נתניהו ועפיפון תבערה, רויטרס

נתניהו: "לא הסכמתי להפסקת אש שתאפשר את המשך טרור העפיפונים"

ליברמן: "אם חמאס לא יסיק מסקנות הוא ישלם מחיר כבד". הנייה: "עזה היא מבצר שלא ייפול" • חיל האוויר תקף חוליות ששיגרו בלוני תבערה. הקבינט דן בשעה זו בהסלמה בדרום

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה להסלמה בדרום, ואמר כי "צה״ל הנחית מכה קשה על חמאס. אני מקווה שהם הבינו את המסר ואם לא הם יבינו זאת בהמשך". עוד הוסיף כי "שמעתי שאומרים שישראל הסכימה להפסקת אש שתאפשר את המשך טרור העפיפונים והבלונים - זה לא נכון".

למרות הדיווח על הפסקת האש צה"ל תקף באמצעות כלי טיס שתי חוליות ששיגרו בלוני תבערה מצפון רצועת עזה ומדרומה לעבר ישראל. משרד הבריאות בעזה הודיע כי שני פלסטינים נפצעו בינוני בתקיפה הראשונה. מוקדם יותר, דיווחו גורמי ביטחון כי שריפה פרצה במועצה האזורית שער הנגב בעקבות בלוני תבערה ששוגרו ממרכז רצועת עזה.

ישיבת הממשלה התעכבה לאור פגישה בין השר נפתלי בנט לרה"מ לאור הביקורת שהפנה כלפיו. לאחר שהסתיימה הישיבה החל דיון הקבינט. שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא להסלמה בדרום, ואמר בפתח הישיבה כי "אין שום כוונה להכיל את הרקטות שנורות מרצועת עזה או את העפיפונים. אני מקווה שבחמאס יסיקו מסקנות, אם לא הם יצטרכו לשלם מחיר כבד". שר החינוך נפתלי בנט אמר כי "הפסקת אש בלי הפסקת טרור האש זו לא התרעה אלא כניעה". 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

משפט דומא: העליון הורה על שחרור הנאשם הקטין למעצר בית

פרשת ישראל ביתנו: משה קליסקי הורשע בתיווך לשוחד וזיוף מסמך

לאחר תשעה חודשים - הזמר קובי פרץ השתחרר מהכלא

שר החינוך נפתלי בנט
 

שר החינוך נפתלי בנט (חדשות עשר)

 

ליברמן הוסיף כי "בסה"כ חמאס ספג מכה קשה, הושמדו מנהרות התקפיות, הושמדו אתרי ייצור ואתרי אחסון של תחמושת. מבחינת מדינת ישראל, 90% מהרקטות נפלו בשטח פתוח או שמערכות כיפת ברזל הצליחו ליירט אותן. עם זאת, אותן רקטות שכן פגעו בשטח ישראל וגם אותן אזעקות ואנשים שרצים לממ"דים או למקלטים, זו מציאות בלתי סבירה ואנחנו לא מתכוונים להשלים איתה".

יו"ר הבית היהודי הוסיף כי "במשך שלושה חודשים אנחנו עדים לטרור אש של כאלף בלוני נפץ ותבערה על תושבי עוטף עזה. רק בימים האחרונים תושבי הדרום ספגו כמאתיים רקטות. בתזמון שנוח לו חמאס מכתיב שעכשיו תהיה הפסקת אש". בסיום דבריו אמר כי "אני ושרת המשפטים איילת שקד נתנגד בקבינט לכל הפסקת אש שמאפשרת לחמאס להתחמש מחדש ולהמשיך לשגר בלוני אש לעבר תושבי הדרום".

מוקדם יותר, כתב שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, בחשבון הטוויטר שלו להסלמה ולתפקודו של שר הביטחון: "ליברמן חייב להביא לקבינט הצעה לקביעת מדיניות ברורה מול עזה - מיטוט החמאס וחיסול הטרור , או אי-פרדות מכל אחריות אזרחית ויצירת קו גבול עם הרתעה מלאה כמו מול סוריה ולבנון. אין אופציה להמשיך במצב הקיים. זה לא הוגן כלפי תושבי עוטף עזה ופוגע בביטחון מדינת ישראל".

