יותר מ-150 שיגורים ביממה; "הושגה הפסקת אש בין ישראל לחמאס"

שני פצמ"רים נורו גם לאחר הכרזת הפלסטינים על ההסכם עם ישראל. צה"ל: תקפנו את עמדת חמאס שממנה בוצע הירי • גורם ביטחוני בכיר: "רק העובדות בשטח יכתיבו את תגובתנו"

אש בדרום: אזעקת צבע אדום נשמעה הלילה (ראשון) מעט אחרי חצות במועצה האזורית אשכול. דובר צה"ל מסר כי זוהו שני שיגורים לעבר ישראל, וכי הצבא תקף את המשגר שממנו נורו הפצמ"רים האחרונים.

זאת, לאחר שגורמים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי מסרו אמש כי הושגה הפסקת אש עם ישראל, בתיווך המודיעין המצרי. גורם ביטחוני בכיר הבהיר כי "רק העובדות בשטח יכתיבו את המשך התגובה שלנו". חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, השר נפתלי בנט, מסר כי "מי שמבליג על הפרת ריבונותנו ונמנע מפעולה יסודית גוזר עלינו מלחמת התשה מתמשכת. יש להורות לצה"ל לפעול בעוצמה, בתחכום וביסודיות".

מוקדם יותר מסרו מקורות פלסטינים כי "חלה התפתחות חיובית" בעניין זה הערב. בערוץ הטלוויזיה של הג'יהאד האסלאמי צוטט בכיר הארגון דאוד שיהאב, שאמר כי "הסכמנו להצעה המצרית להתחיל בהפסקת אש החל מהשעה 20:00, בתנאי שישראל תתחייב גם היא להפסקת האש".

לפי נתונים שמסר אמש דובר צה"ל, החל מהשעה 15:00, זוהו כ-100 שיגורים מרצועת עזה לעבר שטח מדינת ישראל. יחד עם השיגורים בלילה הקודם ובשעות הבוקר שאחריו, מדובר ביותר מ-150 שיגורים. יותר מ-30 מהם יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל", וכ-75 נפלו בשטחים פתוחים. 

קודם לכן מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "נרחיב את התגובה ככל שיידרש. אם חמאס לא יבין את המסר היום - הוא יבין את זה מחר". במקביל, גורם ביטחוני בכיר אמר בשיחה עם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, כי "אם חמאס לא יעצור את האש נסלים את התקיפות". בכיר ישראלי הוסיף כי "ישראל הבהירה לחמאס באמצעות מצרים ושליח האו"ם כי היא דורשת שכל הפסקת אש תכלול גם את שילוח העפיפונים והבלונים".

דיווח על הפצצת מזל"ט צה"ל בעיר עזה
 

מבנה של חמאס בעזה שהותקף ע"י צה"ל (חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

"נלחמים על הזכות להיות הורים": אלפים הפגינו על חוק הפונדקאות

מונדיאל 2018 מתקרב לשריקת הסיום: הקרואטים השתלטו על מוסקבה

"מייצר תסיסה ומערער ריבונותנו בבירה": צו סגירה לכנס בי-ם

שתי רקטות התפוצצו אתמול בשטח העיר שדרות. אחת מהן פגעה בבית פרטי וכתוצאה מכך נפגעו ארבעה בני משפחה באורח קל ופונו לבית החולים ברזילי באשקלון. הרקטה השנייה נפלה בחצר בית כנסת, ללא נפגעים. אב המשפחה, אהרון בוכריס, סיפר: "ישבנו בסלון, כל הזכוכית של הסלון נפלה. הכול התפוצץ, כל הבית היה עשן". לדבריו, "היה הרבה לחץ, צעקות, הלם. דם, הרבה דם. כל הבית הלך, הסלון הלך". לדבריו, "הבית שלי כמו אחרי מלחמה".

אתמול, תקף צה"ל עשרות מטרות של חמאס בשטח רצועת עזה, כולל בניין ששימש כמתקן אימונים ללוחמה בשטח בנוי של הארגון, שתי מנהרות, מפקדה של גדוד חמאס בבית לאהיא ויעדים נוספים. "ארגון הטרור חמאס הוא האחראי על כל המתבצע מרצועת עזה וממנה והוא שנושא באחראיות למצב", נמסר מדובר צה"ל, "צה"ל ערוך למגוון תרחישים שילכו ויתעצמו על פי הערכת המצב והצורך המבצעי".

