נאנד פראליה, רויטרס

פראליה: "העם הקרואטי סומך על השחקנים - כל המדינה תצפה במשחק"

שחקנה לשעבר של מכבי חיפה הביע בשיחה עם חדשות עשר אופטימיות לגבי סיכויי הזכייה של הנבחרת שבה שיחק, ואף התייחס לתקופתו בארץ: "אני מתגעגע, מדובר בבית השני שלי"

קשר נבחרת קרואטיה לשעבר ננאד פראליה זכור לקהל הישראלי מהתקופה שבה שיחק במכבי חיפה, איתה זכה בשתי אליפויות. רגע לפני שנבחרתו תשחק היום (ראשון) מול צרפת בגמר הגביע העולמי, הביע בריאיון עם חדשות עשר אופטימיות לגבי זכייה היסטורית של קרואטיה וגם התייחס לתקופתו בישראל.

"יש לנו נבחרת שרצה ביחד כבר מספר שנים, אז השחקנים מכירים אחד את השני", אומר פראליה, "מה שעוד עוזר היא העובדה שהם משחקים ברמות הגבוהות ביותר, בקבוצות כמו ברצלונה, ריאל מדריד ואינטר".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

יממה לפני פסגת טראמפ-פוטין: דיווח על תקיפה רוסית בקוניטרה

תושב שפרעם נהרג בהתהפכות רכב בצפון; רעייתו ובנו התינוק נפצעו

בשוקר חשמלי וגז מדמיע: כתב אישום נגד 5 נערים שתקפו אריתראים

פראליה מבהיר בהמשך שלמרות החוזק של הנבחרת, אף אחד לא ציפה באמת שהיא תרשום הישג כזה, הטוב ביותר שלה מאז הגביע העולמי ב-1998, אז סיימה במקום השלישי בטורניר שנערך בצרפת. "העם הקרואטי מאמין בנבחרת וסומך על השחקנים, אבל אף אחד לא האמין שהטורניר הזה ייראה ככה".

 פראליה בתקופתו בנבחרת קרואטיה
 

מאמין בנבחרת. פראליה בתקופתו בנבחרת קרואטיה (רויטרס)

 

בהמשך הסביר פראליה במה הנבחרת שונה מזו שהפסידה לצרפת בחצי הגמר. "ב-1998 הייתה לנו נבחרת מצוינת והיינו צריכים לזכות בתואר", טוען פראליה, "אני מאמין אבל שמאז הכדורגל השתנה ויש לנו שחקנים שמסוגלים ללכת עד הסוף".

קרואטיה היא הנבחרת הראשונה בהיסטוריה של הגביע העולמי שמגיעה לגמר לאחר ששיחקה שלוש הארכות רצופות, בשמינית הגמר, רבע הגמר וחצי הגמר. אף על פי כן, פראליה לא חושב ששחקני הנבחרת יהיו עייפים.

"הנבחרת משחקת בשביל האנשים בקרואטיה והיא תעלה למגרש כאשר מלווים אותה הרבה רגשות", אומר פראליה, "העובדה שהיא שיחקה שלוש הארכות לא תשפיע עליה".

פראליה נשאר חיובי כאשר התבקש להתייחס לזהות המנצחת היום. "אנחנו חייבים לנצח כי זה הצ'אנס האחרון של הדור הנוכחי. אף אחד לא עובד היום בקרואטיה כי כולם רוצים לצפות במשחק ומאמינים שנהיה אלופי עולם. איך אומרים אצלכם בעברית 'יש בלאגן'".

 לוקה מודריץ' ומאמנו זלטקו דאליץ'
 

הצ'אנס האחרון של הדור הנוכחי. לוקה מודריץ' ומאמנו זלטקו דאליץ' (רויטרס )

 

כאשר פראליה נשאל לגבי העובדה שמדינה קטנה כמו קרואטיה הצליחה לרשום הישגים בזירת הכדורגל הבינלאומית, בעוד שישראל חולמת שנים על העפלה לגביע העולמי, הקשר לשעבר נזכר בתקופה שלו בישראל כדבר חיובי ומעריך כי היום שבו ישראל תעפיל לטורניר החשוב אינו רחוק.

"ישראל היא המדינה השנייה שלי ואני מאמין שבעתיד היא תשחק בגביע העולמי. יש בקוראטיה ובישראל כישרונות, אבל בשביל לרשום הישגים צריך לעבוד איתם ולהשקיע בהם. לא לקנות הרבה שחקנים זרים ולהגיע למצב שבו הנוער יגיע לבוגרים כשחקנים מוכנים, כמו שעובדים איתם אצלנו ובגרמניה למשל. בסך הכל אני מתגעגע לישראל ואני שמח שמערכת היחסים בין המדינות הקטנות והחזקות היא טובה. אני אוהב את מכבי חיפה מאוד וגם את העם שלכם".