אמש, מחה השר בנט נגד הפסקת האש בחשבון הטוויטר: "הנוסחה לפיה לאחר חודשיים של שריפות ומאות רקטות על תושבי עוטף עזה, חמאס מכתיב לנו את הפסקת האש היא שגיאה חמורה. הבהרתי לפני חודשיים: הבלגה מולידה הסלמה. מי שמבליג על הפרת ריבונותנו ונמנע מפעולה יסודית גוזר עלינו מלחמת התשה מתמשכת. יש להורות לצה״ל לפעול בעוצמה, בתחכום וביסודיות".

השר ליברמן
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (חדשות עשר)

 

למרות הודעת חמאס והג'יהאד האסלאמי כי הושגו הבנות בנוגע להפסקת אש עם ישראל, נורו הלילה ארבעה פצמ"רים נוספים על יישובי עוטף עזה. מערכת "כיפת ברזל" יירטה פצמ"ר אחד. אזעקות נשמעו בין היתר בשדרות וביישובי המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב.

דובר צה"ל מסר כי הצבא תקף משגר פצמ"רים שממנו נורו הלילה שתי פצצות מרגמה נוספות. בכלי תקשורת ברצועה דווח כי מל"ט צה"לי תקף הלילה מזרחית לשכונת תופאח שבמזרח העיר עזה. על פי הדיווחים, מספר אנשים נפצעו מרסיסים. בסוכנות הידיעות "שיהאב" העזתית דיווחו כי צה"ל ניסה לפגוע בקבוצה של "אנשי התנגדות".

קצין בכיר בחיל האוויר התייחס היום בשיחה עם כתבים לתקיפות האחרונות ברצועה, והבהיר כי "רצינו לפגוע קשה בתשתית מבלי לפגוע בפעילים". בנוגע לתקיפות נגד משגרים, הוסיף: "זה נהיה מאתגר. האויב לומד ומתקדם - אנחנו יודעים להתקדם יותר".

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, אמר בהלוויה שנערכה בעזה לשני הנערים שנהרגו היום בתקיפה הישראלית: "אנחנו אומרים לאויב שהרג את הילדים שלנו, עזה היא מבצר שלא ייפול. עזה היא כמו ספינה שלא תטבע". הוא שב וקרא להסרת המצור על הרצועה.

לדבריו, "האויב מנסה לכפות כללי עימות חדשים - ההתנגדות אורבת לו, עונה לו וכופה את המשוואות שלה. הרבה גורמים פעלו אתמול על מנת להחזיר את עזה לרגיעה והמילה של ההתנגדות היא הייתה העליונה". הוא הבהיר: "לא ניתן לאויב לכפות כללי עימות חדשים".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, אמר בריאיון לתוכנית "בוקר אור" כי "אנחנו חוזרים למעשה לשגרה מוזרה. הילדים ילכו לקייטנות, הנוער ימשיך במחנות הקיץ, הגנים ייפתחו". לדבריו, "הנחיתי אתמול בהערכת המצב גם את הצוותים החינוכיים לדבר עם הילדים, לזהות מי בתחושות קשות. זאת שבת מאוד קשה".

הוא הוסיף: "מדהים לראות את התושבים, את הרעות בין כל התושבים בשכונה, אנשים שהבתים שהם נפגעו עסקו בלעזור זה לזה". דוידי סיפר כי הרקטה שפגעה אתמול בעיר נפלה כ-50 מטרים מביתו. "שמעתי כמו כל תושבי שדרות את האזעקה", אמר, "ברגע שנגמרה האזעקה ויצאנו מהמרחב המוגן, שמענו את הנפילות, רצתי לפה. יחד עם צוותי המקצוע, מד"א וכב"א, ניהלנו את האירוע".

