הקבינט: צה"ל יגיב על כל עפיפון תבערה; כיפת ברזל תוגברה במרכז

שני שרים ופקיד בכיר שהשתתפו בישיבה מסרו לחדשות עשר כי הוחלט להנחות את צה"ל לשים סוף לטרור העפיפונים. תוגברו סוללות כיפת ברזל במרחב גוש דן והדרום

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט היום (ראשון) להנחות את צה"ל להפסיק את טרור העפיפונים. לפי החלטת הקבינט, ישראל תגיב צבאית לכל שיגור של עפיפון או בלון תבערה לשטחה, כך אמרו לחדשות עשר שני שרים ופקיד בכיר שהשתתפו בישיבת הקבינט. כמו כן, הצבא הונחה לפעול נגד משגרים בוגרים ולא נגד ילדים. החלטת הקבינט מגיעה על רקע העובדה שבשבועות האחרונים לחצו השרים נפתלי בנט וגלעד ארדן לנקוט בתגובה צבאית קשה לשיגור עפיפוני ובלוני התבערה מרצועת עזה וכן לפגוע בחוליות השיגור. בד בבד, צה"ל תגבר את סוללות כיפת ברזל במרחב גוש דן והדרום. כמו כן, התבצע גיוס מילואים נקודתי לתגבור מערך ההגנה האווירית.

במהלך הישיבה, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, יצא נגד השרים ישראל כץ ובנט על רקע הביקורת שמתחו על המדיניות מול רצועת עזה. "אני מבקש לא לפתוח באש על צה"ל על הממשלה ועל ראש הממשלה", אמר ליברמן בדברי הסיכום שלו לפני סיום הישיבה. השר יובל שטייניץ שאל בציניות "האם מותר לפתוח באש על שר הביטחון?". ליברמן השיב: "מותר ואפילו רצוי".

בווידאו: מערכות כיפת ברזל שנפרסו בגוש דן ובדרום

שר החינוך בנט ביקר בבית משפחה שביתה נפגע מרקטה ואמר: "תושבי שדרות ועוטף עזה זכאים לביטחון כמו כל אזרח במדינת ישראל. אנחנו נתנגד לכל הפסקת אש שמאפשרת לחמאס להתחמש מחדש לקראת עוד סבב. זו לא הפסקת אש, זה שובר חינם לעוד ועוד סבבים. תושבי שדרות והעוטף אומרים לנו: ׳אנחנו מוכנים להכיל אם אתם תפתרו את הבעיה׳. לכן, כל מיני הפוגות למען חמאס לא מקובלות עלינו. זו לא הדרך. הדרך היא רק של עוצמה, רק של טיפול יסודי בחמאס".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תושב שפרעם נהרג בהתהפכות רכב בצפון; רעייתו ובנו התינוק נפצעו

אישום: חטפו גבר במטרה לסחוט את אחיו - ונעצרו בתום מרדף

משפט דומא: העליון הורה על שחרור הנאשם הקטין למעצר בית

למרות הדיווח על הפסקת האש צה"ל תקף באמצעות כלי טיס שלוש חוליות ששיגרו בלוני תבערה מצפון רצועת עזה ומדרומה לעבר ישראל. משרד הבריאות בעזה הודיע כי שני פלסטינים נפצעו בינוני בתקיפה הראשונה. הערב דיווחו הפלסטינים כי פלסטיני נוסף נפגע במתקפה השלישית.

קצין בכיר בחיל האוויר התייחס היום בשיחה עם כתבים לתקיפות האחרונות ברצועה, והבהיר כי "רצינו לפגוע קשה בתשתית מבלי לפגוע בפעילים". בנוגע לתקיפות נגד משגרים, הוסיף: "זה נהיה מאתגר. האויב לומד ומתקדם - אנחנו יודעים להתקדם יותר". מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל פועל על פי מדרגות תקיפה משתנות ובהתאם להערכות המצב והצורך המבצעי. אין בצה"ל דרקטיבה שלא לפגוע במחבלים. כל האפשרויות המבצעיות מוכנות להפעלה, מיעוטן כבר הופעל. הגורם המצוטט נתן תשובה לשאלה על פגיעה במחבלי חוליה ספציפית במהלך הלילה, לא התייחס לדרקטיבה כללית".

