"איזנקוט אמר: 'ממשיכים לתקוף, אלא אם מהלך מדיני יעצור זאת'"

גורם ביטחוני אמר שהרמטכ"ל הבהיר: "אין עוד הכלה של הירי מעזה", אך דיפלומט מערבי מסר כי יש התקדמות במגעים לרגיעה • רה"מ: "אם חמאס לא יבין את המסר היום - יבין מחר"

גורם ביטחוני מסר הערב (שבת) לחדשות עשר כי הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט אמר בהערכת מצב שערך מוקדם יותר באוגדת עזה: "אין יותר הכלה של הירי מעזה. ממשיכים בגל התקיפות, אלא אם מהלך מדיני יעצור זאת בשעות הקרובות". במקביל, גורם ביטחוני בכיר אמר בשיחה עם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, כי "אם חמאס לא יעצור את האש נסלים את התקיפות". ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף: "נרחיב את התגובה ככל שיידרש. אם חמאס לא יבין את המסר היום - הוא יבין את זה מחר".

עם זאת, דיפלומט מערבי בכיר שמעורה במגעי הפסקת האש בין ישראל לחמאס, מסר לחדשות עשר כי "המגעים להחזרת הרגיעה נמצאים בשלב מתקדם. יש שיחות אינטנסיביות. השעה הקרובה תהיה קריטית". בכיר ישראלי הוסיף כי "ישראל הבהירה לחמאס באמצעות מצרים ושליח האו"ם כי היא דורשת שכל הפסקת אש תכלול גם את שילוח העפיפונים והבלונים".

 איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה
 

איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה( דובר צה"ל)

 

בהערכת המצב באוגדת עזה השתתפו גם מפקד פיקוד הדרום אלוף הרצי הלוי, ראש אגף המבצעים אלוף אהרון חליוה, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס ומפקדים נוספים. מדובר צה"ל נמסר כי בהערכת המצב הוצגה פעילות הכוחות ומוכנותם להגברת עוצמת הצעדים המבצעים ככל שיידרש.

"צה"ל פועל כנגד פעילות הטרור המובלת על ידי ארגון הטרור חמאס במרחב הגדר, נגד שיגורים על יישובי הדרום וטרור האש", עוד נמסר מדובר צה"ל, "צה"ל יגביר את עוצמת תקיפותו ברצועה ככל שיידרש. נמשיך לפועל לשיפור המציאות הביטחונית ולחיזוק תחושת הביטחון של תושבי הדרום".

גורם בכיר הוסיף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים משעות הלילה התייעצויות שוטפות עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון, וכי הוחלט על פעילות תקיפה מול התוקפנות מעזה. "ישראל תגביר את העוצמה ככל שיידרש", הבהיר הגורם.

"חמאס לא יכול לאחוז את המקל משני קצוותיו"

בשיחה עם "המטה המרכזי", אמר דובר צה"ל רונן מנליס כי "ב-24 שעות האחרונות אנחנו מפעילים מגוון יכולות הגנתיות והתפקתיות אל מול חמאס. האירוע מבחינתו הזה ימשך עד שתיפסק הטרור שמפעיל חמאס לסוגיו". לדבריו, "פעולה אל מול הבלונים ואל מול ניסיונות לחצות את הגדר זו פעולה שנמשכה מספר חודשים. בתקופה הזאת, חמאס סופג כ-160 הרוגים, אלפי פצועים, נתקפות לו עשרות מטרות, והוא נכשל בכל ניסיון שלו לחצות את הגדר. בנוסף, אנחנו בימים האחרונים מבצעים סנקציות כלכליות על ארגון הטרור חמאס, ולמעשה לא מאפשרים הכנסה של תשומות בנייה וסחורות שאינן הומניטריות במעבר כרם שלום, ומצמצמים את מרחב הדייג הימי".

,זה רצף פעולות שמייצר לחמאס מאזן הפסדים מצטבר ומעמיק את ההבנה שהוא לא יכול לאחוז את המקל משני קצוותיו", הבהיר מנליס, "מצד אחד לנסות להתנהג כשלטון לגיטימי ברצועת עזה ולדאוג לאזרחיו לטענתו, ומצד שני לבצע פעילות טרור שמפירה את השקט ושגרת החיים של תושבי ישראל".

מחר צפוי הקבינט המדיני-ביטחוני להתכנס מחר  לדיון בנושא ההסלמה ברצועת עזה, לאחר ישיבת הממשלה השבועית בשעות הצהריים. במקביל, נמשכים המגעים בתיווך בין-לאומי להשגת הבנות בין ישראל לשלטון חמאס ברצועת עזה על מנת להגיע לרגיעה, לאחר שיגור כמאה רקטות מהרצועה לעבר ישראל ותקיפות נרחבות של כוחות צה"ל בשטח עזה.

כמה משרי הקבינט המדיני-ביטחוני קיבלו עדכונים כבר במהלך הלילה. מועד הישיבה תלוי בהסלמה בדרום בזמן הקרוב, ואם הירי יחריף ויהיו נפגעים נוספים בצד הישראלי, אין לפסול את האפשרות כי כבר הלילה הקבינט יתכנס. בכל מקרה, נראה כי בשלב זה הממשלה נמצאת במצב שבו היא לא מעוניינת להוביל למבצע נרחב בעזה בשלב זה, אולם גם לא מוכנה לנקוט צעדים משמעותיים כדי למנוע מצב כזה.