לוחמי האש פועלים לכיבוי שריפה בעוטף עזה, צפריר ניר

חמאס מותח את גבולות ישראל – אך לא רוצה עימות נרחב • פרשנות

רה"מ ביקר בעוטף עזה לראשונה מאז החלו השריפות ואיים על ארגון הטרור, אך בחמאס לא התרגשו ופעיליו המשיכו בשיגור בלוני התבערה, כשמטרתם היא "הסלמה מדודה"

לאחר כ-100 ימים הגיע אתמול (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור בעוטף עזה, שבו הבטיח לתושבים כי ישראל לא תאפשר הפסקת אש המאפשרת את המשך טרור העפיפונים. עם זאת, נראה כי מהרגע שעזב את האזור, הפלסטינים המשיכו לשגר עפיפונים ובלוני תבערה לעבר ישראל כפי שעשו בשלושת החודשים האחרונים.

מהשעה עשר בבוקר פרצו כ-20 שריפות ביישובי העוטף, והפלסטינים הרחיבו את ארסנל הנשק שלהם, כשבפעם הראשונה לא שוגר רק בלון או עפיפון תבערה, אלא גם בז שחובר אליו חומר תבערה כדי שיוביל לשריפה בצד הישראלי. צה"ל הגיב בתקיפת מטרות ברצועה, במה שמקרב את שני הצדדים לעימות, שבימים האחרונים נראה שמתרחק מאיתנו.

 
 
 
 מפת השריפות היום, 16 ביולי 2018
 

מפת השריפות היום, 16 ביולי 2018 (חדשות עשר)

 

חמאס לא מתכוון לוותר על טרור העפיפונים ובלוני התבערה, כשבארגון הטרור טוענים ששיגורם הוא תולדה של יוזמה עממית שאינה קשורה אליו. אמירה זו אינה מדויקת כיוון שלחמאס ישנן חוליות מיומנות ומסודרות שכל תפקידן להוביל לשריפות בצד הישראלי. כמו כן, התנערות חמאס מאחריות מגוחכת, שכן הארגון יכול לשלוט בכל אירוע שמתנהל בשטחי הרצועה.

ארגון הטרור מתכוון להחריף את פעילותו בימים הקרובים, כשהוא יודע מה המחיר שהוא עלול לשלם. בחמאס מכנים זאת "הסלמה מדודה", כלומר ניסיון למתוח את הגבולות של ישראל, אך לא להוביל לעימות נרחב. במקביל, מנסים גורמים בחמאס להחזיר את "צעדות השיבה" ההמוניות שהחלו ב-30 במארס במסגרת "יום האדמה" ונמשכו בחודשים האחרונים. הפלסטינים מקווים שההמון שיגיע לעימותים יפריע לפעולתו של צה"ל, ובחסותם יוכלו לשגר את העפיפונים ובלוני התבערה.

אירועי היום ברצועה ובעוטף עזה

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הודיע אמש שמעבר כרם שלום ייסגר היום למעבר סחורות. בזמן שדלק וגז לא יעברו עד להודעה חדשה, מזון ימשיך להיות מועבר ותרופות יועברו בהתאם לצרכים. כמו כן, הוחלט שישראל תצמצם את שטח הדייג בים של עזה לשלושה מייל בלבד. החלטת צה"ל מגיעה, לפי הדיווח, בעקבות המשך טרור עפיפוני התבערה. מוקדם יותר דיווחו הפלסטינים שמצרים סגרה במפתיע את מעבר רפיח.

בשעות הערב נשמעה התרעת צבע אדום במועצה האזורית חוף אשקלון. על פי דיווחים פלסטיניים, שתי רקטות שוגרו לכיוון ישראל. ככל הנראה מדובר בנפילה בשטח רצועת עזה. הירי בוצע כשעה וחצי לאחר שצה"ל תקף שתי עמדות של ארגון חמאס בצפון הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי "העמדות סמוכות לנקודה ממנה מחבלים שיגרו בלוני תבערה שהציתו שריפות בשטח הארץ". כמו כן, נמסר כי "התקיפה בוצעה בתגובה לטרור האש שמוביל ארגון הטרור חמאס כנגד אזרחי ישראל וריבונותה". 

