פגיעה בבניין בשדרות, דוברות המשטרה

ארבעה בני משפחה נפצעו קל בנפילה בשדרות; דיווח על הרוגים בעזה

דובר צה"ל: תקפנו מתקן אימונים של חמאס, שתחתיו מנהרה. דיווח: "ההרוגים - שני נערים בני 16-15" • תיעוד משדרות: "ישבנו בסלון ופתאום עפו זכוכיות - כל הבית התמלא עשן"

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט קיים היום (שבת) הערכת מצב באוגדת עזה, בהשתתפות מפקד פיקוד הדרום אלוף הרצי הלוי, ראש אגף המבצעים אלוף אהרון חליוה, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס ומפקדים נוספים. מדובר צה"ל נמסר כי בהערכת המצב הוצגה פעילות הכוחות ומוכנותם להגברת עוצמת הצעדים המבצעים ככל שיידרש.

"צה"ל פועל כנגד פעילות הטרור המובלת על ידי ארגון הטרור חמאס במרחב הגדר, נגד שיגורים על יישובי הדרום וטרור האש", עוד נמסר מדובר צה"ל, "צה"ל יגביר את עוצמת תקיפותו ברצועה ככל שיידרש. נמשיך לפועל לשיפור המציאות הביטחונית ולחיזוק תחושת הביטחון של תושבי הדרום".

גורם בכיר הוסיף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים משעות הלילה התייעצויות שוטפות עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון, וכי הוחלט על פעילות תקיפה מול התוקפנות מעזה. "ישראל תגביר את העוצמה ככל שיידרש", הבהיר הגורם.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דם, יזע, דמעות ובעיקר אופי: כך קרואטיה הגיעה לגמר המונדיאל

קניה: 8 קרנפים מזן נכחד מתו לאחר שהועברו לשמורת טבע חדשה

תאילנד: הנערים שחולצו מהמערה ישוחררו לבתיהם ביום חמישי

 מתפללים יוצאים מבית כנסת שנפגע מרקטה בשדרות
 

מתפללים יוצאים מבית כנסת שנפגע מרקטה בשדרות (חדשות עשר)

 

בתוך כך, דווח על התחדשות הירי מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף והעיר שדרות, במקביל לדיווחים פלסטיניים על תקיפה משמעותית של צה"ל בעיר עזה. מעיריית שדרות נמסר כי שתי רקטות התפוצצו בשטח העיר. אחת מהן פגעה בבית פרטי וכתוצאה מכך נפגעו ארבעה בני משפחה באורח קל ופונו לבית החולים ברזילי באשקלון. הרקטה השנייה נפלה בחצר בית כנסת, ללא נפגעים.

גורמי עירייה נמצאים במקום יחד עם המשטרה וכוחות ההצלה, וצוותים של עובדים סוציאליים ממרכז חוסן בדרכם למקום להעניק טיפול לציבור. העירייה קוראת לתושבים להישמע להנחיות פיקוד העורף ומי שזקוק למענה רגשי מוזמן לפנות למרכז חוסן דרך המוקד העירוני בטלפון 8516*. המשטרה שבה והדגישה לציבור להימנע מהתקרבות לנפלים. בתוך כך, בשעות הערב המוקדמות נשמעו לראשונה היום אזעקות באזור העיר אשקלון. 

אב המשפחה, אהרון בוכריס, סיפר: "ישבנו בסלון, כל הזכוכית של הסלון נפלה. הכול התפוצץ, כל הבית היה עשן". לדבריו, "היה הרבה לחץ, צעקות, הלם. דם, הרבה דם. כל הבית הלך, הסלון הלך". לדבריו, "הבית שלי כמו אחרי מלחמה".

דובר צה"ל אישר כי מטוסי קרב תקפו בניין רב קומות במחנה הפליטים שאטי בצפון רצועת עזה, ששימש כמתקן אימונים ללוחמה בשטח בנוי של חמאס. תחת הבניין, על פי ההודעה, נחפרה מנהרת לחימה ששימשה לתרגול לחימה. הבניין, שהיה מיועד לשימוש תושבי הרצועה לשירותים ציבוריים ודיור, הפך על ידי חמאס למתקן אימונים. בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח כי בעקבות התקיפה על המבנה, שני נערים, בני 15 ו-16 נהרגו, וכעשרה בני אדם נוספים נפצעו.

