טראמפ נגד מיי: "התנהלותה עלולה לגרום לביטול עסקאות עם ארה"ב"

נשיא ארה"ב תקף בזמן ביקורו בממלכה את התנהלות ר"מ בריטניה בנוגע לברקזיט. "לא הקשיבה לעצה שלי", אמר והתפנה לתקוף את ראש עיריית לונדון: "עושה עבודה נוראית"

אמירות חריפות של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נגד השלטון הבריטי בזמן ביקורו באזור. הנשיא האמריקני התראיין היום (שישי) ל"סאן" הלונדוני והתייחס בין השאר לברקזיט ומערכת היחסים בין מדינתו לבריטניה.

"ההתנהלות הרכה של תרזה מיי בנוגע לברקזיט עלולה לגרום לביטול עסקאות סחר עם ארצות הברית", אמר טראמפ, "במקרה שנאלץ להתמודד מול האיחוד האירופי ולא עם בריטניה, זה לא יהיה טוב. מיי התעלמה למעשה מהעצה שלי בנוגע למשא ומתן הקשור לברקזיט, אני הייתי מבצע אותו אחרת לגמרי".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

ענקית הסחר יצאה במבצע של משלוח חינם - והישראלים ניצלו זאת

מחלה אחת, שתי אבחנות: כך סכום הקצבה נקבע לפי זהות הרופא

פיצוץ סמוך לנמל התעופה בקהיר: 12 בני אדם נפצעו

בתוך כך, החמיא טראמפ לשר החוץ לשעבר של בריטניה בוריס ג'ונסון, שהתפטר לאחרונה מתפקידו בגלל מחלוקות בנוגע ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. "הוא היה יכול להיות ראש ממשלה נהדר", אמר טראמפ, "הוא אדם מאוד מוכשר ויש לי הרבה כבוד כלפיו. מדובר באדם שמאוד אוהב אותי ואומר עלי דברים טובים. הצטערתי כששמעתי שהוא התפטר ואני מקווה שבשלב מסויים הוא יחזור לפוליטיקה".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, במסיבת עיתונאים
 

תוקף את מיי. טראמפ (רויטרס )

 

אדם נוסף שהיה על הכוונת של הנשיא האמריקני הוא ראש עיריית לונדון סדיק חאן, איתו הוא מחזיק במערכת יחסים מתוחה מזמן זמן מה. "אני חושב שהוא עושה עבודה נוראית בלונדון ועבודה ונוראית במלחמה בטרור", אמר טראמפ, "הוא עשה גם עבודה נוראית בנוגע למיגור פשע. לחאן אין שום כבוד כלפי".

לאחר מכן התייחס הנשיא ליחס שהוא מקבל במדינה. "פעם אהבתי את לונדון בתור עיר, אבל עכשיו אני מרגיש בה לא רצוי, זאת אף על פי שהציבור בבריטניה אוהב אותי", אמר.

טראמפ ערך את הריאיון בזמן ביקורו בבריטניה, במהלכו נפגש עם מיי. בהמשך הוא צפוי גם להיפגש בטירת וינדזור עם המלכה אליזבת', לפני שימריא לביקור פרטי בסקוטלנד שיימשך יומיים. בתוך כך, צפויים אלפי אנשים למחות נגד ביקורו באי הבריטי.  

הבית הלבן הוציא לאחר מכן הודעת הבהרה שבה נמסר כי "הנשיא  אוהב ומעריך מאוד את ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. היא אדם טוב מאוד והוא מעולם לא אמר משהו רע עליה. הוא מודה לה על הכנסת האורחים".