"מה עם קוד לבוש?": עימות בכנסת בגלל ח"כ שלבשה שמלה

ח"כ בוקר העירה לח"כ כהן-פארן שנשאה דברים במליאה כשהיא לובשת שמלה ללא שרוולים ועוררה מהומה. "מצאה לנכון להשליט משטרת צניעות" • בעבר, בוקר עצמה נאמה בלבוש דומה

ח"כית, שפרי הופעתך: עימות פרץ הערב (שני) במליאת הכנסת לאחר שחברת הכנסת נאוה בוקר (הליכוד) העירה לחברת הכנסת יעל כהן-פארן (המחנה הציוני) על לבושה, זאת למרות שלא נהוג להעיר לח"כים על בגדיהם. יש לציין כי קיים קוד למבקרים במשכן אולם מעולם לא פורסם קוד לחברי הפרלמנט.

ח"כ כהן-פארן עלתה לשאת דברים כשהיא לובשת שמלה שחורה נטולת שרוולים. "מה עם קוד לבוש?", פנתה אליה ח"כ בוקר שניהלה את הדיון. ח"כ כהן-פארן הופתעה מהפנייה וטענה כי זו הפעם הראשונה שקולגה מעיר לה על בגדיה. במליאה פרצה מהומה שבמהלכה אף חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) הציעה לחברתה ז'קט.

בהמשך, אמרה ח"כ כהן-פארן: "ח"כ בוקר התבלבלה וחשבה שדוכן יו"ר הכנסת זו קופה ראשית ב-H&M. היא מצאה לנכון להשליט משטרת צניעות ולהעיר לי שהשמלה שלי אינה מכבדת וחשופה. גברת בוקר, אין לך זכות להעביר דיקטטורת סטייל וצניעות. זכותי להתלבש בכל צורה שבה אבחר ועוד דבר - גם חברות כנסת יכולות להופיע בשמלות. תתקדמי". 

מאוחר יותר אמרה ח"כ בוקר לח"כ כהן פארן: "אני מצטערת, לא התכוונתי לפגוע, חשבתי שקוד הלבוש תקף גם לגבי חברי כנסת". עם זאת, בהודעה לעיתונות שהוציאה לאחר מכן, טענה ח"כ בוקר: "בשעה שאורחי הכנסת מסולקים אחר כבוד בשלב הבידוק הביטחוני בשל לבוש בלתי הולם, כמו גופיה או מכנסי ברמודה, מגיעה חברת כנסת לדוכן המליאה עם שמלה ללא שרוולים וכששאלתי אותה 'מה בנוגע לקוד הלבוש?' היא התרעמה. נאה דורש - נאה מקיים? לא נראה כך. הייתי חברה בועדה שקבעה את קוד הלבוש והייתי מצפה מחברות וחברי הכנסת לאמץ את הקוד ולכבד את המליאה ואת הכנסת גם בלבושם. כנהוג בבבתי נבחרים ופרלמנטים בעולם, בשנת 2006 הנהיגה יושבת ראש הכנסת דאז, דליה איציק קוד לבוש לבאי הבית, שיהלום את כבוד המשכן. כסגנית יו"ר הכנסת אני מחויבת לשמור על  כבודה של הכנסת". 

חברי כנסת נוספים הגיבו לסערה ברשתות החברתיות. חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "דבר מוטרף קרה עכשיו. ח"כ בוקר שמנהלת את הדיון בכנסת העירה לח"כ כהן-פארן שהיא לא לבושה על פי קוד לבוש. פארן דווקא לבשה שמלה ארוכה שחורה ואלגנטית, אבל כתפיה היו חשופות. כך שזו הייתה הערה לאישה, מאישה, על חוסר צניעות. יש כאן גם חוצפה אינסופית, אבל גם איתות מסוכן על רוח התקופה".

מנגד, כתב חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "קוד לבוש מכובד הוא עניין של גברים ונשים כאחד והוא לא קשור ל'משטור גופה של האישה'. הוא קשור לכבוד הכנסת והציבור. בוודאי כשההערה באה מפיה של אישה... מניח שאם הייתי עולה לדוכן עם גופיה גם לי היו מעירים וזה לא היה קשור ל'משטור גופו של הגבר'".

​ מיכל זה פטאתי. לא כל דבר קשור לנשים וגברים. קוד לבוש מכובד הוא עניין של גברים ונשים כאחד והוא לא קשור ל"משטור גופה של האשה". הוא קשור לכבוד הכנסת והציבור. בוודאי כשההערה באה מפיה של אשה... מניח שאם הייתי עולה לדוכן עם גופיה גם לי היו מעירים וזה לא היה קשור ל"משטור גופו של הגבר". https://t.co/nO7yohKWyp — בצלאל סמוטריץ' (@bezalelsm) 16 ביולי 2018 ​

בעבר, חברת הכנסת בוקר עשתה מעשה דומה, כאשר עלתה לנאום במליאת הכנסת כאשר היא לובשת שמלה ללא שרוולים.