תושב עזה לחדשות עשר: "ישראל וחמאס משחקות בתושבים, תנו לחיות"

סאמי עבד, עיתונאי פלסטיני, טען כי הממשלה הישראלית "לא מאפשרת חיים נורמליים", ואילו העזתים "מפחדים מחמאס". הוא פנה לתושבי עוטף עזה: "תעזרו לנו - ותקבלו שקט"

תושבי רצועת עזה מרגישים היטב את ההסלמה בדרום, בעקבות תקיפות נרחבות של חיל האוויר הישראלי בתגובה לירי הרקטות הבלתי פוסק. סאמי עבד, עיתונאי פלסטיני, אמר הערב (שבת) לחדשות עשר: "יש תחושה שממשלת ישראל ושלטון חמאס משחקים בתושבים". הוא הוסיף כי המשבר ההומניטרי בעזה נובע ממדיניות הממשלה הישראלית: "היא סוגרת את כל המעברים ולא מאפשרת חיים נורמליים לתושבים".

"צה"ל תוקף בכל המקומות ששייכים לצבא של חמאס", אמר. "אנחנו התושבים כל הזמן חיים בפצצות". עם זאת, הוא הסביר כי תושבי הרצועה חוששים לפנות להנהגת חמאס בדרישות לשיפור המצב. "לחמאס יש כוח ברצועה והאזרח הפשוט מפחד ממנו", סיפר עבד. הוא פנה לתושבי עוטף עזה, וביקש מהם שידרשו מהממשלה לעצור את פעולותיה ואמר: "תעזרו לנו - אם תתנו לנו לחיות, תקבלו שקט".

עוד בחדשות עשר:

ההסלמה בדרום: שני הצדדים ממשיכים לאותת - יש עוד דרך חזרה

הסלמה בדרום: מטחים בלתי פוסקים לעוטף עזה; לוחם אש נפצע קל

הלילה הקשה בעוטף עזה מעיד: חמאס מוכן להעלות את סכום ההימור

דיווח על הפצצת מזל"ט צה"ל בעיר עזה
 

בניין שהופצץ בעיר עזה (חדשות עשר)

 

במהלך היום, כמאה רקטות שוגרו מרצועת עזה לעבר שטח ישראל, וחיל האוויר תקף יותר מ-40 פעמים בשטח הרצועה. 

גורם בכיר הוסיף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים משעות הלילה התייעצויות שוטפות עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון, וכי הוחלט על פעילות תקיפה מול התוקפנות מעזה, להגדרתו. "ישראל תגביר את העוצמה ככל שיידרש", הבהיר הגורם.

גורם ביטחוני מסר הערב לחדשות עשר כי הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט אמר בהערכת מצב שערך מוקדם יותר באוגדת עזה: "אין יותר הכלה של הירי מעזה. ממשיכים בגל התקיפות, אלא אם מהלך מדיני יעצור זאת בשעות הקרובות". במקביל, גורם ביטחוני בכיר אמר בשיחה עם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, כי "אם חמאס לא יעצור את האש נסלים את התקיפות". 

עם זאת, דיפלומט מערבי בכיר שמעורה במגעי הפסקת האש בין ישראל לחמאס, מסר לחדשות עשר כי "המגעים להחזרת הרגיעה נמצאים בשלב מתקדם. יש שיחות אינטנסיביות. השעה הקרובה תהיה קריטית". בכיר ישראלי הוסיף כי "ישראל הבהירה לחמאס באמצעות מצרים ושליח האו"ם כי היא דורשת שכל הפסקת אש תכלול גם את שילוח העפיפונים והבלונים".

בשיחה עם "המטה המרכזי", אמר דובר צה"ל רונן מנליס כי "ב-24 שעות האחרונות אנחנו מפעילים מגוון יכולות הגנתיות והתפקתיות אל מול חמאס. האירוע מבחינתו הזה ימשך עד שתיפסק הטרור שמפעיל חמאס לסוגיו". לדבריו, "פעולה אל מול הבלונים ואל מול ניסיונות לחצות את הגדר זו פעולה שנמשכה מספר חודשים. בתקופה הזאת, חמאס סופג כ-160 הרוגים, אלפי פצועים, נתקפות לו עשרות מטרות, והוא נכשל בכל ניסיון שלו לחצות את הגדר. בנוסף, אנחנו בימים האחרונים מבצעים סנקציות כלכליות על ארגון הטרור חמאס, ולמעשה לא מאפשרים הכנסה של תשומות בנייה וסחורות שאינן הומניטריות במעבר כרם שלום, ומצמצמים את מרחב הדייג הימי".

"זה רצף פעולות שמייצר לחמאס מאזן הפסדים מצטבר ומעמיק את ההבנה שהוא לא יכול לאחוז את המקל משני קצוותיו", הבהיר מנליס, "מצד אחד לנסות להתנהג כשלטון לגיטימי ברצועת עזה ולדאוג לאזרחיו לטענתו, ומצד שני לבצע פעילות טרור שמפירה את השקט ושגרת החיים של תושבי ישראל".

מחר צפוי הקבינט המדיני-ביטחוני להתכנס מחר  לדיון בנושא ההסלמה ברצועת עזה, לאחר ישיבת הממשלה השבועית בשעות הצהריים. במקביל, נמשכים המגעים בתיווך בין-לאומי להשגת הבנות בין ישראל לשלטון חמאס ברצועת עזה על מנת להגיע לרגיעה, לאחר שיגור כמאה רקטות מהרצועה לעבר ישראל ותקיפות נרחבות של כוחות צה"ל בשטח עזה.

כמה משרי הקבינט המדיני-ביטחוני קיבלו עדכונים כבר במהלך הלילה. מועד הישיבה תלוי בהסלמה בדרום בזמן הקרוב, ואם הירי יחריף ויהיו נפגעים נוספים בצד הישראלי, אין לפסול את האפשרות כי כבר הלילה הקבינט יתכנס. בכל מקרה, נראה כי בשלב זה הממשלה נמצאת במצב שבו היא לא מעוניינת להוביל למבצע נרחב בעזה בשלב זה, אולם גם לא מוכנה לנקוט צעדים משמעותיים כדי למנוע מצב כזה.