המתיחות בעזה, רויטרס

צה"ל: התקיפה הנרחבת מאז "צוק איתן" - 40 תקיפות רק מהצהריים

למעלה מ-90 רקטות נורו משטח הרצועה. רקטה נפלה סמוך לישוב, ואותרה רקטה מתוצרת איראנית. דובר צה"ל: בכוונת ישראל לשים סוף לטרור עפיפוני התבערה

הסלמה בדרום: צה"ל יצא היום (שבת) לתקיפה הנרחבת ביותר מאז מבצע "צוק איתן". כך אמר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, בשיחה עם כתבים. "יש פה שלושה וקטורים שאנו רואים בחומרה ולא יכולים לתת להם להימשך: טרור האש, הטרור על הגדר והירי הרקטי. בכוונתנו להפסיק את זה", אמר תת-אלוף מנליס.

דובר צה"ל הוסיף כי מאז שעות הצהריים יצא צה"ל ל-40 תקיפות, הפעולה הרחבה ביותר מאז מבצע "צוק איתן" בשנת 2014. לפי תת-אלוף מנליס, מפקדת גדוד בית לאהיא של חמאס הושמדה והותקפו מטרות כוח ימי. "נגביר את העוצמה ככל שיידרש", הוסיף. "מוקדם לדבר על מבצע רחב. בשבועות האחרונים אנחנו מבינים שהיום הזה יגיע. ברגע שייווצרו תנאים רלוונטיים נפעל", סיכם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

קניה: 8 קרנפים מזן נכחד מתו לאחר שהועברו לשמורת טבע חדשה

תאילנד: הנערים שחולצו מהמערה ישוחררו לבתיהם ביום חמישי

העוקץ המושלם שהפך לרצח: 32 שנים אחרי - חזרה לפרשת מלה מלבסקי

במקביל לתקיפת עזה, שוגרו עשרות רקטות ופצצות מרגמה משטח הרצועה לעבר ישראל. זאת בתגובה לתקיפת יעדי טרור רצועה על ידי מטוסי חיל האוויר. מדובר בתקיפה האווירית השלישית ביממה האחרונה. לפי הפלסטינים, הותקפו יעדים במרכז הרצועה ובאזור רפיח בגבול עם מצרים.

זמן קצר לאחר תחילת התקיפה, נשמעו התרעות צבע אדום במועצה אזורית שער הנגב, במועצה אזורית לכיש, במועצה אזורית אשכול, במועצה אזורית מרחבים ובמועצה אזורית חוף אשקלון. תושבים דיווחו על קולות יירוטים. לוחם אש נפצע קל לאחר שנפל בזמן שניסה לתפוס מחסה.

רקטה אחת נפלה סמוך ליישוב בעוטף עזה ורקטה נוספת פגעה בלול ביישוב במועצה אזורית אשכול. אף חיה לא נפגעה ונגרם נזק קל לציוד. כמו כן, באחד מיישובי העוטף זוהתה רקטה מתוצרת איראנית ששוגרה משטח עזה, ככל הנראה על ידי הג'יהאד האסלאמי, שלו קשרים עם טהראן.

בסך הכול נורו למעלה מ-90 רקטות מאז שעות הלילה. מערכת כיפת ברזל יירטה 12 רקטות ו-21 רקטות אחרות נפלו בשטחים פתוחים. הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי נטלה אחריות לאירוע.

 תצלום אוויר ממפקדת גדוד חמאס בבית לאהיא
 

תצלום אוויר ממפקדת גדוד חמאס בבית לאהיא( דובר צה"ל)

 

מקורות פלסטיניים בעזה מסרו לחדשות עשר כי קיים תיאום מלא בין חמאס לג’יהאד האסלאמי וכי מצרים מתווכת על מנת למנוע הידרדרות. גורמים בחמאס ובג’יהאד האסלאמי הצהירו כי "הפצצה תיענה בהפצצה. פנינו לא למלחמה אך אם תכפה עלינו ישראל - ניכנס אליה". דובר חמאס, עבד א-לטיף אלקאנוע, מסר: "הסלמה מוגברת מצד ישראל לא תשנה את המשוואה ולא תציב מציאות חדשה ולא תעצור את המומנטום של 'צעדות השיבה'". תושבי מועצה אזורית אשכול הונחו לשהות במרחק של 15 שניות ממרחבים מוגנים. דיפלומטים מערביים מסרו לחדשות עשר כי המודיעין המצרי ושליח האו"ם ניקולאי מלדנוב מקיימים מגעים אינטנסיביים עם ישראל ועם חמאס בנסיון למנוע את המשך ההסלמה ולהשיב את הרגיעה.

