ליברמן: "במידה שניאלץ לצאת למערכה - נוכל להכריע כל אויב"

שר הביטחון ביקר בתרגיל אוגדה 162, יחד עם הרמטכ"ל ומפקד פיקוד הדרום והתייחס למתיחות באזור. קודם לכן פרצה שריפה בנתיב העשרה ואותר בלון שמחובר למטען חשוד בבי"ס

  • פורסם ב:
  • 17/07/2018 11:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/07/2018 12:16
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

המתיחות בדרום: שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הצהיר הבוקר (שלישי) כי ישראל מוכנה גם להסלמה ולהידרדרות במצב הביטחוני. "צה"ל מוכן וערוך לכל משימה שנטיל עליו. ביקרתי בתרגיל, פגשתי את המפקדים והלוחמים, התרשמתי מאוד מהמוכנות ומהמוטיבציה. במידה שניאלץ לצאת למערכה, אנחנו נוכל להכריע כל אויב. צה"ל יודע מה לעשות, איך לעשות ומתי לעשות. אנחנו נקבע את כללי המשחק ולא אף אחד אחר", אמר ליברמן בעת שביקר בתרגיל אוגדה 162 יחד עם הרמטכ"ל ומפקד פיקוד הדרום.

בתוך כך, פרצה הבוקר שריפה בנתיב העשרה. אתמול פרצו כ-20 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מעפיפונים ובלוני תבערה. כמו כן, בלון שמחובר למטען חשוד אותר בתוך שטח בית ספר במועצה אזורית אשכול. בשל החופש הגדול, לא היו תלמידים במקום והבלון נוטרל על ידי רכז הביטחון מהמועצה אזורית אשכול. בד בבד, בז מצוי שאליו חובר חוט עם חומר דליק בקצהו, נמצא בסמוך לגדר הגבול באזור נחל הבשור, לאחר שככל הנראה נשלח משטח הרצועה לעבר ישראל.

כמו כן, בחמאס הגיבו בזעם להחלטת ישראל שלא לאפשר כניסת דלק וגז לרצועה דרך מעבר כרם שלום. "החלטת הכיבוש לסגור את מעבר כרם שלום באופן מלא וצמצום שטחי הדיג, כמו גם האיומים הנמשכים על רצועת עזה משקפים את כוונותיה הרעות של ישראל) להדק את המצור ולבצע פשעים נוספים נגד האנושות. תנועת חמאס מטילה את האחריות המלאה על ההשלכות המסוכנות שיהיו לצעדים הנקמניים הללו אשר משקפים את גודל העוול והפשעים המכוערים המבוצעים נגד עזה", נמסר בהודעת ארגון הטרור.

 מפת השריפות היום, 16 ביולי 2018
 

מפת השריפות, 16 ביולי 2018 (חדשות עשר )

 

בחמאס הוסיפו כי "ניסיונות הכיבוש לא יצליחו לעולם להשפיע על המשך המאבק להסיר את המצור ולהשיב את הזכויות של העם הפלסטיני. עמנו ימשיך את המאבק שלו עד אשר תושב חירותו וימשיך בצעדות השיבה הלא אלימות עד אשר יושגו מטרותיהן. החלטה זו משקפת איוולת פוליטית ישראלית אשר שוגה באשליות לפיהן עוד לחץ על העם שלנו ישבור את כוח רצונו". בארגון הטרור קראו לקהילה הבינלאומית "שלא לשתוק עוד נוכח הפשעים נגד האנושות שמבצעת ישראל". בתוך כך, העיתון " אל חייאת" דיווח כי שליח האו"ם המיוחד לשלום במזה"ת, ניקולאי מלאדנוב שביקר ברצועת עזה בתחילת השבוע העביר מסר ישראלי ברור לחמאס: "עפיפוני התבערה יביאו עליכם מלחמה". מקורות פלסטיניים אמרו לעיתון כי מלאדנוב העביר מסר זה לראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, בפגישה שקיימו השניים שלשום.