במהלך היום פרצו כ-20 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מעפיפונים ובלוני תבערה. בד בבד, בז מצוי שאליו חובר חוט עם חומר דליק בקצהו, נמצא בסמוך לגדר הגבול באזור נחל הבשור, לאחר שככל הנראה נשלח משטח הרצועה לעבר ישראל. על פי דיווח פלסטיני, צלפים של צה"ל ירו לעבר עמדת תצפית של חמאס מזרחית לג'בליה. עוד דווח כי כלי טייס בלתי מאוישים תקפו שתי עמדות תצפית נוספות בבית חאנון ובג'בליה.

דובר חמאס פאוזי ברהום התייחס לאירועים האחרונים, ואמר "המשך האיומים מצד הנהגת הכיבוש לא תמנע מהעם הפלסטיני להמשיך את מאבקו על כל צורותיו ואמצעיו, על מנת להשיג את זכויותיו ובראשם סיום המצור. כמו כן, לא תמנע מההתנגדות לבלום כל תוקפנות ישראלית". הפלסטינים דיווחו הערב כי מצרים סגרה במפתיע את מעבר רפיח.

לוחמי האש פועלים לכיבוי שריפה בעוטף עזה
 

לוחמי האש פועלים לכיבוי שריפה בעוטף עזה (צפריר ניר)

 

ביקור רה"מ נתניהו בעוטף עזה

מוקדם יותר אתמול הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור בעוטף עזה, לראשונה מאז החלו השריפות באזור כתוצאה מבלוני תבערה ומעפיפונים ששוגרו מהרצועה. נתניהו הגיע לשדרות ונפגש עם ראש העירייה אלון דוידי, ראש המועצה האזורית שער הנגב אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני וראש המועצה האזורית חוף אשקלון יאיר פרג'ון.

בתום הפגישה אמר נתניהו: "כשם שאנחנו משלימים עכשיו את בלימת המנהרות וכשם שאנחנו פעלנו והצלחנו לעצור את ההסתערות ההמונית על הגדרות, כך הנחינו את צה"ל למגר ולעצור את טרור העפיפונים ובלוני האש, ואנחנו בעיצומו של תהליך". לדבריו, "חשוב שחמאס יבין שהוא עומד מול קיר פלדה והקיר הזה מורכב קודם כל מממשלה נחושה, ממנהיגות מקומית איתנה ומהתיישבות ציונית, שאנחנו נמשיך לחזק אותה וכמובן מצבא ההגנה לישראל".

נתניהו מבקר בשדרות עם ראש העיר
 

נתניהו מבקר בשדרות עם ראש העיר(חדשות עשר )

 

אנחנו גאים בהם ואני גאה גם בתושבי העוטף הנפלאים שעומדים מול ימים לא קלים, אבל אני משוכנע בעוצמה המשותפת שלנו להדוף, להרתיע ובסופו של דבר גם להכריע את הטרור הזה של עזה", הוסיף נתניהו. "אני לא רוצה להגיד לאף אחד שהדבר נגמר".

ראש הממשלה ציין כי "שלשום פעלנו בעוצמה אדירה אל מול חמאס, במכה החזקה ביותר שהם ספגו מאז 'צוק איתן'". הוא הוסיף: "יש כאן חילופי מהלומות, זה לא נגמר במכה אחת ואינני יכול לנחם מי שספג את האבידות הקשות ביותר. זה דבר שקשה מאוד לספוג, אבל אנחנו יודעים שאנחנו בתוך מאבק ממושך של הציונות".


בהתייחסות לשיגור עפיפוני התבערה, אמר נתניהו: "אכן הנחינו את צה"ל לעצור את זה. אמרתי את זה אתמול בצורה הכי ברורה, וכדאי שיקשיבו לי, במיוחד בצד השני, אין דבר כזה מבחינתנו הפסקת אש שמחריגה את עפיפוני האש ובלוני האש, אין דבר כזה. מבחינתנו זה לא קיים ולכן אנחנו בעיצומו של מהלך". הוא הבהיר: "אני אגיד את זה שוב והדבר הזה, אני מקווה, יחדור, אבל אם הוא לא יובן על ידי המלים שלי - הוא יובן על ידי המעשים של צה"ל".