צפוי לפרוש מההסכם. טראמפ, רויטרס

טראמפ: "ארוץ לנשיאות גם ב-2020 - אין מישהו שיוכל להביס אותי"

נשיא ארה"ב אמר בריאיון בעת ביקורו בבריטניה כי "כולם רוצים שארוץ". על ברקזיט: "הוא קורה בגלל המהגרים, הם שינו את אירופה לרעה" • צפו: מחאת ענק בסקוטלנד נגד הביקור

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר בריאיון לעיתון הבריטי "דיילי מייל" שפורסם הלילה (ראשון) כי בכוונתו להתמודד פעם נוספת לנשיאות ארצות הברית, בבחירות הקרובות שייערכו בשנת 2020. "זו כוונתי, נראה שכולם רוצים שארוץ", אמר טראמפ, המבקר בבריטניה בימים אלה, "איני רואה אף אחד מהמפלגה הדמוקרטית שיוכל להביס אותי. אני מכיר את כולם ואיני חושב שמישהו מהם מסוגל לעשות זאת".

נוסף על כך, התייחס טראמפ לפרישתה הצפויה של בריטניה מהאיחוד האירופי. לטענתו, המהלך קורה בעיקר בגלל המהגרים שהגיעו לאירופה. "לדעתי, אנשים בבריטניה מעוניינים לקבל למדינתם רק את מי שהם רוצים", אמר טראמפ, "מה שקורה ברחבי אירופה הוא עצוב מאוד".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
הפסקת אש?: פצמ"רים נוספים נורו לעוטף עזה; צה"ל תקף בתגובה

בהלה בגרינלנד: קרחון ענק מאיים על כפר קטן, חלק מהתושבים פונו

פול גז בניוטרל: רפורמת לימודי הנהיגה יוצאת לדרך - מוקדם מדי?

 הנשיא טראמפ נפגש עם המלכה אליזבת
 

הנשיא טראמפ בפגישה עם המלכה אליזבת (רויטרס)

 


"אני רואה מה קורה באירופה", הוסיף טראמפ, "מדינות שלא הייתה בהן פשיעה כלל מלאות במעשים כאלה. ההגירה שינתה את אירופה באופן רציני, ואיני מתכוון בצורה חיובית. ארה"ב מלאה מהגרים, אך זה תלוי בדברים רבים, ובהם השכלה ועבודה". בהקשר זה, התייחס טראמפ לסערת הפרדת ילדי המהגרים מהוריהם ואמר כי "לא אהבתי את התמונות שהראו את ההפרדה, והחלטתי להפסיק זאת. אולם, כעת כאשר אין הפרדה, יש לכך מחיר".

טראמפ סיפר גם על פגישתו עם אליזבת, מלכת בריטניה. "שוחחתי עמה על הברקזיט", אמר הנשיא האמריקני, "היא אמרה, והיא צודקת, שהמהלך הזה הוא בעיה מאוד מורכבת. אני חושב שאף אחד לא תיאר לעצמו עד כמה זה יהיה מסובך. כולם חשבו שזה יהיה יחסית פשוט".

הנשיא האמריקני שיבח את המלכה הבריטית וטען כי היא מתפקדת היטב, חרף גילה המופלג. "היא אישה מדהימה, מאוד חדה", סיפר טראמפ, "היא מנתה בפניי את כל נשיאי ארצות הברית שפגשה בעבר, החל מהארי טרומן. היא מאוד יפה – מבפנים ומבחוץ. היא אישה יפה".

טראמפ התייחס גם לפסגה ההיסטורית עם שליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און. "הוא מאוד חכם, אישיות דגולה. הוא מצחיק וקשוח, טוב במשא ומתן", אמר הנשיא האמריקני, והוסיף כי "בוודאי שהוא דיקטטור אכזר, אך כך גם אחרים".

 בובת הנשיא טראמפ כתינוק עם חיתול בסקוטלנד
 

בובת הנשיא טראמפ כתינוק עם חיתול בסקוטלנד (יוטיוב)

 

ברקע ביקורו של טראמפ, כעשרת אלפים אנשים מחו באדינבורו שבסקוטלנד נגד הגעת הנשיא למועדון הגולף באזור שבבעלותו. המפגינים צעדו ברחובות העיר, ומעטים אף הגיעו למגרש הגולף שבו שהה וקראו: "אין טראמפ, אין גזענות בארה"ב".

גוון אירווינג בת ה-68, שהגיעה מגלזגו, הבהירה כי המחאה היא נגד הנשיא בלבד, ואין לה קשר לאזרחי ארצות הברית. "טראמפ הוא חרפה לתפקיד נשיא ארצות הברית", אמרה אירווינג, "מעולם לא הגעתי להפגין לפני כן, אבל הוא מפחיד ומעוניין ללבות את המחלוקות ברחבי אירופה. הרבה אמריקנים שמחו על המחאה, הם הבינו שהיא לא אנטי-אמריקנית".

בד בבד, הופרחה לאוויר בובת ענק באורך שישה מטרים של הנשיא טראמפ – כתינוק עם חיתול בעל מבט זועף. ליאו מארי, מארגן המיצג, הגיע מלונדון כדי להפריח אותו לעיני כול. "אנשים היו כל כך נלהבים לגבי זה", אמר מארי, "הייתי בהרבה מחאות במהלך חיי, אך פה דעת הכלל הייתה מגובשת לגמרי".

כזכור, הממשל בסקוטלנד הודיע לממשלת בריטניה שאם טראמפ יבקר בחבל הארץ - על הממשלה לשאת בהוצאות, כך פורסם לפני כשבועיים באתר "בלומברג" האמריקני. במכתב פנייה ששלח שר המשפטים של סקוטלנד, חומזה יוסאף, לממשל הבריטי, נטען כי עלותן של הוצאות האבטחה של ביקור נשיא ארצות הברית, הוא כ-6 וחצי מיליון דולרים – כך על פי הערכת המשטרה המקומית. על פי הטענות, על מנת לאבטח את טראמפ יידרשו אלפי שוטרים, ולסקוטלנד שמתפקדת כאוטונומיה בלבד ושייכת לבריטניה, אין את הסכומים הדרושים.