באופוזיציה תוקפים עקב ההסלמה בדרום: "הקבינט יושב רגל על רגל"

גבאי לחדשות עשר: "הקבינט לא קיבל החלטות על עזה כבר ארבע שנים". פרץ קרא לחזור למדיניות החיסולים הממוקדים. זנדברג: "הסבבים האלה חסרי תוחלת, לא מאוחר למנוע מלחמה"

  • פורסם ב:
  • 14/07/2018 11:14
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/07/2018 17:16
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

הסלמה בדרום: באופוזיציה הגיבו היום (שבת) בתקיפות לאירועי הלילה שבמהלכו שוגרו קרוב למאה רקטות ופצצות מרגמה מרצועת עזה לשטח ישראל. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר בשיחה עם משדר חדשות עשר כי "הנבל האמיתי פה הוא חמאס, כשיורים עלינו צריך לירות בחזרה. לצד זה, הסיפור האמיתי שלנו זה פוליטיקאים ומדינאים שמכסתחים את עצמם בקבינט ולא מקבלים החלטות כבר ארבע שנים".

לדברי גבאי, "מאז 'צוק איתן' הם לא קיבלו החלטות בנושא עזה. התפקיד של רה"מ ושר הביטחון זה לקבל החלטות מדיניות ולהפעיל מנופים כלכליים ואסטרטגים. הם לא עושים את העבודה שלהם, הם נותנים לצבא לטפל באירועים כשיש אירועים ובשאר הזמן יושבים רגל על רגל". הוא הוסיף: "אני שומע קולות על יציאה ללחמה – אנחנו לא שם, למי שיש 'כיפת ברזל' יש אוויר לנשימה והוא לא צריך לצאת מלחמה. אנחנו לא מתלהמים בהכרזות של למוטט את החמאס וכו'".

שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, קרא לחזור למדיניות הסיכולים נגד בכירי ארגון חמאס. "בתום לילה טרוף שינה של אזעקות צבע אדום, ולאחר מטחי הרקטות מעזה ברור שההרתעה נשחקה ושלא די בטקטיקה כדי להתמודד עם חמאס. יש להמשיך לפעול צבאית נגד חמאס, ולפגוע במתקניו כפי שנעשה הלילה. לצד זה, יש לחזור למדיניות החיסולים הממוקדים נגד בכירי הארגון עליהם האחריות לירי, לטרור ההצתות ולמנהרות שנחשפו", מסר ח"כ פרץ.

"שילוב ההגנה הפסיבית של הממדי"ם וההגנה האקטיבית של מערכת כיפת ברזל מאפשרים לעורף אורך רוח, אך ההשכמה והריצה לממ״ד עם הילדים מתקיימת לאורך כל הלילה. הגיע הזמן שראש הממשלה יציג אסטרטגיה לטווח הארוך. לצד כל מבצע צבאי נדרש מבצע מדיני. מצבו הקשה של החמאס, הפתיחות מצד מדינות ערב המתונות, התמיכה האמריקנית ורתימת הקהילה הבינלאומית מאפשרים מהלך מדיני שישנה את המציאות", הוסיף.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תאילנד: הנערים שחולצו מהמערה ישוחררו לבתיהם ביום חמישי

לפני הבחירות: יותר ממאה נרצחו בפיגוע התאבדות בפקיסטן

העוקץ המושלם שהפך לרצח: 32 שנים אחרי - חזרה לפרשת מלה מלבסקי

 שרידי רקטה במועצה האזורית שער הנגב
 

שרידי רקטה במועצה האזורית שער הנגב(אושרי צימר )

יו"ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "לילה קשה בעוטף עזה, שולחת חיבוקים לחברים. כל לילה כזה מוכיח כמה הסבבים האלה חסרי תוחלת. עוד לא מאוחר למנוע את המלחמה הבאה. סגר, הרעבה, ירי, טילים, מנהרות, עפיפונים וחוזר חלילה לא מייצרים פתרון - פנו לדרך אחרת עכשיו".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) אמר בשיחה עם חדשות עשר כי "הדרום עולה באש בחודשים האחרונים, זו מציאות שאי אפשר לקבל. ממשלת ישראל צריכה לומר - אנחנו לא מוכנים לקבל את שלטון חמאס, לאחר מכן צריכים לפנות לקהילה הבין-לאומית כדי לגייס כוחות נגד החמאס בעזה". לדבריו, "הקהילה תיענה ותבקש מנתניהו לנהל מו"מ עם הפלסטינים. הוא לא מוכן לזה ובגלל זה מוכן לקבל את המשך שלטון חמאס. כל ממשלה אחרת שהייתה רוצה לנהל מו"מ עם הפלסטינים הייתה מקבל גיבוי בין-לאומית לשינוי המצב בעזה".

