העברת חבילות סיוע הומניטארי לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום , דובר צה"ל

מתיחות בדרום: מעבר כרם שלום ייסגר פרט למעבר מזון ותרופות

צה"ל הודיע לפלסטינים כי דלק וגז לא יעברו עד להודעה חדשה. זאת בתגובה להמשך טרור עפיפוני התבערה. כמו כן, צומצם מרחב הדיג. חמאס: "עדות לכוונותיה הרעות של ישראל"

המתיחות בדרום: שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הודיע אמש (שני) שמעבר כרם שלום ייסגר היום למעבר סחורות. בזמן שדלק וגז לא יעברו עד להודעה חדשה, מזון ימשיך להיות מועבר ותרופות יועברו בהתאם לצרכים. כמו כן, הוחלט שישראל תצמצם את שטח הדייג בים של עזה לשלושה מייל בלבד. החלטת צה"ל מגיעה, לפי הדיווח, בעקבות המשך טרור עפיפוני התבערה. מוקדם יותר דיווחו הפלסטינים שמצרים סגרה במפתיע את מעבר רפיח.

דובר חמאס, עבד לטיף אל-קאנוע, התייחס להודעתו של ליברמן ואמר כי "החלטות ישראל הערב והאיומים המתמשכים שלה נגד עזה משקפים את כוונותיה הרעות להדק את המצור ולבצע פשעים נוספים נגד בני העם הפלסטיני בעזה".

במהלך היום פרצו כ-20 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מעפיפונים ובלוני תבערה. בד בבד, בז מצוי שאליו חובר חוט עם חומר דליק בקצהו, נמצא בסמוך לגדר הגבול באזור נחל הבשור, לאחר שככל הנראה נשלח משטח הרצועה לעבר ישראל. 

בשעות הערב נשמעה התרעת צבע אדום במועצה האזורית חוף אשקלון. על פי דיווחים פלסטיניים, שתי רקטות שוגרו לכיוון ישראל. ככל הנראה מדובר בנפילה בשטח רצועת עזה. הירי בוצע כשעה וחצי לאחר שצה"ל תקף שתי עמדות של ארגון חמאס בצפון הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי "העמדות סמוכות לנקודה ממנה מחבלים שיגרו בלוני תבערה שהציתו שריפות בשטח הארץ". כמו כן, נמסר כי "התקיפה בוצעה בתגובה לטרור האש שמוביל ארגון הטרור חמאס כנגד אזרחי ישראל וריבונותה".

 העברת חבילות סיוע הומניטארי לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום
 

העברת חבילות סיוע הומניטרי לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום ( דובר צה"ל)

 

מוקדם יותר אתמול הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור בעוטף עזה, לראשונה מאז החלו השריפות באזור כתוצאה מבלוני תבערה ומעפיפונים ששוגרו מהרצועה. נתניהו הגיע לשדרות ונפגש עם ראש העירייה אלון דוידי, ראש המועצה האזורית שער הנגב אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני וראש המועצה האזורית חוף אשקלון יאיר פרג'ון.

בתום הפגישה אמר נתניהו: "כשם שאנחנו משלימים עכשיו את בלימת המנהרות וכשם שאנחנו פעלנו והצלחנו לעצור את ההסתערות ההמונית על הגדרות, כך הנחינו את צה"ל למגר ולעצור את טרור העפיפונים ובלוני האש, ואנחנו בעיצומו של תהליך". לדבריו, "חשוב שחמאס יבין שהוא עומד מול קיר פלדה והקיר הזה מורכב קודם כל מממשלה נחושה, ממנהיגות מקומית איתנה ומהתיישבות ציונית, שאנחנו נמשיך לחזק אותה וכמובן מצבא ההגנה לישראל".

בהתייחסות לשיגור עפיפוני התבערה, אמר נתניהו: "אכן הנחינו את צה"ל לעצור את זה. אמרתי את זה אתמול בצורה הכי ברורה, וכדאי שיקשיבו לי, במיוחד בצד השני, אין דבר כזה מבחינתנו הפסקת אש שמחריגה את עפיפוני האש ובלוני האש, אין דבר כזה. מבחינתנו זה לא קיים ולכן אנחנו בעיצומו של מהלך". הוא הבהיר: "אני אגיד את זה שוב והדבר הזה, אני מקווה, יחדור, אבל אם הוא לא יובן על ידי המלים שלי - הוא יובן על ידי המעשים של צה"ל".

בשבוע שעבר הודיעו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן כי מעבר כרם שלום ייסגר למעט ציוד הומניטרי שיאושר באופן פרטני על ידי מתאם פעולות הממשלה בשטחים. נוסף על כך, נמסר כי לא תוארך הגדלת מרחב הדיג הרצועה, והוא יחזור היום לטווח שישה מיילים. זאת, לאחר שבשלושת החודשים האחרונים אושרה הגדלה של שלושה מיילים בעקבות עונת הדיג.