תיעוד: המשטרה סוגרת כבישים - ובודקת את דיוק מצלמות המהירות

הניסוי נערך יותר מאלף פעמים בנסיון להביא ראיות לתיק אמינות המצלמות. תובע במשטרה לשעבר: "מה הכשרתם של השוטרים לערוך ניסויים במכשיר שהם עצמם לא מבינים?"

סערת מצלמות המהירות: תיעוד בלעדי מראה כיצד ביצעו אנשי משטרת ישראל בדיקות באישון ליל כדי לנסות ולהוכיח את תקינות המצלמות. מדובר בניסוי שנערך יותר מאלף פעמים שנה וחצי האחרונות, ובמהלכו נסגרו כבישים שונים ברחבי הארץ כדי לאפשר לניידות להאיץ למהירויות גבוהות ביותר, תוך השוואה בין מד המהירות ברכב, אפליקציית וייז, מכשיר הדבורה המשטרתי ומצלמות המהירות.

בחלק מהבדיקות ניתן לראות פערים גדולים בין המהירות שנמדדה בכל אחד מהמכשירים השונים, ולכן לא ברור כיצד תוכל לסייע בהליך המשפטי שלפני כחודש וחצי גרם למשטרה להפסיק את הנפקת דוחות המהירות שנרשמים על ידי המצלמות האלקטרוניות. רון מייסטר, לשעבר בוחן תאונות ותובע במשטרה, אמר: "כל העת ישנן סטיות גדולות מאוד", והוסיף: "מה היא הכשרתם של אותם שוטרים לערוך ניסויים במכשיר כזה שהם עצמם לא מבינים אותו?".

 הבדיקות שערכה המשטרה כדי להוכיח את אמינות מצלמות המהירות
 

הבדיקות שערכה המשטרה כדי להוכיח את אמינות מצלמות המהירות (חדשותעשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

פריצה ל-32 כספות והימלטות מהירה: פרטים חדשים על המבצע באיראן

הקבינט: צה"ל יגיב על כל עפיפון תבערה; כיפת ברזל תוגברה במרכז

כתב אישום נגד עזרא נאווי: "מסר לרשות מידע על מכירת קרקעות"

עו"ד תומר גונן, שמנהל את תיק אמינות המצלמות בבית המשפט, אמר בעקבות התיעוד: "את הבדיקות האלה עשו במשך חודשים, ואז הם אמרו שהכול בסדר והכול תקין. עכשיו גילינו שהם עשו בדיקות חדשות, אני אישית לא מבין איך זה מוכיח משהו, אבל אלו הבדיקות שהמשטרה רוצה באמצעותן להוכיח את אמינות המערכת". עוד טען עורך הדין גונן כי "כאשר כל כך הרבה תיקים תלויים ועומדים בבית המשפט, היה ראוי לעצור את הכול, לעשות אתחול, ולקחת את המערכת הזאת לבדיקות אמינות".

תגובת המשטרה: בבדיקות שבוצעו נמצא מתאם גבוה בין מכשיר הדבורה לבין מצלמות א'-3, זאת בתחום טווח הסטייה המותרת. תו התקן למצלמות נמצא באחריותו הבלעדית של מכון התקנים. בבדיקות רבות שבוצעו הן ע"י המשטרה והן ע"י הטכניון, המצלמות הוכיחו את אמינותן ואנו נעדכן את הציבור ונקבל החלטות בהתאם בסיומן.

 מצלמת מהירות
 

מצלמת מהירות(חדשות עשר )

 

לפני כחודש וחצי דווח כי בעקבות תלונות של אזרחים ובתי משפט על חוסר דיוק בדוחות, שגרמו לתשלומים של סכומים לא נכונים, נבדקת רמת האמינות של המצלמות - ועד לסיום הבדיקה לא יימסרו דוחות. כמה שבועות לאחר מכן הורה בית המשפט לתעבורה בפתח תקווה על מחיקת מספר כתבי אישום נגד נהג שנסע במהירות מופרזת, ולבסוף, לפני כשבועיים דווח בחדשות עשר כי הטכניון עידכן את אגף התנועה במשטרה כי הבדיקות שערך לגבי אמינות מצלמות המהירות, שהובילו להקפאת השימוש בהן, נעשו בשיטה לא נכונה, מה שהביא להחלטה על קיום בדיקות חדשות.