הנזקים בבניין בשדרות , דוברות המשטרה

חזרה לשגרה מתוחה: למרות הפסקת האש - שיגורים מעזה גם הלילה

חרף ההודעה על הסכמות בין ישראל לחמאס, פצמ"רים נוספים נורו וצה"ל תקף בתגובה. בוטלו ההנחיות המיוחדות לתושבים • ראש עיריית שדרות: "זה הבית שלנו - השקט חייב לחזור"

  • פורסם ב:
  • 15/07/2018 01:45
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/07/2018 07:31
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

אש בדרום: למרות הודעת חמאס והג'יהאד האסלאמי כי הושגו הבנות בנוגע להפסקת אש עם ישראל, נורו הלילה (ראשון) ארבעה פצמ"רים נוספים על יישובי עוטף עזה. מערכת "כיפת ברזל" יירטה פצמ"ר אחד. אזעקות נשמעו בין היתר בשדרות וביישובי המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב.

דובר צה"ל מסר כי הצבא תקף משגר פצמ"רים שממנו נורו הלילה שתי פצצות מרגמה נוספות. בכלי תקשורת ברצועה דווח כי מל"ט צה"לי תקף הלילה מזרחית לשכונת תופאח שבמזרח העיר עזה. על פי הדיווחים, מספר אנשים נפצעו מרסיסים.  בסוכנות הידיעות "שיהאב" העזתית דיווחו כי צה"ל ניסה לפגוע בקבוצה של "אנשי התנגדות".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
בהלה בגרינלנד: קרחון ענק מאיים על כפר קטן, חלק מהתושבים פונו

פול גז בניוטרל: רפורמת לימודי הנהיגה יוצאת לדרך - מוקדם מדי?

הכחול היום - אדום מאוד: מבוכה במצעד "יום הבסטיליה" בפריז

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, אמר בריאיון לתוכנית "בוקר אור" כי "אנחנו חוזרים למעשה לשגרה מוזרה. הילדים ילכו לקייטנות, הנוער ימשיך במחנות הקיץ, הגנים ייפתחו". לדבריו, "הנחיתי אתמול בהערכת המצב גם את הצוותים החינוכיים לדבר עם הילדים, לזהות מי בתחושות קשות. זאת שבת מאוד קשה".

הוא הוסיף: "מדהים לראות את התושבים, את הרעות בין כל התושבים בשכונה, אנשים שהבתים שהם נפגעו עסקו בלעזור זה לזה". דוידי סיפר כי הרקטה שפגעה אתמול בעיר נפלה כ-50 מטרים מביתו. "שמעתי כמו כל תושבי שדרות את האזעקה", אמר, "ברגע שנגמרה האזעקה ויצאנו מהמרחב המוגן, שמענו את הנפילות, רצתי לפה. יחד עם צוותי המקצוע, מד"א וכב"א, ניהלנו את האירוע".

מפקדת חמאס  שהותקפה ע"י צה"ל בבית לאהיא
 

מפקדת חמאס שהותקפה ע"י צה"ל בבית לאהיא(דו"צ )

 

"יש תחושות מאוד קשות אחרי 150 רקטות שנורות, אבל מחזק לראות תושבים שאכפת להם אחד מהשני, ולמרות הכול נמצאים פה ומנהלים את החיים", אמר דוידי. "ממשלת ישראל נמצאת איתנו בשיח ישיר. מבחינתי, ביום כזה אני יותר עסוק לא אם ראש הממשלה מגיע או לא, הדבר היותר מרכזי הוא הפסקת האש הזאת - אני לא כל כך מבין את המהות שלה".

הוא הוסיף כי "זה הבית שלנו. אני לא מבין את הפסקת האש הזו. אני לא רואה את חמאס מורתע". לדבריו, "מדינת ישראל ידעה להגיע לאיראן ולבצע פעולות מורכבות מאוד. אני מעריך שיש לנו ארסנל רחב מאוד שאפשר להשתמש בו - אני לא רואה בתים של מנהיגי חמאס תחת מתקפה, במנוסה, יש רק פגיעה בתשתיות. צריך לדעת שהשקט חייב לחזור לאזור".

בהמשך מסר דוידי כי "התחושות שלנו לגבי הפסקת האש המדומה הן קשות מאוד, מי שמחליט על פתיחת האש והפסקת האש זה חמאס - ולא מדינת ישראל. אני קורא מכאן לראש הממשלה ולשרי הקבינט להיות עם התושבים, לרדת לדרום ולשמוע את רחשי ליבם על סוף השבוע הקשה ביותר שהיה כאן מאז 'צוק איתן'".

יו"ר המחנה הציוני אמר גם הוא בתוכנית "בוקר אור" כי הקבינט המדיני-ביטחוני לא פועל בשנים האחרונות בנוגע למצב בעזה "בגלל פחד פוליטי". לדבריו, "אסור לערבב פוליטיקה וביטחון". הוא שב וטען כי הפסקת האש הוכרעה בהחלטת חמאס, ולא הצד הישראלי, והוא קרא לאימוץ המלצות מערכת הביטחון בנוגע למצב ברצועה. 

