נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן, רויטרס

פריצה ל-32 כספות והימלטות מהירה: פרטים חדשים על המבצע באיראן

כלי תקשורת אמריקניים חושפים: חמושים בלהביורים, הגיעו סוכני מוסד לאזור מסחרי בטהראן ולקחו כמות עצומה של חומר ובה תוכנית לייצור חמש פצצות גרעין. "כמו באושן 11"

  • פורסם ב:
  • 15/07/2018 20:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/07/2018 00:50
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

פרטים חדשים על המבצע להשגת מסמכי הגרעין בטהראן: כלי תקשורת אמריקנים פרסמו אתמול בערב (ראשון) מידע נוסף על המבצע הנועז שהתרחש בתחילת השנה בבירת איראן.

לפי הפרסומים, המבצע ארך שש שעות ו-29 דקות ובמסגרתו סוכני המוסד פרצו שתי דלתות והתיכו עשרות כספות על מנת להשיג את המסמכים של תוכנית הגרעין האיראנית. ב-31 בינואר בשעה 22:30, הגיעו הסוכנים עם מכשירי ריתוך שבערו בחום של כ-2,000 מעלות צלזיוס. סוכני המוסד בחרו בכספות שהכילו קלסרים שחורים שבתוכם התוכניות החשובות ביותר. לאחר מכן, הסוכנים ברחו לגבול כשברשותם 50 אלף עמודים ו-163 תקליטורים שהכילו תזכירים, קטעי וידיאו ותוכניות.

פרסום הפרטים התאפשר לאחר שבשבוע שעבר הזמינה ממשלת ישראל שלושה עיתונאים, מ"הניו יורק פוסט", "הוושינגטון פוסט" ו"הוול סטריט ז'ורנל" והציגה בפניהם מסמכים מהשלל. רבים מהמסמכים אישרו את חשדות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי למרות התעקשות טהראן שתוכנית הגרעין שלה נועדה למטרות שלום, היא פעלה באופן שיטתי על מנת להשיג את כל הדרוש ליצירת נשק גרעיני.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

"מוצא אחרון של ממש": המדינה ביקשה ארכה לחקיקת חוק הגיוס

הצעיר שנמלט ממרגמה ברגע האחרון: "מתחיל לעכל שניצלתי בנס"

הקרב על ניצנים: נחשף סרטון מכיבוש היישוב על ידי צבא מצרים

המסמכים, שהוצגו על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתחילת חודש מאי, פירטו את האתגרים שבשילוב נשק גרעיני בראש חץ של טיל "שיהאב 3" איראני. מסמך נוסף הציע אתרים תת-קרקעיים אפשריים לביצוע ניסויים גרעיניים וכלל תיאור של תוכנית ליצור חמש פצצות גרעין. אף אחת מהן לא נבנתה בסופו של דבר.

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן(רויטרס )

 

השימוש במחסן אליו פרצו סוכני המוסד החל לאחר חתימת הסכם הגרעין ב-2015. פקידים ישראלים טענו בעבר כי האיראנים אספו באופן שיטתי ברחבי המדינה עשרות אלפי מסמכים שמפרטים כיצד יש לבנות נשק, להתאים אותו לטיל וכיצד יש לפוצץ אותו. לפי הפקידים, האיראנים ריכזו את החומר במחסן באזור מסחרי שלו לא היה קשר לתוכנית הגרעין. למחסן לא הייתה שמירה מסביב לשעון או כל סימן מזהה אחר שיעיד על פעילות חשודה.

בשנה שעברה, בתום תיעוד ומעקב בן שנתיים, סוכני המוסד החלו בתכנון פעולה שלפי אחד מאנשי המוסד דמתה להרפתקאות ג'ורג' קלוני ב"אושן 11".

ב"הניו יורק טיימס" נטען כי אין ספק שסוכני המוסד קיבלו עזרה מגורם שהיה מעורה בפרויקט הגרעין. סוכני המוסד ידעו אילו כספות מכילות את החומרים החשובים, הם צפו בשגרת העובדים במחסן, הם למדו את מאפייני שיטת האזעקה ולמדו לתמרן אותה כך שתגרום לאיראנים לחשוב שאף אחד לא נכנס למקום - למרות שסוכני המוסד נכנסו באזור השעה 22:30. כעשרים סוכני מוסד השתתפו בפשיטה על המחסן. בשבע בבוקר בדיוק, כפי שסוכני המוסד צפו שיקרה, הגיע שומר וגילה שהדלתות והכספות נפרצו.

עוד נטען ב"הניו יורק טיימס" כי אין כל דרך לאשר באופן בלתי תלוי את אמיתות של המסמכים, שרובם היו בני 15 שנה ויותר. נוסף לכך נכתב כי הישראלים אספו את המסמכים שהוצגו בפני הכתבים ולכן ייתכן שישנם דברים שלא נחשפו. ישראל טענה בפני הכתבים כי כמה מהמסמכים לא הוצגו על מנת לא לספק חומר מודיעיני לאנשים שמנסים לייצר נשק. פקידים ישראלים אמרו לכתבים כי לא היה מרדף אך סירבו לחשוף באיזו דרך הסוכנים עזבו את שטח איראן עם המסמכים. ב"הניו יורק טיימס" מציינים כי בריחה דרך החוף - נהיגה בת שעות ספורות - נראית הדרך הכי פחות מסוכנת.