שטייניץ: "אם נגיע להסלמה - צריך ללכת עד הסוף, לשלטון חמאס"

השר אמר בריאיון לחדשות עשר כי אירועי היממה האחרונה הם "המחשה לחמאס מה עשוי להיות מחיר ההסלמה". לקראת כינוס הקבינט, הוא הבהיר: "אנחנו לא מעוניינים בהסלמה"

השר יובל שטייניץ, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אמר אמש (שבת) בריאיון לתוכנית "המגזין" כי אירועי היממה האחרונה באזור הדרום וברצועת עזה "זה חשוב ביותר - זאת המחשה לחמאס ולתושבי עזה מה עשוי להיות מחיר ההסלמה, או שזה הולך להסדרה - או להסלמה".

"אנחנו לא רוצים בהסלמה כרגע", טען שטייניץ, "מי שמנסה לחולל הסלמה כרגע זה האיראנים, בגיבוי של אבו מאזן, שבכוונה חונק את עזה הומניטרית, מפסיק את המשכורות כדי לעורר שם הסלמה, על הגב של שני מיליון פלסטינים". שטייניץ הבהיר כי "אנחנו לא מעוניינים בהסלמה", אולם ציין: "אם יכפו עלינו הסלמה, אם לא תהיה ברירה, אני חושב שהפעם לא תהיה לנו ברירה אלא ללכת עד הסוף, עד שלטון חמאס. במבצע קרקעי, בכל האמצעים".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דם, יזע, דמעות ובעיקר אופי: כך קרואטיה הגיעה לגמר המונדיאל

קניה: 8 קרנפים מזן נכחד מתו לאחר שהועברו לשמורת טבע חדשה

באופוזיציה תוקפים עקב ההסלמה בדרום: "הקבינט יושב רגל על רגל"

לדבריו, "בניגוד לאיראן ואבו מאזן, יש גם כוחות חיוביים, כמו המצרים והאמריקנים, שמעורבים בניסיונות להקל על המצב ההומינטרי בעזה, וגם אנחנו מעורבים בכך ומעוניינים בכך. אבל אנחנו לא יודעים להיכן זה ילך". בנוגע למגעים האפשריים להפסקת אש, הוא הוסיף כי "אני לא סומך על הבטחה ל-20 שנות שקט, לא נסמוך על הצד השני יותר מדי, בטח לא על חמאס שרוצה להשמיד אותנו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר מוקדם יותר כי "נרחיב את התגובה ככל שיידרש. אם חמאס לא יבין את המסר היום - הוא יבין את זה מחר". גורם ביטחוני אמר לחדשות עשר כי הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אמר בהערכת מצב שערך מוקדם יותר באוגדת עזה: "אין יותר הכלה של הירי מעזה. ממשיכים בגל התקיפות, אלא אם מהלך מדיני יעצור זאת בשעות הקרובות".

ליברמן, נתניהו ואיזנקוט בטקס לציון 50 שנה לבה"ד 1
 

ליברמן, נתניהו ואיזנקוט בטקס לציון 50 שנה לבה"ד 1(אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

במקביל, גורם ביטחוני בכיר אמר בשיחה עם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, כי "אם חמאס לא יעצור את האש נסלים את התקיפות". עם זאת, דיפלומט מערבי בכיר שמעורה במגעי הפסקת האש בין ישראל לחמאס, מסר לחדשות עשר כי "המגעים להחזרת הרגיעה נמצאים בשלב מתקדם. יש שיחות אינטנסיביות". בכיר ישראלי הוסיף כי "ישראל הבהירה לחמאס באמצעות מצרים ושליח האו"ם כי היא דורשת שכל הפסקת אש תכלול גם את שילוח העפיפונים והבלונים".

בהערכת המצב באוגדת עזה השתתפו גם מפקד פיקוד הדרום אלוף הרצי הלוי, ראש אגף המבצעים אלוף אהרון חליוה, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס ומפקדים נוספים. מדובר צה"ל נמסר כי בהערכת המצב הוצגה פעילות הכוחות ומוכנותם להגברת עוצמת הצעדים המבצעים ככל שיידרש.

"צה"ל פועל כנגד פעילות הטרור המובלת על ידי ארגון הטרור חמאס במרחב הגדר, נגד שיגורים על יישובי הדרום וטרור האש", עוד נמסר מדובר צה"ל, "צה"ל יגביר את עוצמת תקיפותו ברצועה ככל שיידרש. נמשיך לפועל לשיפור המציאות הביטחונית ולחיזוק תחושת הביטחון של תושבי הדרום".

גורם בכיר הוסיף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים התייעצויות שוטפות עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון, וכי הוחלט על פעילות תקיפה מול התוקפנות מעזה. "ישראל תגביר את העוצמה ככל שיידרש", הבהיר הגורם.

היום צפוי הקבינט המדיני-ביטחוני להתכנס לדיון בנושא ההסלמה ברצועת עזה, לאחר ישיבת הממשלה השבועית בשעות הצהריים. במקביל, נמשכים המגעים בתיווך בין-לאומי להשגת הבנות בין ישראל לשלטון חמאס ברצועת עזה על מנת להגיע לרגיעה, לאחר שיגור כמאה רקטות מהרצועה לעבר ישראל ותקיפות נרחבות של כוחות צה"ל בשטח עזה.

כמה משרי הקבינט המדיני-ביטחוני קיבלו עדכונים כבר במהלך הלילה הקודם. מועד הישיבה תלוי בהסלמה בדרום בזמן הקרוב, ואם הירי יחריף ויהיו נפגעים נוספים בצד הישראלי, אין לפסול את האפשרות כי כבר הלילה הקבינט יתכנס. בכל מקרה, נראה כי בשלב זה הממשלה נמצאת במצב שבו היא לא מעוניינת להוביל למבצע נרחב בעזה בשלב זה, אולם גם לא מוכנה לנקוט צעדים משמעותיים כדי למנוע מצב כזה.