השרה איילת שקד בדיון בכנסת, ערוץ הכנסת

אנליסט: מדוע המדינה מסתירה שמות חברות שנקנסו כשפגעו בצרכנים?

למרות שכבר לפני 3 שנים וחצי נכנס התיקון לחוק הגנת הצרכן שקבע כי שמותיהן של חברות שנקנסו יפורסמו באינטרנט, הם נותרו מוסתרים. מדוע התעכבו תקנות משרד המשפטים?

לפני כשלוש שנים וחצי נכנס לתוקף תיקון לחוק להגנת הצרכן שהשית קנסות כבדים לחברות שהטעו את לקוחותיהן. כדי להרתיע את המפרים, ולהזהיר מפניהם, נקבע כי שמם ייחשף לציבור באינטרנט. אלא שמאז 2015 ועד ל-9 בבוקר היום (שני) שרת המשפטים איילת שקד לא הציגה בישיבת הכלכלה תקנות שיציגו את זהות החברות - וכך הטייקונים קיבלו מתנה. רק בעקבות פניית "אנליסט", שונה ברגע האחרון נוסח התקנות שכעת יאפשר לאתר את שמות המפרים במנועי החיפוש.
 

בשלוש השנים האחרונות הוטלו 275 עיצומים בסכום מצטבר של 72 מיליון ש"ח. אחת הנקנסות הכבדות, חברת מוצרי בריאות, נותרה סודית עד היום. עוד פורסם כי גם חברת נדל"ן ואתר לשיווק מוצרי חשמל נקנסו ביותר ממיליון ש"ח, אולם שמם – נותר עלום.
 

 קנסות ללא שם
 

קנסות ללא שם(חדשות עשר )

 

"בכל העולם אחד הדברים החשובים שרשויות רגולטוריות עושות זה לפרסם את העיצומים הכספיים שהן מטילות על המפרים", טען רונן רגב-כביר, מנכ"ל אמון הציבור. "במשרד המשפטים אומרים כרגע לרשות להגנת הצרכן שמותר לה לפעול רק שאף אחד לא יידע על הפעילות - זה פשוט לא נורמלי".


כאמור, בעקבות פניית אנליסט שונה נוסח התקנות, אולם השאלה נותרת בעינה – מדוע המדינה מסתירה במשך שנים את זהות החברות והטייקונים שנקנסו, בעוד שכשהאזרח הקטן מועד המידע אודותיו גלוי לכל באינטרנט?

 

תגובת שרת המשפטים איילת שקד: "החוק קובע חובת היוועצות עם שר הכלכלה בעניין התקנות והשרה ממתינה לאישורו, לכן התקנות הונחו על שולחן ועדת הכלכלה של הכנסת ביוני 2017. בדיון שהתקיים הבוקר הובהר שאין כוונה למנוע את מציאת המידע במנועי החיפוש, דוגמת "גוגל" והתקנות שונו בהתאם".
 

שר הכלכלה אלי כהן הכחיש שאותן תקנות התעכבו אצלו למשך תקופה ארוכה ולדבריו הוא משמש רק גורם מייעץ לעניין.