קרנף שחור משונע בקניה, רויטרס

קניה: 8 קרנפים מזן נכחד מתו לאחר שהועברו לשמורת טבע חדשה

בניסיון להצילם מהכחדה הועברו 14 קרנפים מהבירה ניירובי, אולם ככל הנראה הם קיבלו מי שתייה בעלי ריכוז מלחים גבוה, שגרמו להרעלה קטלנית שהרגה את רובם

שמונה קרנפים שחורים, מזן המצוי בסכנת הכחדה, מתו זמן קצר לאחר העברתם לשמורת טבע חדשה בקניה. הממשלה הקנייתית דיווחה כי הסיבה למותם היא ריכוז גבוה של מלחים במי השתייה שניתנו להם בתום תהליך ההעברה.
 

השמונה שמתו היו בין 14 קרנפים שחורים ששונעו מהפארק הלאומי בבירה ניירובי לפארק צאבו איסט, הפארק הלאומי הגדול במדינה. במחלקת הווטרינריה של שירותי חיות הבר במדינה האפריקנית מאמינים כי הקרנפים שתו את המים המלוחים, אך ככל ששתו יותר, כך הפכו צמאים יותר ובסופו של דבר צריכת המלחים המוגברת הובילה להרעלת מלח. כעת החלה בדיקה רשמית על מנת לברר את העניין לעומקו.
 

העברתם של היונקים הגדולים משמורה אחת לשנייה הייתה אתגר גדול לגורמים המעורבים, כפי שפירסמה סוכנות שימור החי במדינה בעיתון ה-"Daily Nation" המקומי. "קרנפים שחורים מצויים תחת סיכון עצום", מסרה הסוכנות. לכן מאמצים לנסות ולהגן עליהם טוב יותר, למשל באמצעות העברתם, הם הכרחיים לטובת הדורות הבאים".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אחרי ליל השיגורים: הגבלות על התכנסות אנשים בעוטף עזה
תאילנד: הנערים שחולצו מהמערה ישוחררו לבתיהם ביום חמישי
הסלמה בדרום: 31 שיגורים לעבר ישראל; 2 מנהרות טרור הותקפו
 

 קרנף שחור בקניה
 

קרנף שחור בקניה(רויטרס )

 לעתים קרובות, קרנפים מועברים למקום חדש כאשר אוכלוסייתם גדלה יתר על המידה ביחס לסביבתם. במקרים דומים לזה של הקרנפים השחורים, שמצויים בסכנת הכחדה, מיקום מחדש יכול לתרום לביסוס הרגלי התרבות חדשים שעשויים להגדיל משמעותית את מספרם בטבע.
 

על פי ההערכות ישנם פחות מ-5,500 קרנפים שחורים בעולם, כולם נמצאים באפריקה וכ-750 מתוכם בקניה. רק בשנה שעברה נהרגו תשעה קרנפים בקניה, כפי שדיווחו שירותי חיות הבר במדינה. נוסף על כך, בחודש מארס האחרון, מת הקרנף הלבן הצפוני האחרון (ממין זכר), בשל מצב בריאותי ירוד. בניסיון להעלות מודעות למצבו של הקרנף ולנסות לגייס כספים למען הצלתו, הוא צורף לאפליקציית ההיכרויות "טינדר", אולם כאמור המאמץ להצילו לא צלח.