 הפגיעה בבנין בשדרות
 

הפגיעה בבנין בשדרות (דוברות המשטרה)

 

מפיקוד העורף נמסר הבוקר כי הוחלט על חזרה מלאה לשגרה, וביטול ההנחיות על שהייה סמוך למרחב מוגן ואיסור התכנסות. מוקדם יותר הוחלט במועצות האזוריות שדות נגד ואשכול, לאחר הערכת מצב עם גורמי צבא, כי הלימודים והקייטנות יתקיימו כסדרן במקום בו קיים מרחב מוגן שניתן להגיע אליו בזמן ההתראה. המועצות והעיריות מפעילות מרכזי חירום וצוותים שמסייעים לתושבים.

"חמאס מכתיב לנו את הפסקת האש"

הבוקר דווח כי שני בני אדם נהרגו ונוסף נפצע קשה בפיצוץ בעיר עזה. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי ההרוגים הם אחמד חסאן, בן 35, ובנו, בן 13. המשטרה המקומית פתחה בחקירה לבירור נסיבות המקרה, ובחלק מכלי התקשורת דווח כי חסאן היה פעיל בארגון "גדודי חללי אל-אקצא", ואף היה מעורב בהכנת רקטות. 

כזכור, אמש מסרו גורמים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי כי הושגה הפסקת אש עם ישראל, בתיווך המודיעין המצרי. גורם ביטחוני בכיר הבהיר כי "רק העובדות בשטח יכתיבו את המשך התגובה שלנו". גורמים בקואליציה גינו את הפסקת האש עם חמאס. "הנוסחה לפיה לאחר חודשיים של שריפות ומאות רקטות על תושבי עוטף עזה, חמאס מכתיב לנו את הפסקת האש היא שגיאה חמורה", כתב השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי בנט, "מי שמבליג על הפרת ריבונותנו ונמנע מפעולה יסודית גוזר עלינו מלחמת התשה מתמשכת. יש להורות לצה"ל לפעול בעוצמה, בתחכום וביסודיות".

המתיחות בעזה
 

המתיחות בעזה (רויטרס)

 


חבר הכנסת אורן חזן כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ההחלטה ללכת להפסקת אש היא הזויה ופחדנית. הרי מחר יהיו שוב עפיפונים ושוב שרפות - ומה אז? תרשו לי לנחש: כלום". "לצערי החמאס מכתיב את הטון ולא הממשלה, שבמקום לשלוח את המחבלים למחילות ולהחזיר את ההרתעה - נוהגת ברפיסות ויד רכה ושולחת את אזרחינו לממ"דים", הוסיף חזן, בצדק תושבי הדרום חשים מרומים". לאחר שהירי המשיך במהלך הלילה, כתב חזן כי "לפי ההתפתחויות זה נראה יותר כמו הפסקת אוכל מאשר הפסקת אש".

לפי נתונים שמסר אמש דובר צה"ל, החל מהשעה 15:00, זוהו כ-100 שיגורים מרצועת עזה לעבר שטח מדינת ישראל. יחד עם השיגורים בלילה הקודם ובשעות הבוקר שאחריו, מדובר ביותר מ-150 שיגורים. יותר מ-30 מהם יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל", וכ-75 נפלו בשטחים פתוחים. 

קודם לכן מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "נרחיב את התגובה ככל שיידרש. אם חמאס לא יבין את המסר היום - הוא יבין את זה מחר". במקביל, גורם ביטחוני בכיר אמר בשיחה עם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, כי "אם חמאס לא יעצור את האש נסלים את התקיפות". בכיר ישראלי הוסיף כי "ישראל הבהירה לחמאס באמצעות מצרים ושליח האו"ם כי היא דורשת שכל הפסקת אש תכלול גם את שילוח העפיפונים והבלונים".

היום צפוי להתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון בנוגע למצב בדרום. השר יובל שטייניץ, חבר הקבינט, אמר בריאיון לתוכנית "המגזין" כי אירועי היממה האחרונה הם "המחשה לחמאס ולתושבי עזה מה עשוי להיות מחיר ההסלמה, או שזה הולך להסדרה - או להסלמה". לטענתו, "אנחנו לא רוצים בהסלמה כרגע. מי שמנסה לחולל הסלמה כרגע זה האיראנים, בגיבוי של אבו מאזן, שבכוונה חונק את עזה הומניטרית, מפסיק את המשכורות כדי לעורר שם הסלמה, על הגב של שני מיליון פלסטינים".

שטייניץ הבהיר כי "אנחנו לא מעוניינים בהסלמה", אולם ציין: "אם יכפו עלינו הסלמה, אם לא תהיה ברירה, אני חושב שהפעם לא תהיה לנו ברירה אלא ללכת עד הסוף, עד שלטון חמאס. במבצע קרקעי, בכל האמצעים". בנוגע למגעים האפשריים להפסקת אש, הוא הוסיף כי "אני לא סומך על הבטחה ל-20 שנות שקט, לא נסמוך על הצד השני יותר מדי, בטח לא על חמאס שרוצה להשמיד אותנו".