מפקדת חמאס  שהותקפה ע"י צה"ל בבית לאהיא
 

מפקדת חמאס שהותקפה ע"י צה"ל בבית לאהיא (דו"צ)

 

"יש תחושות מאוד קשות אחרי 150 רקטות שנורות, אבל מחזק לראות תושבים שאכפת להם אחד מהשני, ולמרות הכול נמצאים פה ומנהלים את החיים", אמר דוידי. "ממשלת ישראל נמצאת איתנו בשיח ישיר. מבחינתי, ביום כזה אני יותר עסוק לא אם ראש הממשלה מגיע או לא, הדבר היותר מרכזי הוא הפסקת האש הזאת - אני לא כל כך מבין את המהות שלה".

הוא הוסיף כי "זה הבית שלנו. אני לא מבין את הפסקת האש הזו. אני לא רואה את חמאס מורתע". לדבריו, "מדינת ישראל ידעה להגיע לאיראן ולבצע פעולות מורכבות מאוד. אני מעריך שיש לנו ארסנל רחב מאוד שאפשר להשתמש בו - אני לא רואה בתים של מנהיגי חמאס תחת מתקפה, במנוסה, יש רק פגיעה בתשתיות. צריך לדעת שהשקט חייב לחזור לאזור".

בהמשך מסר דוידי כי "התחושות שלנו לגבי הפסקת האש המדומה הן קשות מאוד, מי שמחליט על פתיחת האש והפסקת האש זה חמאס - ולא מדינת ישראל. אני קורא מכאן לראש הממשלה ולשרי הקבינט להיות עם התושבים, לרדת לדרום ולשמוע את רחשי ליבם על סוף השבוע הקשה ביותר שהיה כאן מאז 'צוק איתן'".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר גם הוא בתוכנית "בוקר אור" כי הקבינט המדיני-ביטחוני לא פועל בשנים האחרונות בנוגע למצב בעזה "בגלל פחד פוליטי". לדבריו, "אסור לערבב פוליטיקה וביטחון". הוא שב וטען כי הפסקת האש הוכרעה בהחלטת חמאס, ולא הצד הישראלי, והוא קרא לאימוץ המלצות מערכת הביטחון בנוגע למצב ברצועה.

מפיקוד העורף נמסר הבוקר כי הוחלט על חזרה מלאה לשגרה, וביטול ההנחיות על שהייה סמוך למרחב מוגן ואיסור התכנסות. מוקדם יותר הוחלט במועצות האזוריות שדות נגד ואשכול, לאחר הערכת מצב עם גורמי צבא, כי הלימודים והקייטנות יתקיימו כסדרן במקום בו קיים מרחב מוגן שניתן להגיע אליו בזמן ההתראה. המועצות והעיריות מפעילות מרכזי חירום וצוותים שמסייעים לתושבים.

דיווח על הפצצת מזל"ט צה"ל בעיר עזה
 

דיווח על הפצצת מזל"ט צה"ל בעיר עזה (חדשות עשר)

 

לפי נתונים שמסר אמש דובר צה"ל, החל מהשעה 15:00, זוהו כ-100 שיגורים מרצועת עזה לעבר שטח מדינת ישראל. יחד עם השיגורים בלילה הקודם ובשעות הבוקר שאחריו, מדובר ביותר מ-150 שיגורים. יותר מ-30 מהם יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל", וכ-75 נפלו בשטחים פתוחים. 

קודם לכן מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "נרחיב את התגובה ככל שיידרש. אם חמאס לא יבין את המסר היום - הוא יבין את זה מחר". במקביל, גורם ביטחוני בכיר אמר בשיחה עם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, כי "אם חמאס לא יעצור את האש נסלים את התקיפות". בכיר ישראלי הוסיף כי "ישראל הבהירה לחמאס באמצעות מצרים ושליח האו"ם כי היא דורשת שכל הפסקת אש תכלול גם את שילוח העפיפונים והבלונים".