.

אמש, כאמור, הודיע שר הביטחון ליברמן שמעבר כרם שלום ייסגר למעבר סחורות. בזמן שדלק וגז לא יעברו עד להודעה חדשה, מזון ימשיך להיות מועבר ותרופות יועברו בהתאם לצרכים. כמו כן, הוחלט שישראל תצמצם את שטח הדייג בים של עזה לשלושה מייל בלבד. החלטת צה"ל מגיעה, לפי הדיווח, בעקבות המשך טרור עפיפוני התבערה. מוקדם יותר דיווחו הפלסטינים שמצרים סגרה במפתיע את מעבר רפיח.

 בלון התבערה
 

בלון התבערה שאותר בבית ספר במועצה אזורית אשכול (מתניה כהן)

 

בד בבד, באתר החדשות "אל-עהד" פורסם הבוקר כי בכירים בתנועת החמאס מפנים ביקורת חריפה בדלתיים סגורות נגד מנהיג חמאס בעזה, יחייא סינוואר ומאשימים אותו בהתנהגות פזיזה וחסרת אחריות.

מקורות האתר אומרים כי אירועי "צעדת השיבה הגדולה" אמנם הצליחו תוך זמן קצר להחזיר את הסוגיה הפלסטינית לסדר היום העולמי אך בתקופה האחרונה החלו לחוש בכירים בתנועה כי האירועים ברצועה מנוהלים ללא חשיבה אמתית  ורצינית ואינם מניבים הישגים מדיניים. המקורות העלו את הסברה כי ישנם לחצים ואינטרסים חיצוניים הכופים עצמם על אופן ההתנהלות של תנועת חמאס והדגישו כי על חמאס לנהוג בהתאם לאינטרס שלה בלבד ולא של אחרים.

הבכירים בחמאס התייחסו, כך לפי המקורות לעקרון "הפצצה כנגד הפצצה" אותו אמצה הנהגת התנועה ברצועת עזה והדגישו את הצורך לשלוט בפעולות ירי התגובה על ישראל שמבצע חמאס. לדברי המקורות אין זה האינטרס של חמאס להוביל להסלמה כעת, אך התנהלות של סינוואר, בכוונה או שלא תוביל למלחמה גם אם הוא מצהיר בפומבי שאין הוא מעוניין בה. עוד התייחסו הבכירים לפי המקורות לטרור העפיפונים המשוגרים מרצועת עזה והביעו חשש כי הרוח תשיב עפיפוני תבערה חזרה לרצועת עזה  או שאלה ינחתו בצד השני של הגבול באזור מאוכלס ויגרמו לנפגעים בנפש דבר שיאלץ את ישראל להגיב.

המקורות אמרו כי  הציפיות כעת  בתוך התנועה הן שראש הלשכה המדינית, אסמאעיל הנייה יישא באחריות בהיותו מנהיג פוליטי ולא יתעלם מהשחקנים בזירה האזורית ומהעובדה שיש בישראל ממשלה ימנית קיצונית  אשר מחפשת תירוץ לתקוף בעזה. לדבריהם, על חמאס שלא לספק לממשלה זו תירוצים לצאת למערכה כוללת שתסכן את כל ההישגים שהושגו על ידי חמאס עד כה.

כמו כן אמרו המקורות כי נושאים אלה יועלו בקרוב בפגישה  של הנהגת תנועת החמאס וכי ישנה הסכמה כוללת בקרב חברי ההנהגה כי האינטרס של חמאס בימים אלה הוא לא להיגרר למלחמה נוספת ברצועת עזה. אלא שככל הנראה, כך לפי המקורות, ההנהגה הצבאית של חמאס בראשות סינוואר לא יודעת כיצד לסיים באופן שקול ונבון את מה שהחלה בו ועל כן על ההנהגה המדינית בעזה או מחוצה לה ללמוד את האופציות האפשריות על מנת להשיג את מירב הרווחים האפשריים והסרת המצור מעל עזה.