דיווח על הפצצת מזל"ט צה"ל בעיר עזה
 

דיווח על הפצצת מזל"ט צה"ל בעיר עזה(חדשות עשר )

 

קצין בכיר בחיל האוויר הוסיף בשיחה עם כתבים צבאיים כי "חיל האוויר ביממה האחרונה בתקיפה הרחבה ביותר מאז 'צוק איתן'. תקפנו יותר מ-40 יעדים". לדבריו, "מוצב בית לאהיא של חמאס נמחק. יכולים להיות עוד מוצבים כאלה וזה מסר משמעותי. אנחנו נחזיר את תחושת הביטחון ליישובי הדרום ונפסיק את המשוואה שעל כל תקיפה שלנו יש ירי על יישובי הדרום".

"בשבועות האחרונים אנחנו בשיפור מוכנות והערכות מול עזה כדי לצאת ליום הזה אחרי שבועות של הכנה", הבהיר הקצין. "אנחנו בתוצאה טובה מאוד", הוסיף לגבי יירוטי השיגורים. "אין פגיעות משמעותיות, אבל אין הרמטיות מלאה. אנחנו ערוכים באופן מיטבי ומלא. בשעות האחרונות חמאס יורה בעיקר למרחב הקרוב, יישובים ומוצבים. זו לא תעודת ביטוח להמשך. אנחנו ערוכים גם להרחבה של הירי".


לדברי הקצין, "רק לפני כמה חודשים היינו ערוכים מול האיראנים בסוריה ומול שיגורים בצפון. אנחנו במרכז כובד כרגע מול עזה". הוא הבהיר: "יירטנו נפילות שהיו אמורות ליפול ביישובים בטווח ה-10 ק"מ. אם חמאס יבחר להרחיב הירי הוא ימצא הגנה, ותגובה בהתקפה. הביצועים של 'כיפת ברזל' טובים מאוד, אבל אין 100%. הפגיעות עד כה מזעריות".

 הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה
 

הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה(דובר צה"ל)

 


מוקדם יותר מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, כי "יש פה שלושה וקטורים שאנו רואים בחומרה ולא יכולים לתת להם להימשך: טרור האש, הטרור על הגדר והירי הרקטי. בכוונתנו להפסיק את זה". מנליס הוסיף: "נגביר את העוצמה ככל שיידרש", הוסיף. "מוקדם לדבר על מבצע רחב. בשבועות האחרונים אנחנו מבינים שהיום הזה יגיע. ברגע שייווצרו תנאים רלוונטיים נפעל", סיכם.

במקביל לתקיפת עזה, שוגרו עשרות רקטות ופצצות מרגמה משטח הרצועה לעבר ישראל. זאת בתגובה לתקיפת יעדי טרור רצועה על ידי מטוסי חיל האוויר. מדובר בתקיפה האווירית השלישית ביממה האחרונה. לפי הפלסטינים, הותקפו יעדים במרכז הרצועה ובאזור רפיח בגבול עם מצרים.

זמן קצר לאחר תחילת התקיפה, נשמעו התרעות צבע אדום במועצה אזורית שער הנגב, במועצה אזורית לכיש, במועצה אזורית אשכול, במועצה אזורית מרחבים ובמועצה אזורית חוף אשקלון. תושבים דיווחו על קולות יירוטים. לוחם אש נפצע קל לאחר שנפל בזמן שניסה לתפוס מחסה.

רקטה אחת נפלה סמוך ליישוב בעוטף עזה ורקטה נוספת פגעה בלול ביישוב במועצה אזורית אשכול. אף חיה לא נפגעה ונגרם נזק קל לציוד. כמו כן, באחד מיישובי העוטף זוהתה רקטה מתוצרת איראנית ששוגרה משטח עזה, ככל הנראה על ידי הג'יהאד האסלאמי, שלו קשרים עם טהראן.

בסך הכול נורו למעלה מ-90 רקטות מאז שעות הלילה. מערכת כיפת ברזל יירטה 12 רקטות ו-21 רקטות אחרות נפלו בשטחים פתוחים. הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי נטלה אחריות לאירוע.