חרף הפסקת האש שסיימה את סבב הלחימה בן היממה בעוטף עזה, טרור העפיפונים והבלונים נמשך: שש שריפות פרצו היום בגזרת העוטף כתוצאה מבלוני תבערה. בין היתר פרצו דליקות בשדות של קיבוץ עלומים, ביער אסף שמחוני שבסמוך לנחל עוז ובאזור בארי. צוותי כבאות וקק"ל השתלטו על כל השריפות. כמו כן, בלון תבערה נפל בשדרות. מוקדם יותר, דיווחו גורמי ביטחון כי שריפה פרצה במועצה האזורית שער הנגב בעקבות בלוני תבערה ששוגרו ממרכז רצועת עזה. יש לציין כי תשובת חמאס לישראל בנוגע להמשך שיגור עפיפוני ובלוני התבערה הייתה עמומה והוא לא התחייב להפסיק את טרור העפיפונים. ההבנה בישראל היא שבארגון הטרור מתכוונים להמשיך בפעילות זו.

 בלון התבערה במושב גיאה
 

בלון התבערה במושב גיאה (חדשות עשר )

 

בתוך כך, ניקולאי מלדנוב, המתאם המיוחד של האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, התייחס למצב המתוח ואמר כי: "היום אנחנו עומדים במצב מסובך, אתמול היינו על סף מלחמה, וזה הסית את המאמצים המרוכזים של כולם כדי לוודא שנצא מהעימות. אני פונה אל הפלגים הפלסטינים - אל תעוררו אירועים חרגים בגדר, הפסיקו את ירי הרקטות והפצצות, אצרו את שיגור העפיפונים ותנו הזדמנות לשלום. אני פונה למדינת ישראל לרסן את התגובות שלה כלפי עזה"

עוד הוסיף מלדנוב כי "כל אחד צריך לעשות צעד אחורה, ואני מקווה שבמהלך הימים הקרובים נמשיך ונראה את התוצאות של המאמצים שלנו להגיל את המצב וליצור דרך פוליטית שתוביל את הצדדים קדימה". 

 השריפה בשדות של קיבוץ עלומים
 

השריפה בשדות של קיבוץ עלומים ( גומד)

 

מוקדם יותר היום, בפתח ישיבת הממשלה, התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להסלמה בדרום, ואמר כי "צה״ל הנחית מכה קשה על חמאס. אני מקווה שהם הבינו את המסר ואם לא הם יבינו זאת בהמשך". עוד הוסיף כי "שמעתי שאומרים שישראל הסכימה להפסקת אש שתאפשר את המשך טרור העפיפונים והבלונים - זה לא נכון".

ישיבת הממשלה התעכבה לאור פגישה בין השר נפתלי בנט לרה"מ לאור הביקורת שהפנה כלפיו. לאחר שהסתיימה הישיבה החל דיון הקבינט. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס גם הוא להסלמה בדרום, ואמר בפתח הישיבה כי "אין שום כוונה להכיל את הרקטות שנורות מרצועת עזה או את העפיפונים. אני מקווה שבחמאס יסיקו מסקנות, אם לא הם יצטרכו לשלם מחיר כבד". שר החינוך נפתלי בנט אמר כי "הפסקת אש בלי הפסקת טרור האש זו לא התרעה אלא כניעה".

ליברמן הוסיף כי "בסה"כ חמאס ספג מכה קשה, הושמדו מנהרות התקפיות, הושמדו אתרי ייצור ואתרי אחסון של תחמושת. מבחינת מדינת ישראל, 90% מהרקטות נפלו בשטח פתוח או שמערכות כיפת ברזל הצליחו ליירט אותן. עם זאת, אותן רקטות שכן פגעו בשטח ישראל וגם אותן אזעקות ואנשים שרצים לממ"דים או למקלטים, זו מציאות בלתי סבירה ואנחנו לא מתכוונים להשלים איתה".