שחקני נבחרת צרפת ודגלי מוצאם המקורי, רשתות חברתיות

שחקני צרפת לא רואים עצמם כ"בני מהגרים" - אנחנו כן • פרשנות

נבחרת הטריקולור התקבלה בצרפת בכבוד מלכים, אך ברחבי העולם ממשיכים להתייחס דווקא למוצא האפריקני של חלק מהשחקנים. האם הזכייה תביא לשינוי ביחס כלפי בני מיעוטים?

הנבחרת הצרפתית שבה אמש (שני) למדינתה עם הגביע העולמי והתקבלה בכבוד השמור בדרך כלל למלכים. למרות זאת, ברחבי העולם, וגם כאן אצלנו, ממשיכים להישמע הקולות המכנים את הטריקולור כ"נבחרת בני המהגרים", וברשתות החברתיות אף הופצה תמונת הנבחרת כאשר לצידו של כל שחקן מופיע דגל מוצאו המקורי.

לאחר הזכייה ההיסטורית במונדיאל שנערך בצרפת בשנת 1998, תבע מנהיג מפלגת החזית הלאומית דאז, ז'אן מארי לה פן, את המונח: "זו לא צרפת", ביחס לנבחרת שחלק גדול משחקניה היו מהגרים, או בני דור ראשון להורים אפריקניים שהיגרו לצרפת. בזכייה הנוכחית נדמה שהקולות האלו נשמעים בעיקר מגורמים חיצוניים למדינה, שאולי עדיין מתקשים לעכל את השינוי הגדול שעבר הלאום הצרפתי בעשורים האחרונים. גם בקרב הקהל הישראלי חוזרת ועולה ההתעסקות במוצא השחקנים, ונדמה שהקושי שלנו לקבל את העובדה שיש גם צרפתים שחורים, מעידה בעיקר על הראייה הגזענית שלנו, ולא של אף אחד אחר.

תמונות האוהדים החוגגים ברחוב הצרפתי מראות בבירור – זו לא רק חגיגה של צרפתים לבנים שאבות אבותיהם נולדו באירופה. "צרפת של ימינו היא צרפת רבת צבעים", אמר כוכב הנבחרת, פול פוגבה, שהתייחס לביקורת במסיבת עיתונאים שנערכה במהלך הטורניר, והוסיף: "כולנו מרגישים צרפתים. אנחנו שמחים ללבוש את החולצה הזאת. אני מאושר מאוד מכך שגדלתי בצרפת, והיא יפה כפי שהיא - כך אנחנו אוהבים אותה וכך נאהב אותה תמיד".

 שחקני נבחרת צרפת ודגלי מוצאם המקורי
 

שחקני נבחרת צרפת ודגלי מוצאם המקורי (רשתות חברתיות)

 
 
 

גם דידייה דשאן, המאמן הלאומי של צרפת שזכה להניף את גביע העולם גם בשנת 1998, אז בתור קפטן הנבחרת, נדרש להתייחס לנושא, ואמר: "בנבחרת צרפת יש שחקנים ממוצא אפריקני וממדינות צרפתיות שמעבר לים. הם תמיד היו מקור לעושר בכדורגל, וגם לכל ענפי הספורט בצרפת. הם כולם צרפתים והם כולם גאים להיות צרפתים".  

למרות האחדות המרגשת שנוצרה סביב ההישג הענק של הנבחרת, אי אפשר להיתמם. יש אפלייה בצרפת כלפי בני מהגרים, ובייחוד כלפי שחורים. המונדיאל אמנם סיפק ראי לחברה ההטרוגנית החדשה שנוצרה במדינה, אך הזכייה בגביע העולם לפני עשרים שנה כבר לימדה אותנו שאין בהישג ספורטיבי שכזה, ענק ככל שיהיה, להביא לשינוי של ממש בחברה הצרפתית, ובנושאים הקרובים לליבם של הצרפתים החדשים כמו יצירת הזדמנויות להגיע למעמד כלכלי מכובד יותר ולקבל יחס של שווים בני שווים לאורך זמן.

למרות האחדות המרגשת שנוצרה סביב ההישג הענק של הנבחרת, אי אפשר להיתמם. יש אפלייה בצרפת כלפי בני מהגרים, ובייחוד כלפי שחורים. המונדיאל אמנם סיפק ראי לחברה ההטרוגנית החדשה שנוצרה במדינה, אך הזכייה בגביע העולם לפני עשרים שנה כבר לימדה אותנו שאין בהישג ספורטיבי שכזה, ענק ככל שיהיה, להביא לשינוי של ממש בחברה הצרפתית. בנושאים הקרובים לליבם של הצרפתים החדשים, כמו ההזדמנות להגיע למעמד כלכלי מכובד יותר, ולקבל יחס של שווים בני שווים לאורך זמן, השפעת הגביע ככל הנראה לא תורגש.