מחאת חוק הפונדקאות בקריית הממשלה, חדשות עשר

נתניהו: "תומך בפונדקאות לאבות יחידניים. צריך לתקן החוק"

עשרות אלפי הסתייגויות שהגישו הח"כים לחוקים הובילו לקיצור סדרי הדיון, והחוק המפלה להט"ב לא היה צפוי לעלות להצבעה. עם זאת, ליצמן דרש - והוא חזר לסדר היום

סערת "חוק הפונדקאות": בעקבות דברי ראש הממשלה, שהביע תמיכה בפונדקאות לזוגות חד מיניים, בקואליציה דחו ההצבעה על החוק ב-24 שעות, כדי לנסות להגיע להסכמות בנושא. במפלגות החרדיות זעמו על אמירת נתניהו שבה הביע תמיכה באבות יחידניים ודרשו לדחות את ההצבעה.

נגד החוק, שמרחיב את מעגל הנשים הזכאיות להליך פונדקאות אולם מדיר ממנו זוגות להט"בים ושאושר השבוע בוועדת העבודה והרווחה בכנסת, פרצה מחאה נרחבת בטענה לאפליה מתמשכת של להט"בים.

חברי כנסת מהאופוזיציה הגישו עשרות אלפי הסתייגויות לחוקים שיעלו להצבעה החל מהערב ועד ליציאה לפגרת הקיץ, ולכן הוחלט כי סדרי הדיון יקוצרו ויוגדרו. במסגרת המו"מ בין האופוזיציה לקואליציה, הסתמן כי "חוק הפונדקאות" ירד מסדר היום. בהמשך להתפתחויות האלה, סגן שר הבריאות ליצמן דרש מראשי הקואליציה להחזיר את החוק אל סדר היום ואיים לנקוט עיצומים פוליטיים. לפי ליצמן, משרד הבריאות הבטיח לבג"ץ שהחוק יעבור במושב זה, ולכן חובה להחזירו אל סדר היום השבועי. ראש הממשלה נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד: "אני תומך גם באבות יחידניים וצריך לתקן את זה (בחוק) אם אפשר אז עכשיו ואם לא בהמשך". אמש (שני), נתניהו העלה סרטון בנושא בעמוד הפייסבוק שלו וטען כי יתמוך בתיקון החוק. חברי הכנסת מירב בן-ארי (כולנו) ואמיר אוחנה (הליכוד) הודיעו כי יצביעו נגד הגרסה הנוכחית. בד בבד, עשרות הפגינו הערב בתל אביב נגד הגרסה הנוכחית של החוק.

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הגיב לדברי נתניהו ואמר: "ראש הממשלה, איתי אמיר אוחנה לא דיבר על חוק הפונדקאות. ובכל זאת, אתה יודע, אני יודע וכולם יודעים שעוד הלילה אפשר להעביר את התיקון שיאפשר פונדקאות לאבות יחידניים. אז לך עם האמת שלך. מובטח לך גם רוב עם עוד 24 האצבעות שלנו. למה שלא נשמח הערב הרבה מאוד ישראלים טובים, וגם את אמיר אוחנה?".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מליאת הכנסת נערכה לסבב דיונים מרתוני. המליאה נפתחה בשעה 16:00 ולפעול באופן רצוף עד לשעה 7:00 מחר. פעילות המליאה תתחדש לאחר שלוש שעות בלבד, והכנסת תשוב לחקיקה ב-10:00 עד ל-7:00 ביום רביעי. הכנסת צפויה לחדש את דיוניה ביום זה, כמו ביום שלפני, החל מהשעה 10:00 בבוקר.

ח"כ יואל חסון אמר בפתח ישיבת הסיעה של המחנה הציוני כי "אנחנו מצליחים לצמצם את סדר היום ולהוריד חוקים. הצלחנו בעבודה פרלמנטרית עיקשת למנוע את העלאת חוק היועצים המשפטיים. סיכמנו שלא נעלה במושב הזה את חוק הפונדקאות ונדחה אותו במספר חודשים כדי להפוך אותו ליותר שוויוני ויותר מכיל".

 ח"כ יואל חסון בפתח ישיבת הסיעה
 

ח"כ יואל חסון בפתח ישיבת הסיעה (חדשות עשר)

 

איתי ויואב ארד פנקס, יוזמי העתירה לבג"ץ על פונדקאות ללהט"ב, מסרו לאחר הפרסום בנוגע להסרת החוק מסדר היום: "אנחנו מברכים על כך שהכנסת נמנעת היום מלהצביע על החוק הראשון בתולדות המדינה שמחוקק באופן מפלה במודע כנגד קהילת הלהט"ב. אסור להחליף אפליה ישנה באפליה חדשה והתרגום של פסיקת בג"ץ נגד חוק הפונדקאות במתכונתו הישנה לא יכול לבוא בדמות החוק הזה". לדבריהם, "טוב תעשה הכנסת אם תנצל את הזמן לתקן את האפליה הקיימת במקום להנציח את חוסר החוקיות שמונעת מאיתנו להיות הורים בישראל ולתקן באותה הזדמנות את כל היבטי האפליה כנגד הלהט"ב ישראל, שמבזים את ספרי החוקים שלנו".

ביום שבת הפגינו כ-5,000 בני אדם מול קריית הממשלה בתל אביב במחאה על החוק. כמו כן, הבוקר חסמו פעילים את רחוב קינג ג'ורג' בתל אביב למשך זמן קצר במסגרת המחאה. 

"איך חברי וחברות הכנסת שלנו אוהבים להניף דגלי גאווה ולהתחבק איתנו, ובעיקר לדבר מעל לבמות שלנו, אבל ברגע האמת מצביעים נגדנו?" נכתב בהזמנה להפגנה בפייסבוק. שני זחמן, תושב ירושלים, סיפר כי "התיקון לחוק הולך להיות נגד הקהילה הגאה. אנחנו פה בעצם כדי להילחם על הזכות שלנו להיות הורים".

החוק, שבו נוסף תיקון המאפשר לנשים יחידניות לעבור תהליך פונדקאות בישראל, אינו מתייחס לבני הקהילה הלהט"בית, להם עדיין אסור לקיים תהליך כזה בארץ. המפגינים קראו לחברי הכנסת להצביע נגד התיקון לחוק, שיקבע את המצב בו זוגות להט"בים נאלצים לעבור את ההליך בארה"ב או בקנדה, דבר המייקר במיוחד את ההליך.