חוק הלאום עבר בקריאה ראשונה, דוברות הכנסת

חוק הלאום: ההסתייגויות נדחו; הדיון יחודש מחר בבוקר

מספר סעיפים בחוק שונו הבוקר, וחבר הכנסת אמיר אוחנה, יושב ראש הוועדה המשותפת לכינון החוק, קבע כי ניתן יהיה להגיש הסתייגויות ביחס לתיקון עד השעה 12 היום

סערת חוק הלאום: הוועדה המשותפת לחוק הלאום הודיעה הבוקר (שלישי) כי נדחו כל ההסתייגויות שהוגשו ביחס לחוק, וכי הדיון בעניינו יחודש מחר בבוקר. מספר תיקונים הוכנסו לסעיפי החוק השונים, ויושב ראש הוועדה, חבר הכנסת אמיר אוחנה מסיעת הליכוד, איפשר להגיש הסתייגויות ביחס אליהם עד השעה 12 היום.

הוועדה המשותפת לחוק הלאום דחתה את ההסתייגויות לסעיף 7 העוסק בפיתוח התיישבות יהודית, שעמד בלב המחלוקת, עד אשר הגיעו שלשום ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט לפשרה לגביו. השינויים החדשים שהוכנסו היום התייחסו לסעיף 4 העוסק ביחס המדינה לשפה הערבית, ולסעיף 10 העוסק בייחס לשבת, וכאמור ניתנה אפשרות להגיש הסתייגויות ביחס אליהם בשעות הקרובות.

חוק הלאום עבר בקריאה ראשונה
 

הוועדה המיוחדת לדיון בעניין חוק הלאום ( דוברות הכנסת)

 
 
 
 

הוועדה המשותפת של ועדת הכנסת וועדת חוקה, חוק ומשפט דנה אתמול ב"חוק הלאום", לקראת ההצבעה על חוק היסוד מעורר המחלוקת במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. ההצבעה בנוגע להסתייגויות מהחוק נמשכה הבוקר כאשר ברקע התנגדות החרדים לסעיפים בו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בישיבת סיעת הליכוד אתמול: "חוק הלאום חוק חשוב מאין כמוהו. אם לא בשעות הקרובות, אז בימים הקרובים נעביר את החוק הזה שהוא מאד חשוב כדי להבטיח את היסוד של הקיום שלנו".

".

בתום מגעים אינטנסיביים שנמשכו כמה שעות, הגיעו שלשום ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט להסכמה בנוגע לנוסח החוק . לפי הפשרה, שהוצעה על ידי בנט, סעיף 7ב' שעמד בלב המחלוקת ינוסח באופן הבא: "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה". נוסח זה מוסכם גם על הגורמים המשפטיים והן על מפלגות הבית היהודי והליכוד.

הנוסח המוצע לחוק היסוד כולל כמה שינויים מהנוסח שעבר בקריאה ראשונה לפני כחודשיים, בהם ביטול הסעיף המתייחס לסמכות בית המשפט לפרש את החקיקה "לאור עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של מורשת ישראל", ושינוי הניסוח הסעיף הקובע את מעמדה של השפה הערבית, תוך ביטול הניסוח לפיו "לדובריה זכות נגישות לשונית לשירותי המדינה".".