פגישה בארבע עיניים ללא פרוטוקול: היום - פסגת טראמפ-פוטין

המנהיגים ייפגשו בהלסינקי, וצפויים לדון במצב בסוריה ובנוכחות האיראנית בה - ובישראל עוקבים בדריכות. טראמפ במתקפת ציוצים: "היחסים בשפל - בגלל שנים של טיפשות"

פסגה בהלסינקי: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ייפגש היום (שני) בשעה 13:00 בבירת פינלנד עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. טראמפ מגיע לפסגה אחרי סבב פגישות באירופה שנמשך שבוע ואשר הוא מגדיר כהצלחה, למרות הסערות השונות שעורר במהלך פסגת נאט"ו.

עם זאת, גם ביממה לפני הפסגה, הנשיא טראמפ לא הפסיק לתקוף את אירופה. בין היתר, כינה טראמפ את האיחוד האירופי "אויב של ארצות הברית" ועורר גל תגובות מצד האירופים. "אני חושב שיש לנו הרבה אויבים", אמר טראמפ בריאיון ל-CBS. "אני חושב שהאיחוד האירופי אויב מבחינת מה שהם עושים לנו במסחר. רוסיה אויבת במובנים מסוימים. סין היא יריבה כלכלית. אבל זה לא אומר שהם רעים. זה לא אומר כלום. זה אומר שהם תחרותיים. הם רוצים להצליח ואנו רוצים להצליח".

בהמשך הוסיף טראמפ כי האיחוד האירופי "קשה מבחינת סחר. הם ניצלו אותנו ומדינות רבות בנאט"ו לא שילמו את חשבונותיהן". נשיא מועצת האיחוד האירופי, דונלד טוסק, כתב בטוויטר בתגובה: "ארצות הברית והאיחוד האירופי חברים טובים. מי שאומר שאנחנו אויבים מפיץ פייק ניוז". טראמפ פרסם גם שורת ציוצים שעות ספורות לפני הפגישה, וטען כי "היחסים שלנו עם רוסיה מעולם לא היו גרועים יותר, הודות לשנים של טיפשות אמריקנית, וכעת - ציד המכשפות!", בהתייחסות לחקירה בנוגע לקשרים של אנשי הקמפיין שלו עם גורמים בקרמלין.

דובר הקרמלין מסר הבוקר כי הדיונים בין שני המנהיגים בנוגע לסוריה "יהיו קשים", בהינתן העמדה האמריקנית בנוגע לאיראן ולמעורבותה של טהראן, המקורבת לשלטון במוסקבה, בלחימה בסוריה. הדובר דמיטרי פסקוב הוסיף כי הוא מקווה שפסגת הלסינקי תייצג שלב חיובי בהתמודדות עם מה שהגדיר כמשבר נוכחי ביחסים בין מוסקבה לוושינגטון, וציין גם כי הגדלת תקציב נאט"ו, כפי שדרש טראמפ מעמיתיו בברית הצבאית, "תכריח את רוסיה לשמור על דריכות". 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

"מה היריות האלה?": רצח דבורה הירש הוקלט במקרה - כך זה נשמע

תיעוד: המשטרה סוגרת כבישים - ובודקת את דיוק מצלמות המהירות

"מוצא אחרון של ממש": המדינה ביקשה ארכה לחקיקת חוק הגיוס

שיא הפסגה יהיה פגישה חסרת תקדים בין שני המנהיגים שתיערך בארבע עיניים וללא רשמים שיכתבו פרוטוקול. מדובר באותה המתכונת שהייתה לטראמפ עם שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און. הפגישה האישית צפויה להימשך חצי שעה ורק לאחריה תתקיים פגישה עם צוות מורחב.

שני המנהיגים צפויים לדון בין היתר בסוריה ובנוכחות האיראנית בה, בסנקציות שהוטלו על רוסיה בעקבות התנהלותה מול אוקראינה וכמובן במעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב. הנשיא האמריקני ממשיך להתייחס בזלזול לנושא האחרון וכינה אתמול את החקירה בנושא "ציד המכשפות". זאת למרות שביום שישי הוגשו בארה"ב 12 כתבי אישום נגד אנשי מודיעין רוסיים. יש לציין כי בניגוד לעמדה הסלחנית של טראמפ, בכירי הממשל שלו יוצאים נגד המעורבות הרוסית בבחירות.

 מחאה נגד פסגת טראמפ ופוטין בהלסינקי
 

מחאה נגד פסגת טראמפ ופוטין בהלסינקי(רויטרס )

 

כפי שהוא עושה לפני כל מפגש, נשיא ארה"ב הנמיך ציפיות. עם זאת, במדינות רבות, ביניהן ישראל, עוקבים בדריכות אחרי המפגש בעיקר בגלל הנושא הסורי-איראני והציפייה לפריצת דרך. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף שוחח עם הנשיא האמריקני טרם הפסגה.

במסיבת עיתונאים שערך בפסגת נאט"ו בשבוע שעבר טען טראמפ כי פגישתו עם פוטין תהיה "הקלה ביותר במסעי לאירופה". הנשיא האמריקני נשאל אם פוטין הוא איום, וענה: "אני לא רוצה שיהיה כזה, וזו הסיבה לקיומה של נאט"ו". בהמשך הרחיב טראמפ לגבי יחסיו עם מקבילו הרוסי: "פוטין לא אויב שלי, הוא מתחרה. אני מקווה שיום אחד הוא יהיה חבר. אני עדיין לא מכיר אותו כל כך טוב".

בתוך כך, כ-2,500 בני אדם הפגינו אתמול בהלסינקי נגד טראמפ ופוטין. המפגינים נשאו שלטים עם הכיתובים "עשו את זכויות האדם נהדרות שוב", "עשו שלום, לא מלחמה" ו"פליטים מתקבלים בברכה". חלק מהמפגינים אף הניפו דגלי גאווה כדי למחות על מה שהם מכנים חוקים וגישה הומופוביים ברוסיה.

 מפגן תמיכה בטראמפ בהלסינקי
 

מפגן תמיכה בטראמפ בהלסינקי(רויטרס )

 

במקביל, כמה עשרות אנשים ערכו בעיר מפגן תמיכה בטראמפ ונשאו שלטים שבירכו את הנשיא האמריקני על הגעתו לפינלנד. ראש עיריית הלסינקי אמר כי הוא אינו מודאג מההפגנות וכי לפינלנד היסטוריה ארוכה של הפגנות שלוות. "הייתי מודאג אם לא היו הפגנות", אמר לכלי התקשורת.