בחשבונות המדיה החברתית של צה"ל בשפה הערבית פורסמה הודעה מיוחדת לתושבי רצועת עזה. "צה"ל מודיע לתושבי הרצועה כי הם נדרשים להתרחק לאלתר מכל מבנה ותשתית המשמשים את גורמי הטרור, מכל אדם המוכר כטרוריסט ומכל מרחב בו פועלים ארגוני טרור. קחו את חייכם בידיכם, ראו הוזהרתם", נכתב בהודעה.

 תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה(רשת אלקודס )

 

הלילה צה"ל תקף יעדים של חמאס ברצועת עזה, כשבתגובה נורו מהרצועה לעבר ישראל לפחות 31 שיגורים - שישה מהם יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. החל מ-1:30 בלילה ועד השעה שש בבוקר, נשמעו התרעות צבע אדום ביישובי עוטף עזה - במועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול, שער הנגב, שדות נגב ולכיש.

רקטה אחת שנורתה מרצועת עזה התפוצצה בשטח פתוח בקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב. מדוברות המועצה נמסר כי לא היו נפגעים וכי לא נגרם נזק. מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי לא ידוע על נפילות בתוך ישובי המועצה וכי זוהתה נפילה אחת על כביש שמוביל לישוב. תושבי העוטף הונחו להישאר בקרבת מרחבים מוגנים. בהמשך, הונחו התושבים לחזור לשגרה.

מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו שתי מנהרות טרור התקפיות בצפון ובדרום הרצועה וכמה יעדי טרור במתחמים צבאיים, בהם יעדים המשמשים את חמאס להכנת בלוני תבערה ומחנה אימונים של הארגון. עוד נמסר, כי התקיפות בוצעו בתגובה להפגנות על הגדר ולשילוח בלוני התבערה מהרצועה לשטח ישראל: "התקיפה בוצעה בתגובה לאירועי הטרור במהלך הפרות הסדר האלימות במרחב הגדר, שהתקיימו אמש, והמשך טרור האש המבוצע על ידי שיגור בלוני תבערה".

 מפת מנהרות הטרור שנהרסו בתקיפות צה"ל
 

מפת מנהרות הטרור שנהרסו בתקיפות צה"ל(דובר צה"ל )

 

בצה"ל הודיעו הבוקר כי תחול הגבלה על התכנסויות אנשים בעוטף. כל התכנסות במרחב עוטף עזה תהיה מוגבלת בשטח פתוח ל- 100 אנשים והתכנסות בשטח סגור ל- 500 אנשים. חוף זיקים נסגר לכניסת מבקרים. בתוך כך, בסוכנות הידיעות הפלסטינית "שיהאב" ציטטו את דובר חמאס, פאוזי ברהום, שמסר: "ההתנגדות המיידית להסלמה של הכיבוש מהווה איזון הרתעה מהיר והולם כדי לאלץ את ישראל להפסיק את ההסלמה. ההגנה על אנשינו היא דרישה לאומית ובחירה אסטרטגית".

אתמול, קצין צה"ל נפצע בינוני מרימון שנזרק לעברו על ידי פלסטיני בעימותים בצפון רצועת עזה. הקצין, שנפגע סמוך למחסום קרני, פונה באמצעות מסוק לקבלת טיפול רפואי בבית חולים סורוקה שבבאר שבע. כוחות צה״ל השיבו באש לעבר המחבלים וזוהתה פגיעה. קודם לכן, הודיע משרד הבריאות בעזה כי נער בן 15 נהרג מירי צלף צה"ל בעימותים בגבול הרצועה. היום מת מפצעיו צעיר בן 18. עוד נמסר מגורמי הרפואה הפלסטיניים כי 220 מפגינים נפצעו.

העימותים שנרשמו אתמול נערכו לציון 100 ימים לתחילת ההפגנות, שהחלו ב-30 במארס כחלק מ"צעדת השיבה". מתחילת ההפגנות נהרגו 138 פלסטינים ונפצעו כ-16 אלף פלסטינים. במקביל, 15 שריפות פרצו אתמול בעקבות עפיפונים ובלוני תבערה שהופרחו מעזה לעבר ישראל.