טראמפ על הריאיון שעורר סערה: "פייק ניוז, יש לי כבוד למיי"

במהלך מסיבת עיתונאים משותפת התייחס הנשיא לדברים שאמר ל"סאן" שם מתח ביקורת על מהלך הברקזיט של ר"מ בריטניה. "הסכמנו גם בנושא איראן"

ביקור טראמפ באירופה: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס אחר הצהריים (שישי) לריאיון המוקלט שהעניק לעיתון "סאן" הבריטי, שבמהלכו מתח ביקורת חריפה על ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם מיי אמר טראמפ, כי "מדובר בפייק ניוז", וכן ש"יש לו כבוד למיי". 

"הריאיון היה בסדר באופן כללי", הוסיף טראמפ במסיבת העיתונאים, "אולם לא הוכנסו הדברים החיוביים הרבים שאמרתי עליה". הוא הוסיף עוד שבבית הלבן הריאיון הוקלט במלואו. עוד אמר, כי "הגיעו להסכמה גם בנושא הגרעין האיראני ובנושאים נוספים".

הבוקר תקף הנשיא האמריקני את ראש הממשלה הבריטית, בנוגע לתכנית הברקזיט ה"רכה" שהציגה ביום שישי שעבר בממשלתה, שבה היא מבקשת לצמצם את הניתוק מהאיחוד האירופי לאחר היציאה המתוכננת. "ההתנהלות הרכה של תרזה מיי בנוגע לברקזיט עלולה לגרום לביטול עסקאות סחר עם ארצות הברית", אמר טראמפ, "במקרה שנאלץ להתמודד מול האיחוד האירופי ולא עם בריטניה, זה לא יהיה טוב. מיי התעלמה למעשה מהעצה שלי בנוגע למשא ומתן הקשור לברקזיט, אני הייתי מבצע אותו אחרת לגמרי".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי( רויטרס)

במקביל החמיא טראמפ לשר החוץ לשעבר של בריטניה בוריס ג'ונסון, שהתפטר לאחרונה מתפקידו בגלל מחלוקות בנוגע לתכנית הברקזיט של מיי. "הוא היה יכול להיות ראש ממשלה נהדר", אמר טראמפ, "הוא אדם מאוד מוכשר ויש לי הרבה כבוד כלפיו. מדובר באדם שמאוד אוהב אותי ואומר עלי דברים טובים. הצטערתי כששמעתי שהוא התפטר ואני מקווה שבשלב מסויים הוא יחזור לפוליטיקה".

אדם נוסף שאותו תקף הנשיא היה ראש עיריית לונדון סדיק חאן, איתו הוא נמצא במערכת יחסים מתוחה מזמן זמן מה. "אני חושב שהוא עושה עבודה נוראית בלונדון ועבודה ונוראית במלחמה בטרור", אמר טראמפ, "הוא עשה גם עבודה נוראית בנוגע למיגור פשע. לחאן אין שום כבוד כלפי".

לאחר מכן התייחס הנשיא ליחס שהוא מקבל במדינה. "פעם אהבתי את לונדון בתור עיר, אבל עכשיו אני מרגיש בה לא רצוי, זאת אף על פי שהציבור בבריטניה אוהב אותי", אמר. הבית הלבן הוציא לאחר מכן הודעת הבהרה שבה נמסר כי "הנשיא  אוהב ומעריך מאוד את ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. היא אדם טוב מאוד והוא מעולם לא אמר משהו רע עליה. הוא מודה לה על הכנסת האורחים". את סוף השבוע צפוי הנשיא לבלות בביקור פרטי באחד ממגרשי הגלוף שברשותו בסקוטלנד.