בהודעה רשמית מטעם ארגון חמאס נמסר כי הוא "לא נסוג ממשוואת הפגזה מול הפגזה". עוד נמסר כי "אנחנו מטילים על ישראל את האחריות המלאה לכל ההשלכות של ההסלמה האחרונה ולתוצאותיה. על האויב הישראלי להבין היטב את המשוואה".

 איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה
 

איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה (דובר צה"ל)

 

ממשרד החינוך נמסר כי ביישובי עוטף עזה הנמצאים במרחק של עד 7 ק"מ מגדר הגבול ניתן לקיים פעילות בית הספר של החופש הגדול, קייטנות וכל פעילות אחרת של מערכת החינוך אך ורק במוסדות המאפשרים כניסה למרחב מוגן תקני בזמן ההתראה העומד לרשות הסגלים והתלמידים. נאסר לחלוטין על פעילות חוץ בשטח זה, ונקבע כי יציאה לפעילות מחוץ לאזור עוטף עזה מחייבת אישור ספציפי של אוגמ"ר עזה או חטמ"ר הרלוונטי. ביישובים בטווח של 40-7 ק"מ מעזה נשמרת שגרה מלאה. 

הנשיא ראובן ריבלין התייחס אמש להסלמה בדרום, ומסר כי "אלה ימים לא קלים, ואנו לא נאפשר להם להפוך שגרה". בפנייה לתושבי עוטף עזה, אמר כי "העמידה האיתנה שלכם, הכוחות המופלאים שלכם, הם השראה עבור כולנו. גם בשעה שהצופרים רועמים והקרקע בוערת, אתם ממשיכים לחרוש, לעבד, להלך בשבילי חבל הארץ האהוב בו אתם גרים". לדבריו, "נמשיך ונכה במבקשי רעתנו ולא נשקוט עד אשר ישוב השקט לדרום".

היום צפוי להתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון בנוגע למצב בדרום. השר יובל שטייניץ, חבר הקבינט, אמר בריאיון לתוכנית "המגזין" כי אירועי היממה האחרונה הם "המחשה לחמאס ולתושבי עזה מה עשוי להיות מחיר ההסלמה, או שזה הולך להסדרה - או להסלמה". לטענתו, "אנחנו לא רוצים בהסלמה כרגע. מי שמנסה לחולל הסלמה כרגע זה האיראנים, בגיבוי של אבו מאזן, שבכוונה חונק את עזה הומניטרית, מפסיק את המשכורות כדי לעורר שם הסלמה, על הגב של שני מיליון פלסטינים".

שטייניץ הבהיר כי "אנחנו לא מעוניינים בהסלמה", אולם ציין: "אם יכפו עלינו הסלמה, אם לא תהיה ברירה, אני חושב שהפעם לא תהיה לנו ברירה אלא ללכת עד הסוף, עד שלטון חמאס. במבצע קרקעי, בכל האמצעים". בנוגע למגעים האפשריים להפסקת אש, הוא הוסיף כי "אני לא סומך על הבטחה ל-20 שנות שקט, לא נסמוך על הצד השני יותר מדי, בטח לא על חמאס שרוצה להשמיד אותנו".

 תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה (רשת אל-קודס)

 

כמו כן, גורם ביטחוני מסר לחדשות עשר כי הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט אמר בהערכת מצב שערך אתמול באוגדת עזה: "אין יותר הכלה של הירי מעזה. ממשיכים בגל התקיפות, אלא אם מהלך מדיני יעצור זאת בשעות הקרובות". בהערכת המצב באוגדת עזה השתתפו גם מפקד פיקוד הדרום אלוף הרצי הלוי, ראש אגף המבצעים אלוף אהרון חליוה, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס ומפקדים נוספים. מדובר צה"ל נמסר כי בהערכת המצב הוצגה פעילות הכוחות ומוכנותם להגברת עוצמת הצעדים המבצעים ככל שיידרש.

"צה"ל פועל כנגד פעילות הטרור המובלת על ידי ארגון הטרור חמאס במרחב הגדר, נגד שיגורים על יישובי הדרום וטרור האש", עוד נמסר מדובר צה"ל, "צה"ל יגביר את עוצמת תקיפותו ברצועה ככל שיידרש. נמשיך לפועל לשיפור המציאות הביטחונית ולחיזוק תחושת הביטחון של תושבי הדרום".

גורם בכיר הוסיף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים התייעצויות שוטפות עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון, וכי הוחלט על פעילות תקיפה מול התוקפנות מעזה. "ישראל תגביר את העוצמה ככל שיידרש", הבהיר הגורם.