלי דאגות כלכליות, אז אתה צריך לשלם לו שכר הוגן. ראש הממשלה, יש לו בית בקיסריה במקרה הזה, שבסופו של דבר אין ביכולתו הכלכלית, יחסית לשכר שהוא מקבל, להחזיק את הבית הזה.

"איזו טענה מגוחכת אתה מביאים שאומרים שהוא ישכיר את הבית בקיסריה. אתה אומר לראש הממשלה: בגלל שנבחרת להיות ראש ממשלה תשכיר את הבית שלך. תמנע מהילדים שלך את האפשרות להיות בסביבה הטבעית שלהם, איפה שהם אוהבים להיות. תמנע מהרצון שלך להגיע לבית הפרטי שלך פעם בשבוע לנוח קצת, תמנע ממנו את הכול. למה? רק כי הוא חטא בזה שהציבור בחר בו להיות ראש ממשלה".

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) טען מנגד: "זה פשוט חוק הזוי, אין לי שום מילה אחרת לכנות את החוק הזה. מבחינתי, אחד הרגעים ההזויים שלי כחבר כנסת מאז שנכנסתי הנה למקום הזה. זה פשוט הזוי שחבר כנסת מעז להעלות מן חוק מטומטם כזה, כל כך לא רציני, כל כך לא משמעותי. אם אני הייתי ראש ממשלה, אני הייתי מתבייש. הייתי קורא למיקי זוהר ואומר: תקשיב, קח את החוק הזה, תזרוק אותו לפח, לכל הרוחות, ומהר ועכשיו. אתה השתגעת? כשנלחמים פה לא רחוק מאתנו כאן, כשנפגעים אנשים, אתה עוסק במשכורת שלי?".

חברו למפלגה, ח"כ מיקי רוזנטל, כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר אישור החוק: "הכנסת אשכרה הצביעה עכשיו על חוק הפוטר את נתניהו מתשלום מס הכנסה על טובות הנאה. קואליציה של מושחתים".