ההסלמה בדרום: שני הצדדים ממשיכים לאותת - יש עוד דרך חזרה

התקיפות הישראליות לא נועדו לגרום לנפגעים רבים, וגם בחמאס מכוונים בעיקר לעבר מטרות צבאיות. עם זאת, בעזה מוכנים לעימות - אלא אם זה יביא למיטוט שלטון חמאס • פרשנות

שני הצדדים מנסים לנהל את סבב ההסלמה הנוכחי, שהחל הלילה (שבת) בדרום הארץ וברצועת עזה, בצורה מדודה ומחושבת כדי לא להגיע לעימות. בצד הישראלי, התקיפות לא במקרה לא גורמות לנפגעים רבים, ורובן לא מיועדות לגרום לנפגעים. גם הירי של חמאס אינו ירי חסר הבחנה, אלא מכוון בעיקר למטרות צבאיות בעוטף עזה.

כל זאת, בניסיון לאותת שיש עוד דרך חזרה. חילופי המהלומות שמלווים את אזור הדרום מאז הלילה לא הסתיימו, אולם שני הצדדים מאותתים שהם לא רוצים לגלוש לעימות ומחפשים דרך חזרה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דם, יזע, דמעות ובעיקר אופי: כך קרואטיה הגיעה לגמר המונדיאל

קניה: 8 קרנפים מזן נכחד מתו לאחר שהועברו לשמורת טבע חדשה

תאילנד: הנערים שחולצו מהמערה ישוחררו לבתיהם ביום חמישי

בתוך כך, חמאס והג'יהאד האסלאמי מתואמים לקראת השלב הבא. הם קבעו כי על כל תקיפה של צה"ל או הרוגים בצד העזתי, הארגונים יגיבו בירי רקטות לכיוון ישראל. בעיקר בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי יש יותר תעוזה ומוכנות לקחת את העימות לשלב הבא.

חמאס, בכל זאת, מעוניין להסתכן ומוכן למתוח את החבל הדק, שעלול להיקרע ולהוביל למבצע צה"לי. חמאס מפרש את המדיניות הישראלית הנוכחית כשקולה, שלא תוביל במקרה של עימות צבאי למיטוט שלטון חמאס ברצועת עזה – וזה מה שבאמת מרתיע אותו.

בעוד המתווכים הבין-לאומיים פועלים ביתר שאת להשגת הסדרה בין ישראל לחמאס, גם אם הרגיעה תשוב, יום כזה יחזור על עצמו, ושוב ישראל תהיה באותה הדילמה. בצד השני, התקבלה החלטה להוביל איזושהי הסלמה, שתביא להסדרה מדיניות ולפתרון כלכלי ברצועת עזה, כך להערכת בחמאס.

ברגע שחמאס יבין שייתכן כי שלטונו ימוטט כתוצאה מעימות, הוא יירתע. כרגע הוא לא מבין זאת כך, אך מבין שאין לו ברירה אחרת - בגלל המצוקה ברצועת עזה, זעם התושבים שעלול להיות מופנה כלפיו, ההצהרות נגד ישראל, המשבר הפנים-פלסטיני עם אבו מאזן, אי תשלום המשכורות - חמאס במלכוד. להבנת חמאס, היציאה מהמלכוד היא דרך עימות עם ישראל, שבסיומו הסדרה.