דם, יזע, דמעות ובעיקר אופי: כך קרואטיה הגיעה לגמר המונדיאל

היסטוריה מורכבת, מעורבות של פוליטיקה וספורט וכישרון מולד. הנבחרת מהמדינה הקטנה בעלת ארבעה מיליון התושבים, מציגה סיפור ייחודי בנוף הכדורגל העולמי

בווידאו: בקרואטיה חוגגים העפלה לגמר

הגביע העולמי ברוסיה סיפק הרבה רגעים מפתיעים ולא מתוכננים. לכן, אין זה מפתיע שדווקא במונדיאל הזה הצליחה קרואטיה, מדינה קטנה בעלת קצת יותר מארבעה מיליון תושבים, לשפר את ההישג שלה ממונדיאל 1998, אז סיימה במקום השלישי, ולהעפיל לגמר לראשונה בתולדותיה.

במקרים רבים, הצלחה של נבחרת שמגיעה ממדינה קטנה מוסברת על ידי שיטה כזו או אחרת שהוטמעה במשך שנים עד הגעה להצלחה, אבל המקרה הקרואטי הוא כנראה ייחודי מאוד. בניגוד למדינה כמו איסלנד למשל, שם לקחו את ענף הכדורגל בתור פרויקט, שהוביל אותם להעפלה היסטורית לאליפות אירופה ולגביע העולמי, בקרואטיה לא התיייחסו להצלחה בכדורגל כאל יעד מוגדר ומיוחד.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

מחלה אחת, שתי אבחנות: כך סכום הקצבה נקבע לפי זהות הרופא

ענקית הסחר יצאה במבצע של משלוח חינם - והישראלים ניצלו זאת

"חיוך תמיד עיטר את פניו": יגאל נהרג בתאונת האומגה בהונדורס

"לקרואטים יש כישרון ספורטיבי באופן טבעי", הסביר בעבר בשיחה עם ה-"BBC" מאמן הנבחרת לשעבר איגור סטימאץ'. "אלוהים נתן לנו במתנה ילדים מוכשרים מאוד", מוסיף רומאו ז'וזאק, מי ששימש בעבר כיו"ר הוועדה הטכנית של ההתאחדות לכדורגל הקרואטית, "במקרה שהייתי יכול לקחת את השיטה שבה השתמשנו ולשים אותה בבקבוק, זה היה המוצר הנמכר ביותר בעולם". הבעיה, כפי ז'וזאק מסביר, היא שאין שיטה כזו. 

 קרואטיה חוגגת
 

נבחרת עם כישרון מולד. קרואטיה חוגגת בחצי הגמר מול אנגליה (רויטרס)

 

הכישרון הקרואטי בספורט בא לידי ביטוי לא רק בכדורגל, אלא גם בענפי ספורט שונים, כגון טניס, כדורסל וכדוריד. מעבר לכישרון, יש דבר אחד שהקרואטים דווקא עושים בצורה מסודרת יחסית - ניצול מקסימלי של הכישרון המולד והכוונה של צעירים כבר מגיל צעיר. לכן, תפקידה של הוועדה הטכנית הוא לפקח על כל קבוצות הכדורגל מתחת לגיל 21 ולדאוג שהן עובדות תחת תוכנית סדורה של פיתוח הכשרונות הצעירים של השחקנים שלהם. התוצאה היא שהקרואטים מגיעים לנבחרת הלאומית לאחר שכולם למדו באותה הדרך.

"הבעיטה שהציתה רצון לעצמאות"

לא רק הדרך שבה טופחו בגיל צעיר משותפת לחברי הנבחרת שהעפילה לגמר ברוסיה, אלא גם העובדה שמרבית השחקנים סבלו בתור ילדים ממלחמה עקובה מדם באזור הבלקן.  

