מונטנגרו, חדשות עשר

מונטנגרו: נופים מדהימים ומחירי עולם שלישי - באירופה

האם החופשה המשפחתית המושלמת מבלי לפשוט את הרגל נמצאת במרחק של פחות משלוש שעות טיסה? המדינה הצעירה שמציעה אפשרויות לטיול עם הילדים במחירים זולים • "צ'יפ טריפ"

במרחק של שעתיים וארבעים דקות טיסה מתל אביב לאזור הבלקן שבדרום אירופה נמצאת רפובליקת מונטנגרו. המדינה הקטנה על שפת הים האדריאטי, גובלת בקרואטיה, בבוסניה בצפון, סרביה, קוסובו במזרח ובאלבניה בדרום. נופים יפים ומחירים שלעיתים מזכירים מדינת עולם שלישי - האם מונטנגרו היא היעד המושלם לחופשה משפחתית מבלי לפשוט את הרגל?

מונטנגרו היא מדינה קטנה והררית שלמרגלות הריה רצועת חוף צרה, של כמעט 300 ק"מ. הכל כאן ירוק, בזכות 3,200 מ"מ של גשם בשנה. לשם השוואה, אצלנו בצפון יש רק 900 מ"מ גשם בשנה. נוסף על כך, מדובר באחת המדינות הצעירות ביותר באירופה, שנפרדה מסרביה רק לפני 12 שנים. השפה בה היא מונטנגרית, ולמרות שהדור הוותיק לא שולט בצורה טובה באנגלית, אבל אפשר בקלות לטייל בה לבד עם הילדים ואפשר גם עם מדריך מקומי. "מונטנגרו כשלעצמה היא יעד יחסית חדש לקהל הישראלי" סיפר יניב בן יעקב, מנהל יעד מונטנגרו בחברת ישראייר. "אנחנו אוהבים לחקור ולגלות, ואפשר לעשות אותה ביחד עם המשפחה בנוחות ובקלות", הוסיף.
 

 מונטנגרו

מונטנגרו (חדשות עשר )

 

מחירי המזון הם התזכורת היומית כאן שמונטנגרו היא, כאמור, עדיין מדינת עולם שלישי. משפחה יכולה למלא סל בסופר ליום שלם במחירים מגוחכים: בקבוק מיץ באירו אחד בלבד, בקבוק בירה ב-80 סנט ואצבעות השוקולד לילדים זולות ב-40 אחוזים מאשר בישראל. השכר הממצע במונטנגרו עומד היום על 511 אירו ושכר המינימום הוא 192 אירו לחודש בלבד, כ-800 שקלים.

למרות האטרקטיביות של מונטנגרו, הישראלים התחילים לגלות אותו רק לאחרונה. אם בשנת 2016, בקו ת"א-פודגוריצה טסו כ-18 אלף נוסעים, שנת 2017 הסתיימה עם 42 אלף נוסעים - עלייה של 128 אחוזים. טיסות ישירות התחילו גם לעיר טיבאט, המהווה בסיס טוב יותר לנופשים ולמטיילים, ובחודש שעבר נרשמה כבר צמיחה של 172% בכמות הישראלים שטסו לפנינה האדריאטית.