רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנהרגה מאש צה"ל בעזה, חדשות עשר

ארגון "בצלם": מסקנות צה"ל בנוגע להרג הפרמדיקית - שקריות

בניגוד לתחקיר צה"ל שקבע כי רוזן א-נג'אר לא נהרגה כתוצאה מירי מכוון בגבול רצועת עזה, טוען הארגון ע"פ עדות חדשה כי "החיילים ירדו מהג'יפ - וכיוונו את הנשק אלינו"

  • פורסם ב:
  • 16/07/2018 15:43
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/07/2018 19:00
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

ארגון "בצלם" פרסם היום (שני) עדות חדשה בנוגע למותה של הפרמדיקית רוזאן א-נג'אר בגבול רצועת עזה בחודש שעבר, שלטענתו סותרת את המסקנות מתחקיר צה"ל, שקבע כי לא בוצע ירי מכוון של צלף צה"ל לעבר א-נג'אר. לטענת הארגון, ירי מכוון של צה"ל הביא להריגתה ולפציעת שניים מעמיתיה, כשהיו במרחק של כ-25 מטרים מהגדר ולבשו מדי צוות רפואי קלים לזיהוי.

ראמי אבו ג'זר, בן 29 מח'אן יונס, שעבד כפרמדיק מתנדב ביחד עם א-נג'אר, סיפר לארגון את גרסתו לאירוע: "עמדנו קרוב למפגינים ושמענו אנשים צועקים ששני צעירים התעלפו ליד הגדר. ניגשנו אליהם כדי לטפל בהם, כשאני ורוזאן הלכנו ראשונים. הרמנו את הידיים מעל הראש כדי שהחיילים יבינו שאנחנו פרמדיקים. כולנו לבשנו אפודים רפואיים, אך כשהתחלנו לפנותם, החיילים פתחו עלינו בירי מסיבי של רימוני גז".

 
 
 
 רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנהרגה מאש צה"ל בעזה
 

רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנהרגה מאש צה"ל בעזה (חדשות עשר)

 

אבו ג'זר הוסיף כי "רוזאן התחילה להיחנק וחזרנו לאחור. אחרי שהתרחקנו, התחלנו להרגיש יותר טוב והחלטנו להתקרב למפגינים. נעמדנו במרחק של בערך 10 מטר מהם ו-25 מטר מהגדר. אף מפגין לא עמד לידנו. בשלב מסוים ראינו שני חיילים יורדים מג'יפ צבאי, כורעים, ומכוונים אלינו את הנשק שלהם בתנוחת צליפה. הם ירו עלינו שני כדורים חיים וכשהסתכלתי על רוזאן ראיתי אותה מצביעה על הגב שלה ואז נופלת. אחרי שנייה גם אני נפלתי, כי נפגעתי מעל ברך שמאל. מאוחר יותר נמסר לי שרוזאן נפגעה בצד שמאל של החזה".

נוסף לעדות שהגיעה לידי "בצלם", סיפרה אמה של הפרמדיקית, סאברין א-נג'אר, על פועלה של בתה "רוזאן הייתה ילדה נאיבית שאהבה את החיים ותמיד חייכה. היא חלמה ללמוד סיעוד באוניברסיטה, אבל בגלל מצבנו הכלכלי היא הסתפקה בקורסים של עזרה ראשונה בבית החולים בח'אן יונס. כשקראו לצאת לתהלוכות השיבה בגבול רצועת עזה, רוזאן הייתה מהראשונות שהתגייסו לעזור בגלל אמונתה בעשייה הומניטארית. ראיתי אותה עובדת כמתנדבת בהפגנות ורצה מצד לצד כדי לטפל בפצועים. כשרוזאן עבדה בשטח הייתי גאה ורגועה כי היא פרמדיקית, וחשבתי שהצבא הישראלי לא יפגע בה".

א-נג'אר הוסיפה כי "באותו  ערב התקשר אלינו שכן והודיע שרוזאן נפגעה. בבית החולים ראיתי אותה שוכבת ללא רוח חיים. חיבקתי אותה ואמרתי לה: 'רוזאן, תתעוררי, זה רק גז מדמיע, את בסדר גמור'. כל הבגדים שלה היו מוכתמים בדם. ידעתי שלעולם לא אראה אותה שוב. איבדתי את הבת שלי והיא לא תחזור אליי אף פעם. לעולם לא אוכל לחבק אותה שוב".

עוד טוענים ב"בצלם" כי "דובר צה"ל ניסה להתנער מאחריות הצבא להריגתה של א-נג'אר. תחילה נמסר כי לא היה ירי של חיילים למקום שבו עמדה. מאוחר יותר נמסר כי נראה שא-נג'אר נהרגה מ"נתז של קליע", ולבסוף נטען שהיא בכלל שימשה "מגן חי למתפרעים".

 הלווייתה של רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנורתה למוות בעזה
 

הלווייתה של רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנורתה למוות בעזה (חדשות עשר)

 

מהארגון נמסר כי "הריגתה של א-נג'אר היא תוצאה ישירה של מדיניות הפתיחה באש שישראל מיישמת מאז תחילת ההפגנות. ההשלכות הקטלניות של מדיניות זו ידועות היטב, כשהרוב המכריע של ההרוגים בעימותים לא סיכנו כלל את אנשי כוחות הביטחון שניצבו מעברה השני של הגדר".

נוסף לכך נמסר כי "הניסיונות של דובר צה"ל ושל גורמים רשמיים אחרים להתנער מאחריות הצבא להריגתה של א-נג'אר אינם בגדר מסירת מידע עובדתי לציבור על-ידי הרשויות המוסמכות. להפך, הם חלק מניסיון תעמולתי-הסברתי של הרשויות האחראיות למדיניות זו למזער 'נזק תדמיתי' באמצעות הסתרת העובדות וטיוחן.

מטעם דובר צה"ל נמסר בתגובה: "מתחקיר ראשוני של האירוע שהתרחש בתאריך 1 ביוני 2018, במהלכו נהרגה פלסטינית בת 22, עולה כי במהלך האירוע נורו מספר מצומצם של כדורים, ולא בוצע ירי ישיר ומכוון לעברה. האירוע מצוי בבחינת מנגנון התחקור המטכ"לי".

מספר ימים לאחר האירוע פרסם צה"ל תחקיר על נסיבות מותה של א-נג'אר. לפי התחקיר, במהלך האירוע נורה מספר מצומצם של כדורים, ולא בוצע ירי ישיר ומכוון לעברה. כלומר, צלף צה"ל לא התכוון לפגוע בא-נג'אר. יומיים לאחר מכן פרסם דובר צה"ל בערבית סרטון חריף בטוויטר שיצא נגד הפרמדיקית. בסרטון מופיעה א-נג'אר כשהיא משליכה רימון עשן לצד פעילים פלסטינים.

"רזאן א-נג'אר היא לא מלאך הרחמים כפי שמנסים בחמאס להציג אותה", כתב דובר צה"ל בערבית, רס"ן אביחי אדרעי, "היא הודתה כי שימשה מגן חי למתפרעים וזה מוכיח כיצד חמאס מנצל את כל חלקי החברה העזתית לצורך מטרותיו ומטרות איראן. האם פרמדיקים בעולם מיידים רימונים ומשתתפים במהומות וקוראים לעצמם מגנים חיים?", תהה אדרעי בציוץ.