במשך שנים רבות ועד להתפרקותה, יוגוסלביה הכילה בתוכה קבוצות אתניות שונות, בהם קרואטים, סרבים, סלובנים ומונטנגרים, תחת הנהגתו של יוסיף ברוז טיטו. לאחר מותו ב-1980, המתיחות באזור הלכה וגברה והגיע לשיאה בתחילת שנות ה-90. ב-1991, עלתה קרואטיה בלהבות בעקבות המלחמה שפרצה באזור ועלתה בחייהם של מאות אלפי בני אדם כאשר מיליוני פליטים נאלצו לנטוש את בתיהם.

נפגעים בהפצצות בזמן מלחמת יוגוסלביה
 

ילדות קשה לשחקנים. נפגעים בהפצצות בזמן המלחמה ביוגוסלביה (רויטרס)

 

כוכב הנבחרת, לוקה מודריץ', היה למשל רק בן שש כשפרצה אותה המלחמה. בדצמבר 1991 הגיעה מליציה סרבית לכפר באזור גדל הקשר והוציאה להורג את סבו, אליו היה קרוב מאוד, ביחד עם חמישה מקומיים נוספים. מודריץ' קרוי על שמו. סיפורו של מודריץ' הוא רק דוגמה אחת מני רבים לערבוב בין ספורט, פוליטיקה והמתיחות האתנית באזור.

כאשר מתייחסים לסוגיה, אי אפשר להתעלם גם מהמקרה בו היה מעורב כוכב קרואטיה לשעבר זבונימיר בובאן. מקרה שכנראה אין אוהד ספורט אחד בחבל הבלקן שלא זוכר אותו. עבור רבים בקרואטיה בובאן הוא סמל, לא רק ספורטיבי, אלא גם לאומי, זאת בגלל אירוע אחד שלטענת רבים תרם רבות למתיחות הגואה בין הלאומים השונים בבלקן והצית פעם נוספת את הרצון הקרואטי לעצמאות.

במהלך משחק בין דינמו זאגרב הקרואטית לפרטיזן בלגרד הסרבית, שנערך במאי 1990, החל עימות בין שני הקהלים שהוביל לכך שהמשחק הופסק לאחר עשר דקות. במהלך אותן מהומות, ראה בובאן שוטר מתעמת עם אוהד של דינמו זאגרב. בתגובה, ניגש אליו הקשר ובעט בו. הרוחות סערו והאלימות שהתרחשה באצטדיון נמשכה יותר משעה, בסיומה הוא הוצת באש. אותו משחק הוגדר מאוחר יותר על ידי "CNN" כאחד מחמשת משחקי הכדורגל ששינו את העולם. 

"הייתי דמות ציבורית שמוכנה לסכן את החיים, הקריירה והתהילה שלה, בגלל אידאל אחד, המטרה הקרואטית להשיג עצמאות", אמר בובאן לאחר הבעיטה ההיא. אותו אירוע נחשב כמכונן בתולדות קרואטיה. כזה שמהווה בסיס לנרטיב של נבחרת ואומה שלמה, שמוכנה להילחם עבור העצמאות שלה ולשלם בגללה מחיר כבד.

הסיפור סביב נבחרת קרואטיה יכול לשמש כדוגמה מצוינת לכך שיש דבר שהוא כנראה לא פחות חשוב ממשנה סדורה שמטרתה להוביל אומה קטנה להצלחה בספורט, וזה אופי מלחמתי וחסר פשרות. אופי שבא לידי ביטוי יותר מפעם אחת במהלך הטורניר הנוכחי ברוסיה.

אחרי שעשתה היסטוריה והפכה לנבחרת הראשונה שמעפילה לגמר הגביע העולמי אחרי שלוש הארכות רצופות, בשמינית הגמר, רבע הגמר וחצי הגמר, האומה הקרואטית הצעירה, שקיבלה עצמאות רק ב-25 ביוני 1991, רוצה להיכנס לספרי ההיסטוריה מסיבה אחרת, זכיה ראשונה אי פעם בגביע העולמי.