ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפגישתם במוסקבה, קובי גדעון, לע"מ

הכרת פוטין בהסכמי הפרדת הכוחות עם סוריה - הישג לישראל

למרות שהנשיא הרוסי לא התייחס במהלך הפסגה עם טראמפ להתבססות האיראנית בסוריה, אמירתו כי המצב ברמת הגולן צריך להתבסס על ההסכם מ-1974 - חשובה מאוד לישראל • פרשנות

פסגת הלסינקי בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין למקבילו האמריקני דונלד טראמפ עסקה לא מעט במצב בסוריה. שני המנהיגים התייחסו במסיבת העיתונאים לנושא ורמזו על העתיד לבוא במזרח התיכון. פוטין אמנם לא התייחס להתבססות האיראנית בסוריה, אבל עצם הכרתו בהסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974 כבסיס המשפטי ליחסים בין שתי המדינות הוא הישג אדיר לדיפלומטיה הישראלית, ולמאמציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שביקר במוסקבה בשבוע שעבר במטרה לשכנע את פוטין בנושא.

במקביל, צבא אסד ממשיך את השתלטותו על האזורים שנותרו בשליטת גורמי האופוזיציה. כעת, ארבע דיוויזיות של הצבא הסורי נמצאות ברמת הגולן במטרה לאגף את כוחות המורדים. חייליו של אסד אמנם לא נמצאים סמוך לגבול הצפון ולא מתקרבים לאזור החיץ המפריד בין שתי המדינות, אך הדי הנפץ נשמעים היטב בצד הישראלי. אסד עדיין לא נכנס לאזור שבשליטת דאע"ש ונראה כי הוא משאיר אותו לסיום המערכה שתסיים את המלחמה במדינה.

 
 
 נשיא ארה"ב טראמפ לוחץ את ידו של נשיא רוסיה פוטין בפתח מסיבת העיתונאים המשותפת בהלסינקי
 

נשיא ארה"ב טראמפ לוחץ את ידו של נשיא רוסיה פוטין בפתח מסיבת העיתונאים בהלסינקי (רויטרס)

 

במהלך הלילה דיווחה סוכנות הידיעות הסורית כי צה"ל תקף מוצב של צבא אסד הממוקם מצפון לנמל התעופה הבין-לאומי של העיר חלב. בדיווח הסורי נכתב: "האויב הציוני ממשיך באופן נואש לתמוך בטרוריסטים המובסים בקונייטרה ובדאע"ש, ושיגר טיל לעבר אחד מאתרינו הצבאיים". המשטר הסורי מסר בנוסף כי אין נפגעים באירוע, אך נגרם נזק לרכוש באזור. עם זאת, מקורות באופוזיציה הסורית מסרו לרשת אל ג'זירה כי 22 בני אדם נהרגו בתקיפה, בהם תשעה איראנים. ע"פ ההערכות, ישראל תקפה ניסיון איראני להעביר מערכת הגנה אווירית ולהציב אותה נגד ישראל.

".

 המתקפה של צבא אסד בגולן
 

המתקפה של צבא אסד בגולן (חדשות עשר)

 

כאמור, במהלך הפגישה בין המנהיגים התייחס פוטין למצב בסוריה ואמר כי "השלום ברמת הגולן הוא מטרה משותפת של רוסיה וארה"ב. עוד הוסיף כי "המצב ברמת הגולן צריך לחזור להיות בהתאם לעקרונות שעליהם התחייבו שני הצדדים בהסכם הפרדת הכוחות משנת 1974", וכי "אם נצליח לפתור את המצב ברמה זה יסייע ליציבות ישראל

פוטין, שהתייחס לישראל באופן מפורש, אמר כי "הנשיא טראמפ שם דגש מיוחד על ביטחון ישראל". טראמפ, שדיבר אחריו אמר כי "שני המנהיגים דיברו עם רה"מ נתניהו ואנחנו רוצים לעזור מאוד לישראל". עוד הוסיף כי "העבודה עם ישראל היא דבר נהדר" וכי "ביטחון עבור ישראל הוא משהו ששנינו רוצים ליישם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לאחר הפגישה כי הוא "מברך על המחויבות העמוקה של ארה"ב והנשיא טראמפ לביטחון ישראל, כפי שבאו לידי ביטוי בפגישתם של הנשיא טראמפ והנשיא פוטין. הידידות בין ישראל לארה"ב מעולם לא הייתה איתנה יותר". עוד מסר כי הוא "מעריך מאוד את התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה ואת העמדה הברורה שהביע הנשיא פוטין על הצורך בקיום הסכמי ההפרדה בין ישראל לסוריה מ-1974.".