בד בבד, ח"כ איציק שמולי הוסיף: "לפני הכול אנו מחזקים את תושבי עוטף עזה שהפכו למוצב קדמי לכל דבר ועניין ועברו עוד לילה לא שקט. כמובן שהפעולה כנגד מדינת ישראל באמצעות בלוני תבערה, מנהרות ורקטות זה דבר בלתי נסבל ולכן אנחנו תומכים באופן מלא באגרוף הברזל שנותן צה"ל גם דרך תקיפות מהאוויר ובכל דרך כדי לסכל את הפעולות הללו. במקביל, האינטרס הישראלי העליון הביטחוני הוא לנסות להגיע להסדרה ברצועת עזה. גם לרסן את המוטיבציה לייצא טרור וגם לטפל באופן אפקטיבי לטפל במשבר ההומניטרי שם. המצרים כבר הוכיחו יעילות בדבר הזה. וצריך לפעול במקביל לעוצמה הצבאית גם בכיוונים הללו".

ח"כ איל בן ראובן אמר באירוע "שבתרבות" בגבעתיים: "לבנו היום עם תושבי עוטף עזה. רק שילוב של תגובה צבאית, טכנולוגיה לעצירת איום העפיפונים, יוזמה והובלת מהלך הומניטרי משמעותי, יכולים לשנות את המצב בעזה. שיתוף פעולה עם מצרים ומדינות אחרות באזור, יחד עם ארה"ב - הוא חיוני לשינוי המצב".

הלילה, כאמור, חלה הסלמה במצב בדרום. צה"ל תקף יעדים של חמאס ברצועת עזה, כשבתגובה נורו מהרצועה לעבר ישראל לפחות 31 שיגורים - שישה מהם יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. החל מ-1:30 בלילה ועד השעה שש בבוקר, נשמעו התרעות צבע אדום ביישובי עוטף עזה - במועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול, שער הנגב, שדות נגב ולכיש.

רקטה אחת שנורתה מרצועת עזה התפוצצה בשטח פתוח בקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב. מדוברות המועצה נמסר כי לא היו נפגעים וכי לא נגרם נזק. מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי לא ידוע על נפילות בתוך ישובי המועצה וכי זוהתה נפילה אחת על כביש שמוביל לישוב. תושבי העוטף הונחו להישאר בקרבת מרחבים מוגנים. בהמשך, הונחו התושבים לחזור לשגרה.

חיילים חוסמים את הכניסה לחוף זיקים
 

חיילים חוסמים את הכניסה לחוף זיקים(חדשות עשר )

 

מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו שתי מנהרות טרור התקפיות בצפון ובדרום הרצועה וכמה יעדי טרור במתחמים צבאיים, בהם יעדים המשמשים את חמאס להכנת בלוני תבערה ומחנה אימונים של הארגון. עוד נמסר, כי התקיפות בוצעו בתגובה להפגנות על הגדר ולשילוח בלוני התבערה מהרצועה לשטח ישראל: "התקיפה בוצעה בתגובה לאירועי הטרור במהלך הפרות הסדר האלימות במרחב הגדר, שהתקיימו אמש, והמשך טרור האש המבוצע על ידי שיגור בלוני תבערה".

בצה"ל הודיעו הבוקר כי תחול הגבלה על התכנסויות אנשים בעוטף. כל התכנסות במרחב עוטף עזה תהיה מוגבלת בשטח פתוח ל- 100 אנשים והתכנסות בשטח סגור ל- 500 אנשים. חוף זיקים נסגר לכניסת מבקרים. בתוך כך, בסוכנות הידיעות הפלסטינית "שיהאב" ציטטו את דובר חמאס, פאוזי ברהום, שמסר: "ההתנגדות המיידית להסלמה של הכיבוש מהווה איזון הרתעה מהיר והולם כדי לאלץ את ישראל להפסיק את ההסלמה. ההגנה על אנשינו היא דרישה לאומית ובחירה אסטרטגית".

אתמול, קצין צה"ל נפצע בינוני מרימון שנזרק לעברו על ידי פלסטיני בעימותים בצפון רצועת עזה. הקצין, שנפגע סמוך למחסום קרני, פונה באמצעות מסוק לקבלת טיפול רפואי בבית חולים סורוקה שבבאר שבע. כוחות צה״ל השיבו באש לעבר המחבלים וזוהתה פגיעה. קודם לכן, הודיע משרד הבריאות בעזה כי נער בן 15 נהרג מירי צלף צה"ל בעימותים בגבול הרצועה. היום מת מפצעיו צעיר בן 18. עוד נמסר מגורמי הרפואה הפלסטיניים כי 220 מפגינים נפצעו.

העימותים שנרשמו אתמול נערכו לציון 100 ימים לתחילת ההפגנות, שהחלו ב-30 במארס כחלק מ"צעדת השיבה". מתחילת ההפגנות נהרגו 138 פלסטינים ונפצעו כ-16 אלף פלסטינים. במקביל, 15 שריפות פרצו אתמול בעקבות עפיפונים ובלוני תבערה שהופרחו מעזה לעבר ישראל.